שתף קטע נבחר

מסמכים חדשים: כך סייעה משפחת בוש לנאצים

בתחקיר מקיף שערך ה"גרדיאן" הבריטי וממסמכים חדשים שחשף לאחרונה הארכיב הלאומי בארה"ב עולה כי פרסקוט בוש, סבו של נשיא ארה"ב, קשר קשרי מסחר ענפים עם התעשיין הגרמני פריץ טיסן, ואף סיפק לו כר פעילות בארה"ב דרך חברות שניהל. טיסן מימן לאורך שנות ה-30 את אדולף היטלר וליווה אותו עד עלייתו לשלטון. האם בוש סופג מכה נוספת לקראת הבחירות?

"שושלת בוש סייעה להיטלר לעלות לשלטון". כך עולה מתחקיר מקיף, בן עשרה עמודים, שהתפרסם היום (שבת) באתר ה"גרדיאן" הבריטי. הידיעות על קשריה של משפחת בוש עם המשטר הנאצי אינן חדשות, אך התחקיר חושף מסמכים חדשים שמחזקים את החשדות.


העיתון חושף את קשרי המסחר הענפים שהיו למשפחה הנשיאותית בארה"ב עם המשטר הנאצי עוד בימי סבו של הנשיא בוש, הסנאטור פרסקוט בוש, שהיה המנהל ומחזיק המניות של חברות שהרוויחו ממעורבות של משקיעים בגרמניה הנאצית.

 

ממסמכים שאיתר העיתון בארכיב הלאומי של ארה"ב עולה כי בשנת 1942 הוחרמו נכסיו של פרסקוט בוש בעקבות "מסחר עם האויב". עוד מתברר שכ-60 שנים לאחר מכן קשרי העסקים של פרסקוט בוש הובילו לתביעה אזרחית נגדו בגרמניה שהגישו שני עובדי כפייה לשעבר במחנה אושוויץ.

 

עוד עולה ממסמכים שונים כי אחד מהתובעים האמריקנים שעסק בתיקי פשעי המלחמה נגד הנאצים טען שיש להגיש נגד הסנאטור בוש כתב תביעה בגין אישומים של סיוע לאויב. זאת לאחר שהתברר כי קשריו העסקיים עם המשקיעים הנאצים נמשכו גם לאחר שארצות הברית כבר היתה מודעת לפשעי הנאצים, ואף מעורבת באופן פעיל במלחמת העולם.

 

קשרים לחברה שהעבידה אסירים ממחנות ריכוז

 

השמועות אודות קשריו של הסנאטור פרסקוט בוש עם הנאצים ליוו את שושלת בוש שנים ארוכות - חלקן היו מרושעות ואכזריות. אולם המסמכים החדשים, שרבים מהם נחשפו לעיון לראשונה רק בשנה החולפת, מצליחים לאמת באופן חלקי את השמועות ויוצרים סכנה חדשה לבוש ג'וניור, המבקש להיבחר מחדש לנשיאות ארה"ב בחודש נובמבר.

 

אין במסמכים כל עדות כי הסנאטור בוש הזדהה עם האג'נדה הנאצית ועם מטרותיו של אדולף היטלר. המסמכים חושפים רק כי החברה בה עבד, "בראון בראד'רס הארימן", שימשה כבסיס אמריקני לתעשיין הגרמני פריץ טיסן, מגדולי התעשיינים הגרמנים באותה התקופה. טיסן עצמו סייע לממן את היטלר ומטרותיו בשנות ה-30.

 

במסמך אחר מגלה ה"גרדיאן" כי בוש היה המנהל של "תאגיד הבנקאות המאוחדת" שבסיסו בניו-יורק. התאגיד ייצג את טיסן ואת האינטרסים שלו בארה"ב גם אחרי שארה"ב החלה בפועל להשתתף במלחמה.


מטרידים אף יותר הם מסמכים שנתגלו הקושרים את בוש לחברת הברזל CSSC שבסיסה בגבול גרמניה-פולין. במהלך המלחמה העבידה החברה אסירים ממחנות הריכוז השונים.

 

הליגה נגד השמצה בארה"ב התייצבה בעבר דווקא לצד משפחת בוש במלחמה על שמה הטוב. בהודעה שפירסמה בשנה שעברה לנוכח גל שמועות גובר נמסר כי "השמועות אודות הקשרים לכאורה של פרסקוט בוש המנוח עם המשטר הנאצי הן בלתי נתפסות ונובעות ממניעים פוליטים. פרסקוט בוש לא היה נאצי, ולא אהד את הרעיונות הנאצים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המשפחה. קשרים עם הנאצים?
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
קיבל מימון. היטלר (מימין)
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
בוש. יזיק לבחירתו מחדש?
צילום: רויטרס
מומלצים