שתף קטע נבחר

ישראל: צריח חמישי בהר הבית? לא עכשיו

גורמים מדיניים בירושלים הבהירו, כי צעדיו של מלך ירדן למען הקמת צריח נוסף על הר הבית, עלולים להלהיט את הרוחות, והדגישו כי כל שינוי במתחם צריך להתרחש בתיאום עם ישראל. בימין הקיצוני מתכוננים להתנגדות אלימה

בירושלים דוחים הבוקר (יום ד') את הרעיון שהגיע מכיוונו של מלך ירדן, להקים צריח חמישי במתחם המסגדים בהר הבית. "צריח חדש לא ייבנה עכשיו", הבהירו גורמים מדיניים.  

 

הגורמים הסבירו, כי השליטה במתחם היא אמנם של הווקף הירדני, אך ביצוע של כל שינוי בו צריך להיות בתיאום ובאישור הרשויות בישראל. "המגעים יימשכו, אך ברור לכולם שזה לא הזמן. צעד כזה רק ילהיט את הרוחות והדבר האחרון שנחוץ כרגע הוא ליבוי מתחים ושנאות", הוסיפו.

 

במשרד לביטחון פנים כבר הזהירו מפני שינויים במתחם בתקופה זו, מתוך חשש לאלימות שעלולה לפרוץ בעקבותיהם.

 

הידיעות על מגעים בעניין בניית הצריח כבר גורמות לתסיסה בימין הקיצוני. יהודה עציון, ראש תנועת "חי וקיים" הזהיר מפני תגובה חריפה ביותר של אנשיו. "אני מודי רשמית כי נחסו בגופינו את הכניסות להר הבית. לא ניתן לדבר כזה להתרחש".

 

התגובה הגיעה בעקבות הפרסומים, לפיהם עבדאללה מלך ירדן העלה את הרעיון להוסיף צריח במקום בפני משלחת של אנשי הווקף בירושלים, שביקרה בשבוע שעבר בירדן. המלך שיגר להר הבית משלחת של שלושה מהנדסים כדי לתכנן את בניית הצריח. חברי המשלחת שהו בירושלים שלושה ימים, ערכו סיור במקום וסיכמו עם אנשי הווקף כי הצריח ייבנה בין שער השבטים לשער הרחמים.

 

מקורות בווקף אמרו, כי ישראל כבר נתנה את הסכמתה לתוספת הבנייה, אך גורמים במשרד החוץ הכחישו את הדברים.

  

הירדנים משלמים לעובדי הווקף משכורות ואף דואגים לתחזוקה השוטפת של מסגדי הר הבית.

 

לפני שמונה שנים נבנה במקום, באישור ירדני, מסגד אורוות שלמה. ישראל לא היתה שותפה להחלטה הירדנית, ואישרה את הקמת המסגד רק לאחר שבנייתו הסתיימה.

 

גורמים פלסטיניים בהר הבית סיפרו, כי הכוונה היא לקרוא לצריח החדש על שם אביו של עבדאללה, המלך חוסיין. כיום בנויים על הר בהית ארבעה צריחים, והרעיון להקים צריח נוסף נועד להשלים את מספר הצריחים לחמישה, כמספר מצוות היסוד של האיסלאם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הר הבית. חשש מאלימות (ארכיון)
צילום: איי אף פי
צילום: sky news
"לא ייבנה צריח חמישי" (ארכיון)
צילום: sky news
מומלצים