שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עיתון ערבי: השלב השני בעסקת השבויים יושלם תוך 3 שבועות
  העיתון "אל ווטן" היוצא לאור בעומאן: המתווך הגרמני אורלאו נועד בחשאי עם נסראללה בביירות ומיד לאחר מכן טס לישראל. מקורות המקורבים למגעים מסרו כי הפעם הביא עמו אורלאו מידע אמין ומדויק לגבי גורלו של רון ארד. גורמים בירושלים: לא ידוע על ביקור של אורלאו בישראל; כבר דובר בעבר על מידע שהתברר כעורבא פרח

  התקדמות בעסקת השבויים? המתווך הגרמני ארנסט אורלאו הגיע לביירות בתחילת השבוע בעקבות מידע חדש שעשוי להביא לסיום השלב השני בעסקת השבויים בין ישראל לחיזבאללה. כך דיווח אתמול (יום ו') העיתון "אל ווטן" היוצא לאור בעומאן, מפי מקורות המקורבים למשא ומתן.

   

  המקורות דיווחו שאורלאו קיים בביירות פגישה חשאית עם מזכ"ל החיזבאללה, שייח חסן נסראללה, ואז טס מיד לישראל דרך קפריסין.

   

  המקורות אמרו שאורלאו הביא עמו הפעם לישראל  מידע בדוק ואמין לגבי גורלו של רון ארד, בתקווה שישראל תשחרר בתמורה את סמיר קונטאר. לדבריהם, נסראללה גם נתן לאורלאו שמות חדשים של אסירים שחיזבאללה מבקש לשחררם במסגרת השלב השני של העסקה.

   

  עוד מדווח העיתון מפי המקורות, שהצוות הגרמני נמצא באזור עושה מאמצים כבירים ומואצים כדי לגבש נוסח סופי שיהיה מקובל על הצדדים הנוגעים בדבר. על פי הדיווח, בעקבות ההתפתחות יתכן שהשלב השני של העסקה יושלם בתוך שלושה שבועות. 

   

  כבר לפני כשבוע אמר נסראללה בנאום בביירות כי התחדשו המגעים בנושא עסקת השבויים.

   

  בישראל מתייחסים בהסתייגות

   

  בישראל שוב מתייחסים בהסתייגות לדיווחים על התקדמות לכאורה בעסקה. גורמים בירושלים אמרו ל-ynet בתגובה על הדיווח ב"אל ווטן" כי לא ידוע על ביקור של המתווך הגרמני בארץ בשבועות האחרונים.

   

  עוד אמרו הגורמים כי כל דיווח בנושא נבדק באופן יסודי, אולם ניסיון העבר לימד כי החיזבאללה נוקט לא אחת בפעולות שתכליתן ללחוץ לשחרורו של המחבל סמיר קונטאר ולא לפתרון התעלומה הרגישה.

   

  "כבר ראינו בעבר כל מיני דיווחים מהסוג הזה, כולל על קבלת עצמות והכל התברר כעורבא פרח", אמרו הגורמים. "מי שנכווה ברותחין נזהר בצוננין. יש מגמתיות של חיזבאללה להראות שהם פועלים להביא לשחרור קונטאר, אם וכאשר יהיו התפתחויות הדברים יתבהרו, בינתים הכל בבחינת ספקולציות ושמועות. עד היום לא הובא מידע פוזיטיבי לגבי גורלו של רון ארד. מדובר בפרסומים שבאים אחת לכמה חודשים, כשחיזבאללה נמצא במצוקות פנימיוות או אחרות".

   

  ערב החג, אמר קצין בכיר בצה"ל בשיחה עם כתבים כי "גם היום המפתח לפתרון התעלומה נמצא בידי האיראנים. אני לא בטוח שהם קיבלו את ההחלטה לעשות צעד בכיוון".

   

  לדברי הקצין הבכיר, ההערכות של שר הביטחון שאול מופז והרמטכ"ל רא"ל משה יעלון כי "מעולם לא היינו קרובים לפתרון תעלומת ארד", עדיין תקפות. "התהליך לא הגיע למבוי סתום", הדגיש הקצין, "אנו עושים כמיטב יכולתנו לסיים את זה בהצלחה, אולם ערב ראש השנה איני איש בשורה לגבי התקדמות משמעותית".

