שתף קטע נבחר

תוכנית בצה"ל: חוקרי מודיעין ילמדו לתואר ראשון

בוגרי י"ב שיתקבלו לתוכנית "חבצלות" יחלו למעשה את שירות החובה שלהם באוניברסיטה וילמדו, במימון מלא של צה"ל, תואר ראשון בתחומי מזרח תיכון, לצד אפשרות ללמוד גם פילוסופיה. בתום התואר הם יידרשו לחתום קבע לשש שנים. "נהפוך אותם לחוקרי מודיעין משובחים", אמר האחראי על התוכנית

תוכנית חדשה בצה"ל תכשיר את הדור הבא של חוקרי המודיעין, לראשונה בשילוב לימודים אקדמיים בזמן שירות החובה ובשילוב תכנים שונים של חיל המודיעין.

 

הבוגרים יידרשו לחתום קבע לשש שנים ויהוו את חוד החנית של החיל בתחום המחקר. המחזור הראשון של תוכנית "חבצלות" ייצא לדרך בקיץ 2005. המיונים יחלו בימים הקרובים, ובסופם ייקבע מי יהיו 20 חניכי המחזור הראשון. 

 

"ודאי ידוע לך כי ראש אגף המודיעין נדרש לעתים קרובות להציג בפני הדרג המדיני את ההערכות המצב המודיעיניות שהתגבשו באמ"ן ביחס לאיומים ולהזדמנויות בתחום הלאומי ביטחוני". במילים אלה נפתח המנשר שמחולק לאלפי תלמידי י"ב ברחבי הארץ שנמצאו, על-פי נתוניהם האישיים, מועמדים, לתוכנית "חבצלות" של חיל המודיעין.

 

באגף המודיעין קוראים לתוכנית "מסלול הדגל", ובהחלט מדובר בשינוי תפיסת ההכשרה שהייתה נהוגה עד כה. הדבר היחיד שנראה דומה לתכנית זו בצה"ל, היא תוכנית "תלפיות" הוותיקה שבוגריה משתלבים ביחידות המחקר והפיתוח של מערכת הביטחון. "למעשה", מסביר ל-ynet סגן אלוף איציק, האחראי על התוכנית, "אנו מבקשים להכשיר דור חדש של חוקרי מודיעין משובחים מתוך ראייה עתידית לחשיבותה של אוכלוסייה זו".

 

תחום המחקר המודיעיני בצה"ל הוא אחד החשובים והמעצבים את עבודת הצבא. לכל פעולה של צה"ל נדרשת עבודת מחקר מאומצת ומדויקת. אין סיכול ממוקד בשטחים שלא מתחיל בחוקרי המודיעין. לתפיסת אוניית הנשק "קארין A", למשל, קדמה עבודת מחקר ארוכה, והאתגרים בתחום מתגברים. עלות הפרויקט לצה"ל במחזור הראשון נאמדת בחמישה מיליון שקל.

 

בחודש נובמבר הקרוב יחלו המיונים לתוכנית החדשה. בחיל המודיעין אומרים כי הם מחפשים תלמידי י"ב מצטיינים, עם מוטיבציה גבוהה, כאלה שלומדים מקצועות ריאליים ברמה מוגברת, שמחפשים אתגר, סקרנים, בעלי ציונים (בגרות ופסיכומטרי) שעומדים בתנאי קבלתם לאוניברסיטאות, שמוכנים לשירות ארוך ומרתק ובעלי יכולות פיקוד.

 

"מתוך כל אלה שיביעו עניין, נערוך שורה של מבחנים וראיונות, ולבסוף, במרס 2005, נבחר את אלה שיחלו את המחזור הראשון בקיץ. הלימודים עצמם יחלו בחודש אוקטובר 2005", אומר סגן אלוף איציק. המחזור שלאחריו, יהיה אגב רק בקיץ 2006.

 

אפשר גם פילוסופיה

 

מי שיתקבל לתוכנית, יחל למעשה את שירות החובה שלו באוניברסיטה וילמד, במימון מלא של צה"ל, כולל מגורים וכלכלה, תואר ראשון במשך שלוש שנים במסגרת דו-חוגית. החוג הראשון יהיה בתחומי מזרח תיכון, מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים ואילו השני, על פי בחירת המתגייס יהיה כלכלה, מדעי המחשב, פילוסופיה או מתמטיקה.

 

"במסגרת הלימודים יעברו החניכים טירונות וקורס קצינים ולא פחות חשוב, יקבלו תכנים של חיל המודיעין, יוכשרו בנושאים צבאיים ומודיעיניים מסווגים, יעברו קורסים וסדנאות ביחידות סודיות. הם יכירו את אגף המודיעין על חלקיו ואת השתלבותו בצה"ל.

 

"בסיום הלימודים נקבל בוגרים, בנים ובנות, בני 21 עם מטען אקדמאי כבד והכרות מעולה עם תחום המחקר בחיל המודיעין. הבוגרים, שיקבלו דרגת סגן, ישולבו בחטיבת המחקר של אמ"ן, ביחידות החיל השונות, בגופי המודיעין בחיל האוויר ובים ובפיקודיים המרחביים".

 

לדברי סא"ל איציק, להבדיל מהמצב הנוכחי, שבו מקבלים אנשי המחקר הכשרה בסיסית בגיל 18, בוגרי "חבצלות" יקבלו הכשרה אקדמאית וחיילית בצורה שלא הייתה עד כה, ויהיו חוקרי מודיעין משובחים שיוכלו אף להמשיך בעתיד ללימודי תואר שני".   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים