שתף קטע נבחר

המגזר הערבי יציין את אירועי אוקטובר בשביתה כללית

ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית ב-1 בחודש לציון יום השנה הרביעי למהומות, בהן נהרגו 13 אזרחים. חלק מחברי הוועדה התנגדו לשביתה וקבוצת סוחרים מנצרת טוענת כי היא תפגע שוב ביחסים עם היהודים ובפרנסה

ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל הכריזה היום (שבת) על שביתה כללית ב-1 באוקטובר, לציון יום השנה הרביעי לאירועי אוקטובר 2000, במהלכם נהרגו 13 אזרחים ערבים מירי שוטרים.

 

לפני קבלת ההחלטה נערך דיון סוער בין ראשי המועצות המקומיות ומספר חברי כנסת שהסתייגו מההכרזה על השביתה והציעו לקיים פעילויות אחרות.

 

לדברי ראמז ג'ראיסי, ראש עיריית נצרת, "הסערה לא היתה בגלל התנגדות לשביתה, אלא בשל דיונים באפקטיביות של השביתה". לדבריו, למרות שההחלטה התקבלה וכולם אמורים ליישם אותה, במקרים רבים לשביתות כלליות במגזר הערבי אין השפעה.

 

"הצעתי שבמקום השביתה הכללית, נכריז על יומיים של שביתת רעב בה ישתתפו בני משפחותיהם של קורבנות אוקטובר וראשי הציבור הערבי ותהיה דרישה ברורה מהממשלה לשאת באחריות על הרג אזרחיה. כך לדעתי אירועי הזיכרון יהיו משמעותיים יותר", אמר ראש עיריית נצרת.

 

ועדת המעקב קראה לציבור הערבי ולכל המפלגות הערביות להפגין אחדות וללמד על אירועי אוקטובר בבתי הספר הערביים בארץ.

 

עשרות סוחרים מנצרת התנגדו להחלטת ועדת המעקב, והציגו בפניה עצומה בה הם דורשים שלא לשבות.

 

לדברי אחמד עלי זועבי, סוחר מנצרת ומראשי המתנגדים, "השביתה הזו פוגעת ביחסים בינינו לבין היהודים וגם בפרנסה שלנו. אחרי שהמצב השתפר והיהודים התחילו לבוא ליישובים הערביים, שביתה כזו יכולה להזיק שוב ליחסים. מי יפצה אותנו?"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
מהומות אוקטובר
צילום: ערוץ 2
צילום: ג'ובראן הוזאם
חלק מהסוחרים בנצרת מתנגדים (ארכיון)
צילום: ג'ובראן הוזאם
מומלצים