שתף קטע נבחר

מטר לבשיא: "אתה גירסה מודרנית ליודנראט"

ב-ynet נחשף כי ראש מינהלת ההתנתקות ישלח בקרוב מכתב למיועדים לפינוי בהתנתקות. במכתב לבשיא, משווה פעילת הימין נדיה מטר את מכתב הפינוי להודעת הגירוש ליהודים בתקופת השואה. מטר אף מצרפת את מסמך הגירוש ליהודי ברלין וקובעת: "אתה גירסה הרבה יותר נוראה ליודנראט". בתגובה דורש ח"כ וילן מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד נדיה מטר בחשד להסתה והמרדה

התבטאויות הימין נגד ההתנתקות עולות עוד מדרגה: ח"כ אבשלום וילן (יחד) פנה הבוקר (יום ב') ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה להורות לפתוח בחקירה נגד נדיה מטר בחשד שביצעה עבירות של הסתה במכתב ששלחה לראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, שנחשף ב-ynet.

 

"אם לא יינקטו צעדים נגדה ושכמותיה תביא הדה-לגיטימציה שעושה קבוצה קיצונית זו להתרת דמו של בשיא", אמר ח"כ וילן.

 

פעילת הימין הקיצוני, נדיה מטר, הישוותה בין תוכנית ההתנתקות לבין מסמך הודעת הגירוש משנת 1942 ליהודי ברלין. המסמך מתקופת השואה נכתב על ידי יהודי היודנראט, בשיתוף פעולה עם רשויות הנאצים.

 

בעקבות חשיפת ynet על כך שראש מנהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, ישלח בימים הקרובים מכתב, שטרם נוסח סופית, לתושבי גוש קטיף וצפון השומרון, שלחה יו"ר "נשים בירוק", נדיה מטר, את המכתב לבשיא, בו היא כותבת כי מכיוון שהנוסח הסופי של המכתב עוד לא גובש, היא מתנדבת "לעזור" לו לנסח את המכתב.

 

"אני מצרפת בזה מסמך הדומה דימיון מצמרר למכתב שאתה עומד לשלוח – ובעצם, כל מה שאתה צריך לעשות זה לשנות את התאריך (מ-1942 ל-2004) ואת מקום הגירוש (מברלין לגוש קטיף) והנה, מכתבך יהיה מוכן", כותבת מטר ומצרפת למכתב את אותם טפסים של הודעה על הגירוש משנת 1942 (4 עמודים) שאותם מצאה במוזיאון "יד ושם".

 

עוד כותבת מטר לבשיא: "המסמך הוא מכתב משנת 1942 שמודיע ליהודים על גירוש קרוב מברלין. מכתב שנשלח למיועדים לגירוש על ידי יהודי היודנראט (מינהלת ההתנתקות), בשיתוף פעולה עם רשויות הנאצים. המסמך מפרט בפרטי פרטים לאן האנשים יועברו, מה עליהם לקחת ומה עליהם להשאיר מאחור".

 

עוד כותבת מטר: "המסמך מסתיים בקריאה נרגשת של ראשי הקהילה היהודית בברלין להתנהג ברוגע, וכך להקל על מלאכת הגירוש. 'אנו מבקשים מכם בכל לשון של בקשה, למלא את ההוראות ולבצע את כל ההכנות לטרנספורט באופן רגוע. על חברי הקהילה שלנו הנוגעים להגירה להיות מודעים לכך שהם יכולים לתרום באופן מכריע לביצוע חלק של הטרנספורט, על ידי התנהגותם האישית וציות מסודר לכל ההוראות. אין צורך לומר שנעשה כמיטב יכולתנו, עד כמה שיותר לנו, לעמוד לצד חברי הקהילה שלנו ולהגיש להם כל סיוע אפשרי (המועצה – הקהילה היהודית בברלין, 1942)'".

 

מטר: "אתה גירסה מודרנית ליודנרט"

 

על כך מוסיפה וכותבת מטר: "עד כמה הדברים דומים לדבריך, כשאתה אומר בראיונות שונים עד כמה אתה 'מזדהה' עם כאבם של מתיישבי גוש קטיף וכמה חשוב שדווקא אתה תהיה מעורב בגירוש שלהם על מנת להקל על התהליך. אך לא יעזרו כל הצהרותיך, יונתן – האמת היא שאתה גירסה מודרנית של יודנראט, בעצם גירסה הרבה יותר נוראה, כי אז בשואה, הדבר נכפה על אותם מנהיגים יהודים על ידי הנאצים, ומאוד קשה לנו היום לשפוט אותם.

 

"היום, אין אף אחד שעומד עם אקדח ליד רקתך ומכריח אותך לשתף פעולה עם הדפורטציה של יהודי גוש קטיף בצפון השומרון. למרות זאת, אתה משתתף בפשע, בלי שום ייסורי מצפון".

 

מטר מדגישה: "כן, אני יודעת, יש הבדל בין אז להיום. מטרת המפלצת הנאצית – שחיסלה גם את רוב משפחתי – היה חיסולו הפיזי של העם היהודי, שואה פיזית. אך בו לא ניתמם: מטרת הגירוש בגוש קטיף וצפון השומרון היא חיסול ההתיישבות היהודית ביש"ע כולה, כשלב ביניים לשואה רוחנית: חיסולה של המדינה כמדינה יהודית והפיכתה למדינה חילונית, מדינת כל אזרחיה, בלי גוון יהודי כלל".

