שתף קטע נבחר

פחימה, בת סוררת

בשביל תושבי קריית-גת, נינט טייב היא גיבורה, ואילו טלי פחימה – בת סוררת

לבי לבי על קריית-גת. ממש חראם. בעוד תושביה מתרפקים על הכוכבת שלהם, נינט טייב, שזה עתה מלאה שנה לכוכבה שדרך, באה טלי פחימה ומקלקלת להם את השמחה. מה הם ביקשו בסך הכול? קצת נחת, להראות שלא הכול דפוק בעיר הזאת. נכון, האבטלה גואה, אין פיתוח, העוני מרקיע שחקים והחינוך על הפנים. אבל יש בעיר גם פוטנציאל ויש בה כשרונות לרוב ורבה אהבת ישראל, תמה ותמימה. ואז באה עוכרת ישראל, זאת שאוהבת ערבים, והמיטה עליהם קלון. אוי לבושה. תושבי העיר מבקשים להדגיש, על-פי הדיווחים, שפחימה מהווה גידול פרא בגינה שכולה צמחיית נוי פטריוטית.

 

הניסיון הנואש של תושבי העיר להתנער מפחימה מטריד ביותר. נראה שרצונם ליצור חיץ בינה לבינם מביא אותם לחרוץ את דינה עוד לפני שהוגש נגדה כתב אישום ולהוקיעה גם אם לא יוגש כלל. תגובה זו מעידה על חוסר הביטחון שלהם בזהותם הישראלית. גם אם הם משוכנעים בצדקת ההאשמות הפליליות נגדה, תגובת תושבי העיר יכולה הייתה להיות פחות היסטרית. הם יכלו לומר שגם אם יתאמתו החשדות נגדה, אין להקיש מכך מאומה על נאמנותם או חוסר נאמנותם הפטריוטית. פחימה אינה בת חסותם והם אינם נושאים באחריות למעשיה.

 

יתרה מזאת, לו היו תושבי קריית-גת בטוחים יותר בזהותם הישראלית, הם היו אולי מתנצלים פחות ובמקום זאת מוטרדים יותר מהאפשרות שמא חרגו שירותי הביטחון מתפקידם והם משתמשים בכוחם כדי להשתיק קולות שאינם עולים בקנה אחד עם דעתו של השלטון ומאווייו.

 

לו היו תושבי קריית-גת בטוחים יותר בזהותם הישראלית, הם היו גם אולי חשים סולידריות בסיסית עם פחימה, והיו מתרעמים על עצם העובדה שהשימוש הראשון במעצר מינהלי נגד פעילת שמאל נעשה נגד בת עירם – בחזקת חכמים על חלשים.

 

הם יכלו גם לאמצה לחיקם - על-תנאי. להביע את התקווה שההאשמות נגדה מחוסרות בסיס, ולראות בה פעילת שלום אמיצה המזימה את הרושם שהמאבק על השלום הוא נחלתו הבלעדית של מיעוט אליטיסטי, שבע ומנוכר.

 

אך המציאות הפוליטית של קריית-גת ושל ערי פיתוח אחרות מותירה, למצער, מעט מקום לאפשרויות הללו. רבים מתושבי ערים אלו נושאים על כתפיהם את נטל ההוכחה הטרגי שנוצר בעקבות המפגש בין המפעל הציוני ויהודי המזרח.

 

כדי לכפר על עברם הערבי, רבים מהם חשים צורך עז להדגיש ואף להקצין את זהותם הלאומית. טלי פחימה מעוררת ומזינה צורך זה ביתר שאת. בניגוד לה, הם אומרים, אנחנו לא אוהבים ערבים. זוהי הסיבה שרבים מתושבי קריית-גת עסוקים בקרצוף נמרץ של אות הקין שנצרב לכאורה על עורם בגינה של "הבת הסוררת". משאת נפשם כעת היא להתנער ממשפחת פחימה כולה, שזהותה "האלג'יראית-ערבית", כפי שהתבטא אחד השכנים, קיבלה ביטוי ברור בעצם "בגידתה הנוראית" של הבת.

 

לו רק ניתן היה להחזיר את מחוגי השעון אחורה. זו המשאלה של רבים מתושבי קריית-גת. לו רק ניתן להחזיר את תשומת הלב הציבורית אל הדברים החיוביים שמתרחשים שם. אבל מה הם אותם הדברים? האם הכוונה לצמצום האבטלה, שיפור בהישגים החינוכיים, ירידה בממדי העוני? לא, הכוונה היא לשי שהגישה להם גיבורה העיר נינט טייב. אז מה אם השי הזה הוא בעיקר ביטוי למפעל תקשורתי ציני שמגדיל מצד אחד את הונם של אילי תקשורת, ומסיח מצד שני את דעתם של רבים מתושבי העיר מהמציאות העגומה שבה נטועים חייהם.

 

כן, עצוב לראות כיצד מסרבים רוב התושבים להרהר אפילו באפשרות שאולי, אולי יוצאת מקרבם גיבורה מסוג אחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים