שתף קטע נבחר

פסיקה: יש לשלם לעובדים בלוד שכר ופיצויים עד יום ג'

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי על העירייה לשלם לעובדיה את מלוא שכרם, וכן פיצויי הלנה של 25% לשנה, עד יום שלישי הקרוב. אם העירייה לא תסלק עד אז את מלוא חובה עובדים יוגדלו מאד פיצויי הלנת השכר והעירייה תחוייב לשלם לעובדים פיצויים בשיעור של 10% לשבוע עבור התקופה בה הלינה את שכרם

עיריית לוד חייבת לשלם לעובדיה, עד יום שלישי הקרוב, את כל משכורותיהם שלא שולמו במועד וכן פיצויי הלנת-שכר מופחתים של 25% לשנה על כל החודשים שבמהלכם נמנעה מתשלום שכרם.

 

כך קבע בית-הדין הארצי לעבודה, ברשות השופט סטיב אדלר. בפסיקתו אמר אדלר כי הלנת השכר הפכה למכת מדינה ולתופעה מדאיגה. "כל הגורמים הקשורים לעניין מסכימים כי אין להעניש את העובדים בגין מחדלים שהביאו לפשיטת רגל של השלטון המקומי. אולם, הלכה למעשה, בסופו של יום, העובדים הם בלבד אלה הנושאים על כתפיהם הדלות, תרתי משמע, את מחירו של המחדל".

 

פסק דין מוקדם יותר שהשיגה ההסתדרות בבית הדין האזורי העניק לעובדים פיצויי הלנת שכר בשיעור של 60% מן הנקוב בחוק (10% לשבוע) על כל המשכורות שלא שולמו עד 17 בפברואר השנה, ופיצויים מלאים (10% לשבוע) על כל המשכורות שלא שולמו במועדן מ-17 בפברואר 2004 ואילך.

 

עיריית לוד ערערה על פסק הדין בבית הדין הארצי לעבודה. זה קיבל חלקית את הערעור והפחית את הפיצויים שחייבת העירייה לשלם. על פי פסק הדין החדשד תשלם העיריה פיצויי הלנת שכר בשיעור שנתי של 25% בלבד על השכר שלא שולם במועדו. בכך העניק בית הדין הארצי פיצוי על הריבית החריגה שמשלמים העובדים בבנק בגין האוברדראפט אליו נקלעו בשל אי קבלת המשכורות. עם זאת החליט בית הדין שלא להעניק לעובדים פיצוי כלשהו על הפגיעה בכבודם כבני אדם וכעובדים.

 

עם זאת, קבע בית הדין כי על העירייה לשלם לאלתר לעובדים את שכרם השוטף במלואו ובמועדו ולא תלין עוד את שכרם. על העירייה לשלם את מלוא חובה לעובדים (כולל הפיצוי על הלנת השכר) עד ערב ראש השנה, ולא יאוחר מ-14 בספטמבר (יום שלישי הקרוב). אם לא ישולמו מלוא הסכומים לעובדים עד ערב ראש השנה, יעמוד בעינו פסק הדין המקורי והמחמיר של בית הדין האזורי, למן המועד בו ניתן (17 בפברואר 2004) ועד לתשלום המלא בפועל. במקרה זה תחויב העיריה בתשלום מלוא הפיצויים על הלנת שכר (10% לשבוע) על כל השכר שלא שולם לעובדים במועדו מפברואר השנה.

 

עובדי עיריית לוד אינם מקבלים שכר במשך חצי שנה; זאת, למרות שעיריית לוד - בניגוד למרבית העיריות - ביצעה תוכנית-הבראה. במשרד הפנים הסבירו ל-ynet את המצב הזה: העירייה עדיין לא עמדה בקריטריונים שונים, שנדרשים כדי לקבל את המענק הממשלתי – אשר החוק מחייב את הממשלה להעבירו אל העירייה, לכיסוי גירעונותיה.

 


פורסם לראשונה 09/09/2004 21:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן סלומון
עובדי עיריית לוד לא בקרוב ייפתרו את הבעיה
צילום: דן סלומון
מומלצים