שתף קטע נבחר

תעוכב סלילת חלק מכביש 6 באזור רמות מנשה

בג"ץ קבע בהסכמת חברת חוצה ישראל כי העבודות בחלק הצפוני של קטע 18 יופסקו עד לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה תגבש את עמדתה בדרישת הארגונים הירוקים לכרות מנהרה באזור

בהסכמת חברת כביש חוצה ישראל החליט הבוקר בג"ץ לעכב את סלילת החלק הצפוני בקטע 18 של כביש 6 באזור רמות מנשה (מחלף עין תות). זאת בעקבות עתירה שהגישה עמותת אדם טבע ודין (אט"ד) אליה הצטרפו החברה להגנת הטבע וארגוני סביבה נוספים.

 

הפסקת העבודות תהיה בתוקף עד לאחר שהמועצה הארצית לתכנון תגבש את עמדתה בדרישת הירוקים לכרות מנהרה בחלק הצפוני של קטע 18 של הכביש. בג"ץ התיר עם זאת את המשך סלילת החלק הדרומי של קטע 18. בג"ץ בהרכב השופטות אילה פורקצ'יה, אסתר חיות ומרים נאות, לא נענה לבקשת הירוקים להוציא צו ביניים להפסקת העבודות.

 

הדיון במועצה הארצית צפוי להתקיים בשבועות הקרובים ולאחריו ישוב בג"ץ לדון בטענות העותרת.

 

בעתירה שהוגשה בפברואר השנה התבקש בג"ץ להורות על הפסקת העבודות בשטח עד שתיבדק האפשרות להעביר את החלק הצפוני של קטע 18 במנהרה. עד כה סרבו דרך ארץ והמשרד לאיכות הסביבה לבצע בדיקה כזו.

 

גם בדיון הראשון סרב שופט בג"ץ סלים ג'וברן להוציא צו ביניים שיעצור את סלילת הכביש באזור רמות מנשה עד לדיון בנושא המינהור והורה למדינה להשיב על הדרישה הזאת.

 

העותרים טענו, כי אזור רמת מנשה הוא אחד משטחי הנוף הפתוח היפים והשלווים בישראל. השילוב הנדיר והעשיר של שטחי יער, חורש ונחלים העניקו לאזור את התואר "טוסקנה של המזרח התיכון".

 

לטענתם, קטע 18 של כביש חוצה ישראל, המתוכנן לחבר את כביש 65 (ואדי ערה) עם כביש 70 (ואדי מילק), מאיים במתכונתו הנוכחית להרוס את שטחי הטבע המרהיבים ורצף החלקות החקלאיות שבאזור, לחצות תשעה נחלים נפרדים, שרובם מזין את מפעל המים "נחלי מנשה", וכן אלפי דונמים של נופי בראשית, בוסתנים, כרמים, שדות ויערות אלונים שנותרו ממאות שעברו. 

 

חברת כביש חוצה ישראל מתנגדת להקמת מנהרה משום שלטענתה שינוי התוואי יצריך דיונים חוזרים שימשכו כ-5 שנים. כמו כן היא טוענת כי כריית מנהרה תגדיל את ההשקעה בקטע 18 לכ-1.05 מיליארד שקל, במקום כ-580 מיליון שקל במתכונת הנוחית.

   

בתגובה להחלטת בג"ץ מהיום אומרת מנכ"ל אט"ד, ציפי איסר-איציק: "אנחנו מקווים שהמועצה הארצית תדון ברצינות בחלופת המנהור שהיא החלופה הנכונה כלכלית וסביבתית ובכך תאזן בין צורכי התחבורה ושמירה על אזור בעל ערך ייחודי ".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפסקה זמנית בעבודות
צילום: מיכאל קרמר
רמות מנשה. "טוסקנה של המזה"ת"
צילום: גילי סופר
מומלצים