שתף קטע נבחר

"להעמיד לדין את שרון בהאג על פשע הפינוי"

לקראת הפגנת הימין הערב בירושלים נגד תוכנית ההתנתקות ופינוי ההתנחלויות, מצביעים פעילי הימין דניאלה וייס ואליקים העצני בשיחה עם ynet על ה"זוועה המוסרית" שבמהלך. "כל ההתבטאויות שנשמעות לאחרונה הן קטנות לעומת הפשע של גירוש יהודים", הסבירה וייס. הרבנים הראשיים לשעבר מארגנים תפילת המונים בכותל נגד ההתנתקות

"שרון, מקומו ליד סלובודן מילושביץ' בבית המשפט בהאג". כך אמר הבוקר (יום א') ל-ynet פעיל הימין אליקים העצני.

 

לדבריו, צריך להעמיד לדין את מי שיבצע את פקודת פינוי היישובים. "פשע הגירוש הוא לא פחות חמור מאשר גירוש ערבי מקוסובו. זאת זוועה מוסרית, מחלת נפש שמאפיינת את היהודים. זה פשע נגד האנושות", אמר העצני והוסיף: "זה פגם גנטי, לחשוב שדמנו פחות מדמם של אחרים, וזה אופייני רק ליהודים. שום עם אחר לא היה מעלה בדעתו לעשות כדבר הזה".

 

גם ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס, הסבירה כי "כל ההתבטאויות שנשמעות לאחרונה הן קטנות לעומת הפשע של גירוש יהודים".

 

הערב תתקיים בכיכר ציון בירושלים הפגנה של אנשי הימין נגד תוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה. קודם להפגנה יקיימו הרבנים תפילה המונית בכותל, ולאחריה ייערך מצעד לפידים אל בית ראש הממשלה. דניאלה וייס מתכוונת להגיע להפגנה עם נכדיה, אך היא לא תנאם בארוע.

 

ערב ההפגנה, ועל רקע ההתבטאויות האחרונות אמרה וייס: "כל ההתבטאויות שנשמעות לאחרונה לא חמורות כמו עצם הרצון לגרש ולעקור, והפשע הנורא הזה". וייס טוענת כי ההפגנה הערב היא עוד נדבך בקרב נגד תוכנית ההתנתקות. לדברי וייס, "המתנחלים נמצאים עמוק בלב העם, וכל המאמצים של שרון לא הצליחו והוא עבר לדיקטטורה".

 

העצני תהה: "מה זה ימין קיצוני? אני לא רואה שאומרים שמאל קיצוני. אני בעד להתנגד בפועל לפינוי, מבלי לפגוע. אבל יש צורך לסרב פקודה. ברגע שתינתן פקודה כזו צריך לסרב לה כי היא בלתי חוקית בעליל".

 

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר בתגובה לדברי דניאלה וייס ואליקים העצני ל-ynet כי "העצני ווייס הם אנשים הזויים ומסוכנים ואין להם מקום בשיח הציבורי הלגיטימי. ראשי המתנחלים הבינו כי העם רוצה לצאת מעזה והדרך היחידה למנוע זאת היא בעזרת איומים, הפחדות ואלימות".

 

תפילה בכותל נגד ההתנתקות

 

הרבנים הראשיים לשעבר, הרב אברהם שפירא והרב מרדכי אליהו ייקמו תפילת רבים בכותל המערבי בירושלים. הרבנים קוראים לציבור הרחב להגיע לתפילה, "כדי להפר מזימות של קריעת חלקי הארץ, חורבן בתי כנסת וישיבות והגליית יהודים מאדמתם".

 

מקורביהם של הרבנים אמרו: "צריך להכין ולחזק את הציבור בתפילה נגד ההתנתקות". הם התייחסו בביטול גמור לדבריו של רה"מ על ההסתה הגוברת. "יש כלל בהלכה, לפיו דברי הלכה שומעים ומתבצעים רק כאשר הם מתייחסים למשהו מעשי. לשאלה תיאורטית יש יחס אחר. אם ההתנתקות תהפוך למעשי הרבנים יתנו דעתם לסוגיית הפינוי. כרגע אנו מאמינים שהתוכנית לא תצא אל הפועל".

 

לדבריהם, "הפוליטקאים יכולים להמשיך ולדבר כי זה תפקידם. נושאים רבים דוברו אך לא הגיעו לכלל מעשה".

 

הרבנים הראשיים לשעבר, המהווים את ההנהגה הרוחנית של המפד"ל, מביעים תרעומת על ההתנהלות של יו"ר המפד"ל, אפי איתם, וח"כ זבולון אורלב, על הקרע הגלוי שיצרו ערב ועידת המפלגה. לדבריהם, "איך שני אנשים דתיים יוצרים מחלוקת ערב ראש השנה? ניתן היה לגמור את כל העניין גם ללא הוויכוחים בתקשורת".

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העצני. זוועה מוסרית
צילום: דן בלילטי
צילום: שאול גולן
וייס. פשע נורא
צילום: שאול גולן
צילום: זום 77
אליהו. לחזק את הציבור
צילום: זום 77
מומלצים