שתף קטע נבחר

שרון: לנקוט צעדים נגד המסיתים

בישיבת הממשלה תקף שרון בחריפות את התבטאויות הקיצונים בימין: "יש קריאות שמכוונות למלחמת אחים. השאירו את הצבא מחוץ למשחק המכוער הזה". ח"כ אלדד בתגובה: "המפתח למניעת מלחמת אחים נמצא בידיו של רה"מ".פורז ל-ynet: "אין להפריז בחשיבותה של עזה, שהיתה בסה"כ ארץ פלישתים". הערב: המתנחלים עולים לכיכר ציון להפגנה המונית

ראש הממשלה כועס: בישיבת הממשלה הבוקר (יום א') הינחה שרון את שרי הביטחון וביטחון הפנים לנקוט צעדים הדרושים נגד גורמים מסיתים בימין הקיצוני.

 

בישיבת הממשלה, הביע שרון ביקורת חריפה על האיומים שהשמיעו גורמי ימין קיצוני על אנשי מערכת הביטחון. רה"מ דפק על השולחן ואמר: "אני רואה את הדבר הזה בחומרה רבה מאוד. אני חושב שאותם איומים על קציני צה"ל ועל אנשי מערכת הביטחון, זו תופעה חמורה ביותר מאין כמותה".

 

ראש הממשלה קרא לשר הביטחון ולשר לבטחון פנים "לנקוט בכל הצעדים הדרושים" כדי להפסיק את התופעה והוסיף כי גם על שרים שאינם מופקדים ישירות על הביטחון להשמיע קולם בעניין זה. "יכול להיות שיש חילוקי דעות" אמר שרון, "זה דבר לגיטימי. אבל תוציאו את מערכת הביטחון מתוך העניין הזה", סיכם.

 

חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר בתגובה לדבריו של שרון בישיבת הממשלה: "המפתח למניעת מלחמת אחים נמצא בידיו של ראש הממשלה, ואם היא תתחולל, הוא ייזכר בהיסטוריה של עם ישראל כמי שגרם לה".

 

חברו לסיעה, ח"כ אורי אריאל הזהיר את ראש הממשלה לבל ירמוס כל עיקרון דמוקרטי בדרך לתוכנית ההתנתקות. לדבריו, "כאבם של אנשי הימין הוא כאב אמיתי. המחאה שלהם מחאה לגיטימית, והתייחסות שרון אליהם מבישה ומקוממת".

 

יו"ר המפד"ל, אפי איתם, אמר בתגובה: "שרון יודע שהנהגת המאבק בתוכנית ההתנתקות מתנגדת לכל סוג של אלימות, סירוב פקודה והפרת חוק, אך הוא מעדיף להשתמש בתעמולת כזב והסתה כדי לדחוק לפינה חלקים נרחבים בעם, ולהביא להגדלת השסעים והקרעים בחברה".

 

פורז: רוב בכנסת ולא רק בממשלה 

  

על החשש מפני התדרדרות לאלימות אמר פורז: "חברה דמוקרטית צריכה לקבל החלטות דמוקרטיות שמתקבלות בפרלמנט. אם המתנגדים יפעלו באופן בלתי חוקי, צריך להעמיד אותם לדין. אני מציע שלא יטילו עלינו אימה. חברי כנסת מסוימים עלולים להירתע מההתלהמות המילולית ולהצביע אחרת ממה שהם חושבים.

 

"אינני מאמין שיפתחו באש על חיילים או על שוטרים. בסה"כ נסוגים מעזה ולא מירושלים. לא צריך להפריז בחשיבותה של עזה, שהייתה בסה"כ ארץ פלישתים".

 

הערב: הפגנת הימין בירושלים

 

יומיים לפני דיון מכריע בקבינט, המתנחלים יעלו הערב לכיכר ציון בירושלים, להפגנה המונית תחת הכותרת: "ההתנתקות קורעת את העם". המארגנים מצפים לרבבות משתתפים, שינהרו לכיכר באוטובוסים משומרון, יהודה וגוש-קטיף, אך גם מתוך הקו הירוק.

 

המקום בו תתקיים ההפגנה - כיכר ציון, שלא ראתה בעת האחרונה הפגנות המוניות רבות - נבחר לא בכדי. "זהו מקום שמזוהה עם זעם, ולא עם רוגע כמו כיכר רבין", הסביר גורם בקרב המתנחלים. בהפגנה לא מתוכננים נאומים של חברי-כנסת ופוליטיקאים, זאת מתוך כוונה "לחזור אל העם ואל הציבור, להמחיש את ההתנגדות העממית לתוכנית ולהגביר את הדרישה למשאל עם או בחירות".

 

מי שכן ינאם בעצרת הן אם ובת מההתנחלות כדים שבצפון השומרון, המועמדת לפינוי. לצידן ישאו דברים ראשי המתיישבים, רבנים, נציגים מגוש-קטיף וטייס במילואים בדרגת אלוף-משנה, שהתגייס למאבק. בנוסף, יוקרא נאום באנגלית, בניסיון לקשור בין אירועי ה-11 בספטמבר לטרור בישראל. לאחר השעה תשע בערב תצא תהלוכת לפידים מכיכר ציון ועד לבית ראש הממשלה.

 

לקראת העצרת אמר ל-ynet בכיר במועצת יש"ע: "זו הפעם האחרונה בה אנו טורחים להשיג רישיון לקיום ההפגנה. נחזור לאופן בו פעלנו בתקופת אוסלו, כי מתברר שהתנהלות אחראית רק פוגעת במאבק - וראש הממשלה מזלזל. אנחנו מתכוונים להסלים את המאבק, והוא לא יישאר כך".

 

מייד לאחר החגים מתכוונים ביש"ע לעבור מבית לבית, ולהסביר מדוע התוכנית מסוכנת. "ראש הממשלה משחק באש, ואנחנו לא נשב בשקט", הוסיף הגורם הבכיר. "אנחנו רוצים להזהיר את שרון ואת כל מי שצריך ממה שעלול להתפתח כאן. יש כבר התבטאויות על סרבנות ואלימות. זה כמובן בניגוד לדעתנו".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. להשמיע קול נגד התופעה
צילום: רויטרס
צילום: גבי מנשה
אלדד. שרון אשם
צילום: גבי מנשה
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. עזה? ארץ פלישתים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
המתנחלים. עולים לירושלים
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
מפגן הכוח הקודם - השרשרת האנושית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים