שתף קטע נבחר

חמשת סרבני המצפון שוחררו מצה"ל

קצין המיון בבקו"ם פטר את אדם מאור, מתן קמינר, נעם בהט, שמרי צמרת וחגי מטר משירות צבאי. שני האחרונים זומנו תחילה ל"וועדת אי התאמה", אך לבסוף הוחלט לשחרר גם אותם. הגיבו: "זה ניצחון למצפון ולצדק, אנו חשים מנצחים". ביום חמישי: מסיבת שחרור עם אמנים ישראלים

חמשת סרבני הגיוס, שהשתחררו מן הכלא, יעזבו את צה"ל. כך הוחלט אחר הצהריים (יום ב').

 

אדם מאור, מתן קמינר, נעם בהט, שמרי צמרת וחגי מטר שוחררו ערב ראש השנה מבתי הסוהר חרמון ומעשיהו, לאחר שסיימו לרצות את עונש המאסר בן השנה שקיבלו בגין סירובם להתגייס לצה"ל. בפועל הם ריצו תשעה חודשים בלבד, בשל התנהגות טובה, אולם לפני המאסר בכלא האזרחי בילו למעלה משנה בבתי כלא צבאיים שונים.

 

מצה"ל נמסר כי החמישה "אינם ראויים לשרת". אך לא כולם בצמרת הצבא היו תמימי דעים באשר לצורך בשחרור, והתעוררו חילוקי דעות  קשים באשר לעתידם של החמישה. קצין בכיר בצה"ל אמר אתמול בשיחה עם ynet כי אסור לוותר לחבורה, ויש לדרוש את גיוסם על אף שריצו עונש.

 

עם השחרור מן הכלא ציפו החמישה ובני משפחותיהם כי יקבלו זימון לוועדת אי התאמה, ומשם יקבלו את הפטור משירות צבאי. שניים מהם, שמרי צמרת וחגי מטר, אכן קיבלו את הזימון, אולם לבסוף הוחלט לפסוח על שלב זה ולשחררם גם ללא הוועדה. השלושה האחרים קיבלו את הפטור ללא דיון בוועדת אי ההתאמה. 

 

אתמול הגיעו החמישה לבקו"ם בתל-השומר ונכנסו כל אחד בתורו לשיחה עם קצין המיון, ששאל האם הם מוכנים להתגייס לצה"ל. הם השיבו בשלילה, שוחררו לבתיהם ושבו מחדש הבוקר. 

 

"ניצחון למצפון ולצדק"

 

אדם מאור הגיב בסיפוק: "עברנו דרך ארוכה כדי להגיע לנקודה שבה צה"ל יכיר בהחלטתנו המצפונית לא לשרת. שילמנו מחיר כבד וישבנו בתנאי כליאה ומחבוש קרוב לשנתיים בגלל שהלכנו בעקבות מצפונינו, למרות העונש הכבד שהוטל עלינו, היום אנחנו מרגישים מנצחים. נמשיך לפעול למען סיום הכיבוש ולתרום לחברה הישראלית מתוך אהבה למקום הזה."

 

חברו, מתן קמינר: "אנחנו רואים ביום הזה ניצחון למצפון ולצדק. נאבקנו במערכת שניסתה לכפות עלינו השתתפות בגוף שכובש עם אחר והורס את החברה הישראלית. עמדנו מאחורי החלטה לא פשוטה לאורך כל הדרך והיום זה נגמר. אני מקווה שהמעשה שלנו ייתן השראה לאנשים לבחון את המציאות בארץ ובשטחים ולקחת עליה אחריות כמו שאנחנו עשינו."

 

דורון מטר, אביו של חגי, אמר לאחר ההחלטה: "זה היה יום מתוח, מלא מחשבות. הבנים המתינו שעות רבות ולא היה ברור למה חלק קיבלו הודעה כזאת וחלק אחרת. כמעט קיבלתי התקף לב, חבל שהצבא גם בסוף בחר לשגע אותם ואותנו, אבל אני שמח שכך נגמרה הפרשה".

 

ביום חמישי בערב צפויים החמישה, בני משפחותיהם ומכריהם לחגוג את השחרור הכפול - מן הכלא ומהצבא - במסיבת ענק ברחבת מוזיאון תל-אביב. המארגנים מבטיחים הפנינג גדול, שכולל הופעות של האמנים אורנה בנאי, יאיר דלאל, אמל מורכוס, "סגול 59", "עטיפה שחורה", להקת DAM ועוד. כמו כן החמישייה הקאמרית תעלה קטע מיוחד שנכתב עבור האירוע.  

 

 


פורסם לראשונה 20/09/2004 16:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
חגי מטר משתחרר מהכלא
צילום: חנן גרינברג
צילום: חנן גרינברג
מתן קמינר. הפרחים לצה"ל
צילום: חנן גרינברג
מומלצים