שתף קטע נבחר

נחשפה החוליה שביצעה את פיגועי צריפין וקפה הלל

במערכת הביטחון הצליחו לעלות על עקבותיה של התארגנות דמים, האחראית לשורה של פיגועים קשים ביותר בשנה האחרונה שבהם נרצחו 17 ישראלים. פעילי החוליה, אנשי חמאס מבית לקיא, תיכננו שורה נוספת של פיגועים בתקופה הקרובה. נחשפה גם התארגנות באזור חברון שתיכננה לחטוף את הרב לווינגר

הותר לפרסום: שירות הביטחון הכללי, צה"ל והמשטרה חשפו התארגנות של פעילי חמאס מהכפר בית לקיא (הסמוך לרמאללה) שהיתה מעורבת בביצוע פיגועי תופת בהם נרצחו 17 אזרחים ישראלים ונפצעו למעלה ממאה. בין הפיגועים: פיגוע ההתאבדות בטרמפיאדה בצומת צריפין, פיגוע התאבדות בבית הקפה הלל בירושלים ופיגוע המטען בתחנת אוטובוס בשדרות הר ציון בתל אביב.

 

היום (ב') הותר לפרסום כי בשלהי יולי 2004 חשפו שירות הביטחון הכללי, צה"ל ויחידת הגדעונים של המשטרה התארגנות של פעילי חמאס מהכפר בית לקיא אשר היתה מעורבת בביצוע פיגוע תופת שבוצעו בישראל בשנים 2003 עד 2004. בחקירת השב"כ עלה כי ההתארגנות היתה כפופה למפקדת החמאס הצבאית ברמאללה אשר רוב בכיריה נעצרו או נהרגו בדצמבר 2003.

 

הפיגועים שבוצעו על ידי התשתית: פיגוע ההתאבדות בטרמפיאדה בצומת צריפין ב-9 בספטמבר 2003 בו נרצחו 9 אזרחים ישראלים ונפצעו 14. פיגוע ההתאבדות בבית הקפה הלל בירושלים (באותו תאריך) בו נרצחו 7 אזרחים ישראלים ונפצעו 70. פיגוע מטען בתחנת אוטובוס ברחוב שדרות הר ציון בתל אביב ב-11 ביולי 2004 בו נהרגה חיילת צה"ל ונפצעו 24 אזרחים ישראלים.

 

התשתית תכננה שורה של פיגועים נוספים ביניהם: פיגוע התאבדות בירושלים, שבוע לפני הפיגוע בבית הקפה הלל. מחבל נשלח לבצע את הפיגוע במסעדה בירושלים אך נתקף פחד וחזר בו. פיגוע התאבדות בצומת שילת – ביוני 2004 תכננו לבצע פיגוע התאבדות במסעדה בתחנת הדלק בצומת שילת אך בשל חשש כי הקרבה לכפר תחשיד אותם ביטלו את הפיגוע.

 

בקיץ 2003 תכננה ההתארגנות להניח מטען בחוף הים של בת ים אך התכנון לא יצא לפועל.

כמו כן תכננו חברי התשתית לבצע פיגוע ירי בתוך ישראל לצורך כך הצטיידו חברי התשתית ברובים ובאקדחים והתאמנו בירי.

 

חברי התשתית: בראש התשתית עומד אברהים חאמד ומאהר עודה ששניהם מבוקשים. חברים בתשתית שבעה פלסטינים ביניהם תושב ירדני שוהה בלתי חוקי ופלסטיני בעל תעודת זהות כחולה שסייע להעביר את המטען.

 

צאלח מוסא ראש ההתארגנות תושב בית לקיא בן 40 עצור משלהי ספטמבר 2003 עמד בראש ההתארגנות וגייס את הפעילים בה. הוא חיבר בין צעירים שאותרו לביצוע פיגועים לבין חבר נוסף בחולייה שהכין אותם לביצוע הפיגוע. בין היתר הנחה את בהיג' בדר, חבר בתשתית, ליצר חגורות נפץ. הוא נעצר לאחר שעלה כמי שמעורב בפיגועים בצריפין ובקפה הלל. הוא לא שיתף פעולה בחקירתו, הודה באופן חלקי ומצומצם אודות חלקו בפיגועי צריפין וקפה הלל והסתיר בחקירתו באוקטובר 2003 את חוליית בית לקיה שתחת פיקודו וחולייה זו ביצעה לאחר מכן את הפיגוע בתל אביב.

 

במסגרת החקירות הסגיר בדר את האמל"ח שנמצא מוסתר במטע הזיתים סמוך לביתו בבור מים באיזור לקיה ובסליק מתחת לארון בנגריה של חבר אחר בתשתית. במקום נמצאו: שני רובי אם-16 קצרים ו-23 מחסניות, שתי משקפות לראיית לילה, שתי כוונות לרובה "טריגיקון" שלושה אקדחים ועשר מחסניות, 2,500 כדורי 5.56 מילימטר, 1,000 כדורי אקדח 9 מ"מ ו-28 ליטר TATP וחומרים כימיים נוספים. הנשק והכדורים נגנבו מצה"ל.

 

גורם ביטחוני בכיר מציין היום כי כמעט שנתיים, מאוקטובר 2002 אין פיגוע של חמאס שומרון. בשנת 2002 מתוך הישראלים שנרצחו בפיגועים 250 היה מפיגועים של חמאס שומרון וב-2003 73 ישראלים נרצחו בפיגועים של חמאס שומרון. השנה עד אוגוסט יש 0 פיגועים בתחום ישראל מהשומרון. הגורם הביטחוני מייחס את זה לחשיבות של הגדר שבולמת את המחבלים להגיע משם, עם זאת ישנה בעיה במקום שאין גדר והקלות שיכולים להגיע מחבלים מאזור בית לחם, חברון וכביש 443.

 

התיכנון: לחטוף את לווינגר

 

עוד הותר היום לפרסום כי החל ממאי 2004 חשפו שירות הביטחון הכללי צה"ל והמשטרה התארגנויות צבאיות של החמאס בחברון. בין היתר היו הפעילים שנעצרו אחראיים לפיגועי ירי באזור חברון וניסיון פיגוע התאבדות בבית הקפה קפית בירושלים ביולי 2004. בנוסף תכננו חברי התשתית להוציא מספר פיגועים בירושלים ובתל אביב באזורים הומי אדם ולבצע פיגוע חטיפה כנגד הרב משה לווינגר.

 

גורם ביטחוני בכיר אומר היום כי יש תופעה מדאיגה שמתרחבת בקשר למעורבות אנשי כוחות הביטחון הפלסטינים בטרור. אחת הדוגמאות שנתן היתה כי אחד משומרי ראשו של עלא, מחמוד בושניאק בן 32 שהיה מעורב בהברחת נשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפקדה וההתארגנות
צאלח מוסא, ראש ההתארגנות
מרעי אבו סעידה
צילום: ערוץ2
הפיגוע בקפה הלל
צילום: ערוץ2
צילום: רויטרס
הפיגוע בצריפין
צילום: רויטרס
מומלצים