   

  עם זאת ציין הקצין הבכיר כי "ההערכות המוקדמות בעינן משום שנוצר מנגנון המאפשר להביא לפתרון התעלומה".

    

  השלב השני: מידע על רון ארד

   

  השלב הראשון של עסקת השבויים הושלם בסוף פברואר, ובמסגרתו הוחזרו לארץ גופות שלושת החיילים החטופים, בני אברהם, עומר סואעד ועדי אביטן, וכן אל"מ (מיל') אלחנן טננבוים, ששוחרר משבי חיזבאללה. 

   

  מנגד, שיחרר צה"ל 400 אסירים פלסטינים ו-29 אסירים ממדינות ערב והחזיר גופות חיילים לבנונים ואנשי חיזבאללה. השלב הראשון הושלם עם העברת גופתו של סוחר הסמים הלבנוני מוחמד בירו לידי החיזבאללה.

   

  שלב הביניים בעסקת השבויים משמעותו העברת מידע על הנווט השבוי, בין אם הוא בין החיים או לאו, ולאחר שהמידע יאומת ישוחרר סמיר קונטאר. קונטאר רצח באפריל 1979 את דן הרן ובתי עינת ואת השוטר סמל אליהו שחר בנהריה. ישראל סירבה לשחררו בטענה שמדובר באחד הפיגועים הקשים בתולדותיה, אולם מקורות המקורבים למו"מ אמרו בעבר כי אם יעלה בידי חיזבאללה להביא מידע מהימן לגבי גורל הנווט השבוי, תסכים ישראל לשיחרור.

   

  ההערכה הרווחת היא שהאיראנים הם אלה שמחזיקים או החזיקו בנווט השבוי ובעקבות הלחץ האמריקאי במזרח התיכון, נפתחת כאן אפשרות עבורם להעביר את ארד ללבנון וכך למעשה להתחמק מאחריות לגבי החזקתו כל השנים. בצורה כזו, איש גם לא יתעסק בהאשמות כלפיהם והם יצאו "נקיים" מהמהלך.

   

  לאחר מכן אמור השייח נסראללה להעביר לישראל סימן מהנווט השבוי, לקבל בתמורה את קונטאר. השלב הבא הוא המשא ומתן להחזרתו של הנווט השבוי. גם פה הביעו בישראל אופטימיות שכן זיהו אצל נסראללה לחץ, הן בשל הצלחת האמריקאים, הקטנת מרחב התמרון בדרום לבנון ויריבויות פנימיות.

   

  הגרמני כעס על ההדלפות

   

  לפני כחודשיים דיווחו מקורות בלבנון כי המתווכים הגרמנים כועסים על ההדלפות בעניין העסקה ומאיימים להקפיא את פעילותם. העיתון "אל ספיר" דיווח כי ראש הממשלה, רפיק אל חרירי, נפגש עם השגריר הגרמני בביירות, שמסר לו על חוסר שביעות רצונה של גרמניה ושל המתווך הגרמני מההדלפות בפרשה הנוגעות לשלב השני בעסקת חילופי השבויים.

   

  "ההדלפות שהעכירו את האווירה ושבגללן הודיע המתווך הגרמני כי הוא לוקח פסק זמן של חודש כדי לחדש את המשא ומתן, בתקווה שהעניינים יירגעו מעט עד אז".

   

  כבר באפריל דיווח עיתון מצרי על "התקדמות חיובית בשלב השני במשא ומתן על חילופי השבויים". העיתון המצרי "אל אהרם", שציטט מקורות דיפלומטיים אירופיים בביירות, דיווח כי העסקה תכלול שחרור עצורים לבנונים בגרמניה וצרפת, ועשרות פלסטינים העצורים בישראל, מהפתח, חמאס והג'יהאד האיסלאמי. זאת, בנוסף לשחרורו של האסיר סמיר קונטאר. בתמורה לכך חיזבאללה יספק "מידע מכריע" בעניין גורלו של הנווט הנעדר רון ארד. 


  פורסם לראשונה 17/09/2004 11:07

   

  דיאנה בחור-ניר סייעה בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  יש התקדמות? נסראללה
  צילום: איי פי
  צילום: ארכיון
  מידע בדוק ואמין? רון ארד
  צילום: ארכיון
  סמיר קונטאר. מאמצים לגיבוש נוסח סופי
  מומלצים