שתף קטע נבחר

מפלה לאיתם: נדחתה הצעתו לפרוש מהממשלה

שני שלישים מחברי המרכז קיבלו את ההצעה של השר אורלב, שמשאירה בינתיים את המפלגה בקואליציה. אורלב: זהו ניצחון לדרך, מקווה שכל הצמרת תיישר קו. איתם: המרכז הצביע נגד גוש קטיף ונתן אור ירוק לפינוי

מפלה ליו"ר המפד"ל, אפי איתם, במרכז מפלגתו: מתוך 757 חברי מרכז, שהגיעו אמש (יום ב') לקלפיות, תמכו רק 34% בהצעתו לפרוש מן הממשלה בעקבות ההתקדמות בתוכנית ההתנתקות. 66% הצביעו בעד ההצעה הנגדית שהעלה השר זבולון אורלב.

 

וזהו נוסח ההצעה שהתקבל:

 

א. המרכז קובע כי המפד"ל שוללת מכל וכל את תכנית ההתנתקות, ולא תהיה שותפה בממשלה העוקרת ישובים. 

ב. מרכז המפד"ל מחייב קיום משאל עם על תכנית ההתנתקות וקבלת הכרעה ברוב מיוחס.  

ג. המרכז קובע כי המפד"ל תפרוש מן הממשלה, אם יתקיים אחד מהתנאים הבאים: 

1. הממשלה והכנסת יאשרו עקירת הישובים בגוש קטיף ובצפון השומרון.  

2. הכנסת תשלים חקיקת חוקי הפינוי והפיצוי לצורך ביצוע תכנית ההתנתקות. 

3. מפלגת העבודה תוכנס לממשלה ולקואליציה הנוכחית.  

4. לא יוסדר בתקציב 2005 תפקודם ותיקצובם התקין של השרותים הדתיים ומוסדות התורה. אם ייפגע מעמדו ותפקודו של   החינוך הציוני הדתי (קיצור שבוע לימודים וכד').  

5. לא יתקיים משאל עם להכרעה בתכנית ההתנתקות. לביצוע ההחלטה, תכונס הלשכה, על פי המלצת סיעת המפד"ל בכנסת.   

ד. המרכז דורש מהנהגת המפלגה לשמור על שלמותה ואחדותה, לכבד, לקיים ולבצע את החלטות המוסדות המוסמכים".

 

אורלב, כצפוי, הביע סיפוק רב מניצחונו. "זהו ניצחונה של המפד"ל, של המאבק על ארץ ישראל ושל הדרך המשלבת מאבק מדיני עם מאבק יהודי וחברתי", אמר. הוא קרא להנהגת המפלגה לכבד את התוצאות ולפעול "באחדות ובשלמות" במסגרת המפד"ל והקואליציה.

  

איתם, מנגד, הביע צער על ש"המרכז הצביע נגד גוש קטיף", וחשש כי למעשה ניתן "אור ירוק" לממשלה להאיץ את תוכנית ההתנתקות, וכבר ממחר לאפשר מתן מקדמות למתיישבים כדי "לפורר את היישובים באמצעות שוחד כספי". איתם הוסיף ואמר: "אני שמח שכינוס המרכז הביא להצבת קווים אדומים המחייבים פרישה מהממשלה. לאור הודעת ראש הממשלה כי לא יהיה משאל עם, נצטרך להתכנס שוב כדי לדון באפשרות של פגישה".

  

"עמרי שרון - בריון גס רוח"

 

להצבעה קדם דיון פושר למדי, בהשתתפות כמה עשרות חברי מרכז בלבד. הנואמים דיברו בעיקר בעד ונגד היציאה מהממשלה בעת הזו. ח"כ יצחק לוי קרא להימנע מדברי הסתה בקרב אנשי ימין וממעשי אלימות, וקרא לפרוש מן הממשלה בשל ההתקדמות בתוכנית ההתנתקות.

 

כך עשה גם היו"ר איתם, שבנאום ארוך כינה את בנו של ראש הממשלה "בריון גס", ואמר כי כניסתה של המפד"ל לממשלה של אריאל שרון היא החטא הקדמון. איתם, כצפוי, קרא לצאת מן הממשלה לאלתר, ואמר: "60 אלף מפגינים שהיו אתמול בכיכר ציון, שהם הבנים שלנו, אמרו לנו לצאת מהממשלה הרעה הזו. הם אמרו לנו דבר ברור – 'אתם לא יכולים לשבת עוד בממשלה אם אתם רוצים להיות הנציגים שלנו'. המפגינים אמרו לנו שאם נעלה על דרך הקומבינות, לא יראו בנו שליחים".

 

איתם הוסיף: "שרון לועג לנו כשהוא מכנס את הקבינט כדי להעביר החלטה שמשמעותה לקנות ערכים בכסף. אם זה יקרה אנחנו נעמוד בפני שוקת שבורה. הפיצויים הם שוחד. אסור לנו להיות שותפים לממשלה כזו". בהתייחסו למשאל העם אמר איתם: "אני תומך במשאל העם, אבל צריך להיות משאל עם שנקבע מתי הוא יתקיים. יש לנו כרגע רגע של אמת. עתיד הממשלה בידינו, ובלעדינו אין לשרון ממשלה, ותהיה עצירה ארוכה של ההתנתקות". לדברי איתם, "הציבור מאס בפוליטיקה והוא מצפה לאמירה של יושר ציבורי, למשב רוח רענן של דבקות".

 

השר אורלב בחר שלא לנאום בפני חברי המרכז, ונציג התומכים בהישארות בממשלה היה ח"כ שאול יהלום, שאמר כי רק אם המפד"ל תישאר בתוך הממשלה יהיה ניתן להשפיע על נושא ההתנתקות ולהביא לביטולו. לדבריו, אם המפד"ל לא תישאר מפלגת העבודה תוכנס פנימה במקומה.


פורסם לראשונה 13/09/2004 18:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
מפלה. איתם
צילום: מיכאל קרמר
הישג. אורלב
דודו פריד
לוי. להימנע מהסתה
דודו פריד
מומלצים