 

את המכתב מסיימת מטר וכותבת "ברצוני לתקן את דברי ההבל של השר פורז שאמר היום ש'גם ליהודי מותר להיות אנטישמי' – המשפט צריך להיות: 'ההיסטוריה מוכיחה שהיהודים הם האנטישמים הכי גדולים'. ויונתן, דע לך, שאין מנוס מהאמת הפשוטה: כל מי שנותן יד לגירוש יהודי גוש קטיף וצפון השומרון – נותן יד למעשה אנטישמי וכך ייזכר לדיראון עולם. עדיין באפשרותך להתפטר מתפקידך הבזוי, ולהגיע ליום הכיפורים, יום הדין, נקי ושלם עם מצפונך, בלי להיות חלק מהיודנרט המודרני – מינהלת הגירוש".

 

טפסי הודעת הגירוש מברלין

 

יצויין כי בין שאר ההוראות שנכתבו ב-1942 ליהודי ברלין נכתב: "הרשויות הורו על הגירתך לפרוטקטוראט. לצו זה יש תוקף ביחס אליך וביחס לרעייתך. המטען שיש לקחת כולל מטען לנסיעה וכן מטען יד, ביחס למטען לנסיעה מותרת מזוודה גדולה אחת וכן תיק גב שיכול להגיע לכל היותר מהכתף למותן...

 

"בתאריך x לאחר השעה x בבוקר, יגיע אדם מוסמך לדירתכם, עליכם להיות מוכנים במועד זה, עליכם למסור את מפתחות הדירה והחדרים לאדם זה. אתם עצמכם תועברו לנקודת האיסוף בשעה x על ידי רכב שיסופק על ידנו למטרה זו".

 

במסמך מתוארים החפצים שיש לקחת, לגברים: "גרביים, לבנים, מגפיים, חגורת עור, צווארון ומעיל גשם". לנשים: "גרבי ניילון, גרביים, לבנים, אפודה, צעיף, מגפיים, מעיל חורף ושמלה".

 

מתואר כמה צריך לשקול המטען ואיפה צריך להיות הטלאי הצהוב, כתוב מה יהיה במטען הנסיעה לגברים ולנשים ואת העובדה שאפשר לקחת גם סכיני גילוח, כלי תפירה, מספריים, פנס, תרופות ועוד. עוד נכתב כי כל פיסת מטען צריכה להיות מסומנת מבחוץ על ידי תווית ובה מספר הטרנספורט, השם הפרטי ושם המשפחה של הבעלים וכתובתו האחרונה.

 

בעבר, כאשר נודע שיונתן בשיא יעמוד בראש מנהלת ההתנתקות, שלחה לו נדיה מטר מכתב תחת הכותרת "שוקראן!! Thank you", כשעל המכתב חתום מפקדת החמאס, בו היא מציינת בין היתר, כי "כיו"ר מנהלת הגירוש, הפך בשיא בפועל לזרוע המבצעת של תנועת החמאס".

 

בשיא התקשר לנדיה מטר וביקש להיפגש איתה, אך מטר דחתה את הבקשה לאחר שהבינה ששום ניסיון לשכנע אותו לעזוב את תפקידו ו"לחזור למוטב" לא יעזור.

 

איציק: אין בימין אהבה

 

יושבת ראש סיעת מפלגת העבודה, דליה איציק, אמרה בתגובה לדברי פעילת הימין נדיה מטר כי "השימוש החוזר שעושים הקיצוניים בימין בשואת העם היהודי, וההשוואה המסלידה בין החלטת הממשלה לבין מעשי הנאצים, מעידים שאין בהם אהבה ואסור לתת להם לנצח. אני קוראת לרה"מ להתעלם מהם ומדברהם ולהמשיך בתהליך ההתנתקות "

 

בתגובה למכתב ששלחה מטר לבשיא, אומרים ב"שלום עכשיו": "אנחנו מזמינים את נדיה מטר לסיור ביד ושם על מנת שתלמד ותבין מה עוללו הנאצים ליהודים".

 

"ההשוואה למציאות היום היא דבר מקומם ובזוי ועליה להתנצל בפני העם היהודי כולו על זילות המושג שואה", נאמר בהודעת התנועה.

 

 

מוסד "יד ושם" קרא בעקבות מכתבה של פעילת הימין, נדיה מטר, "להימנע בכל תוקף משימוש במושגים וביטויים הלקוחים מהשואה במסגרת ויכוחים פוליטיים".

  

יו"ר הנהלת יד ושם, אבנר שלו, אמר כי "ההשוואה שעשתה מטר מעוותת את העובדות ההיסטוריות וגורמת לזילות זיכרון השואה".


פורסם לראשונה 20/09/2004 00:30

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
נדיה מטר
צילום: גלי תיבון
צילום: שאול גולן
ראש מינהלת ההתנתקות בשיא
צילום: שאול גולן
צילום: איי אף פי
פינוי. השוואות לימים אחרים
צילום: איי אף פי
צילום: אתר הכנסת
אבו וילן. שהיועץ יחקור
צילום: אתר הכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
איציק. אין בימין אהבה, והיא לא תנצח
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים