שתף קטע נבחר

מהבוקר: שביתה כללית במשק

ההסתדרות משביתה הבוקר את כל השירות הציבורי במחאה על הלנת השכר הנמשכת ברשויות המקומיות. פגישת מו"מ של הרגע האחרון בין נציגי הממשלה להסתדרות הסתיימה ללא תוצאות והשביתה יוצאת לדרך

הוועד הפועל של ההסתדרות החליט אמש לפתוח היום בשביתה כללית במשק החל בשמונה וחצי בבוקר במחאה על הלנת השכר המתמשכת ברשויות המקומיות. 

 

הלילה נכשל ניסיון של הרגע האחרון למנוע את השביתה בישיבת מו"מ שהתקיימה בין נציגי הממשלה, השלטון המקומי וההסתדרות. למרות השביתה, יתחדש המו"מ בין נציגי הממשלה להסתדרות, היום אחר הצהרים. עובדי רשויות מתכוונים לקיים הבוקר הפגנות מול ביתו של ראש הממשלה שרון בחוות השיקמים ומול ביתם של שר האוצר נתניהו בירושלים ושר הפנים פורז בתל אביב.

 

השביתה, שיצאה הבוקר לדרכה, תכלול הפסקת קבלת הקהל בכל משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, ותופסק כל העבודה במכס ובמע"מ, בנמלי האוויר והים ובבנקים.

תנועת המטוסים, האוניות והרכבות תופסק; לא יונפקו דרכונים ותעודות זהות; עובדי הרשויות המקומיות לא יאספו את האשפה; לא ייערך רישום בטאבו; לא ייערכו טסטים לנהגים חדשים ולא יינתנו רישיונות נהיגה.

 

חברות התשתיות, ובהן בזק, מקורות, חברת החשמל ובתי הזיקוק לא יתקנו תקלות; בתי החולים הממשלתיים יעבדו במתכונת שבת; וייתכנו שיבושים חמורים בפעילות מערכת החינוך. 

  

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, שלמה שני, אמר לynet: "הופתעתי מתוצאות מעורבותו של ראש הממשלה, בכך שנתן גיבוי להפרת חוק ולשבירת הכלל הבסיסי הראשון ביחסי עובד מעביד, שהוא תשלום שכר בכך שהתנה את קבלת שכר עובדי הרשויות בתוכניות הבראה".

 

"השביתה תתבטל רק אם השכר ישולם"

 

 

כ-20,000 עובדים ברשויות המקומיות ובמועצות הדתיות אינם מקבלים שכר באופן סדיר מזה למעלה משנה, וחלקם הגדול לא קיבלו משכורות של חודשים שלמים.

 

ההסתדרות החליטה לשבות, לאחר שדחתה אתמול בזעם את הסיכום שהושג

בין ראש הממשלה ושרי הפנים והאוצר, להעביר לעובדים רק חלק מהכסף, ורק בתנאי שייחתמו תוכניות הבראה ברשויות.

 

למרות ההכרזה על השביתה, התקיימה הלילה ישיבת מו"מ בניסיון של הרגע האחרון למצוא פיתרון למשבר החמור אך זו הסתיימה ללא תוצאות. בישיבה לקחו חלק מנכ"ל משרד האוצר, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי, שלמה שני, מזכיר הסתדרות הפקידים, ליאון מורוזובסקי, וראשי מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר ושלמה בוחבוט.

 

מנכ"ל משרד הפנים, גדעון בר-לב, השתתף בפגישה אך עזב אותה בזעם, לאחר שמזכיר הסתדרות הפקידים, ליאון מורוזובסקי, האשים אותו באטימות ובקור-לב. "בר-לב נעלב מההתבטאויות שלנו", אמר מורוזובסקי בתגובה, "אבל 20 אלף עובדים נעלבים מכך שבר-לב אינו משלם להם".

 

לשכות המסחר: עתירה נגד השביתה

 

בתוך כך, פנה אתמול איגוד לשכות המסחר לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה דחופה למתן צו מניעה האוסר על ההסתדרות לפתוח בשביתה כללית. 

נשיא בית הדין לעבודה, סטיב אדלר, הודיע כי יענה לפניית לשכות המסחר היום ב-18:00. גם בהסתדרות וגם באיגוד לשכות המסחר מעריכים, שאדלר לא ייענה לבקשה ולא יעצור את השביתה במשק, לאחר שהודיע עשרות פעמים, כי הממשלה והרשויות צריכים לשלם את שכר העובדים. 

  

טירה: אנחנו הולכים מכאן

 

יו"ר התאחדות התעשיינים, עודד טירה, אומר בתגובה להכרזה על השביתה: "מדינת ישראל הפסיקה להיות מקום לעשות בו עסקים. אנחנו הולכים מכאן, ואתם- תעשו עסקים עם עצמכם. אני קורא לראש הממשלה, אריאל שרון, למצוא פיתרון שיביא להפסקת השביתה לאלתר, ימנע את קריסת המשק ויפתור גם את מצוקת עובדי הרשויות. לא חשוב מי אשם בכל הסיפור: הויכוח מי אשם הוא ויכוח של מפסידנים". 

 


פורסם לראשונה 20/09/2004 19:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן סלומון
עובדי הרשויות המקומיות: השביתה הגיעה
צילום: דן סלומון
מומלצים