שתף קטע נבחר

בנק ישראל ינפיק מטבע של 2 שקל

מחלקת המטבע של בנק ישראל החלה בהכנות להנפקת מטבע חדש בן 2 שקלים. המטרה - לחסוך בהוצאות על הנפקת המטבע וייעול ביצוע התשלומים במזומן. עדיין אין לוח זמנים להנפקה החדשה

בנק ישראל מתכוון להנפיק מטבע של 2 שקלים, ומחלקת המטבע כבר החלה בהליכים הדרושים להנפקתו. מטרת המהלך היא לחסוך בהוצאות על הנפקת המעות ולייעל את ביצוע התשלומים במזומן של הציבור הרחב והמשתמשים הגדולים במטבעות.

 

כך עולה מן הדו"ח השנתי של מחלקת המטבע בבנק ישראל לשנת 2003 שהתפרסם היום.

 

חיסכון בהוצאות בהנפקה

 

הוספת מטבע בערך 2 שקל תקטין את מספר המטבעות המעורבים בביצוע עסקה, ולכן את סך הביקוש למטבעות.

הוספת הערך 2 ש"ח תוריד את מספר המטבעות הממוצע לעסקה ב-0.34 מעות. ההערכה היא שהחיסכון השנתי כתוצאה מהשינוי בסולם יעמוד על כ-6% מעלויות ההנפקה כיום.

 

ייעול ביצוע התשלומים במזומן

 

הוספת מטבע של 2 ש"ח למחזור המעות אמורה לייעל את התשלומים הן לאזרחים והן למשתמשים הגדולים במעות (המרכולים, חברות התחבורה הציבורית, מכונות הממכר וכדומה).

 

בתכנון הוספת המטבע נבדקה התאמתו ומידת יעילותו עבור המשתמשים הגדולים במעות בישראל. נמצא כי בתחבורה הציבורית אמורה פעולה זו לחסוך עלויות בכל שנה לאורך זמן, הן בזכות צמצום כמות המעות המוחזקות והן בזכות צמצום בעבודות המיון והספירה לצורך פריטת הכסף עבור הנהגים. מלבד זאת, החיסכון בזמן הפריטה של הנהג עשוי להקל על הנהגים ולתרום לייעול השירות באוטובוסים.

 

סקר: הרוב תומך 

 

נכונות הציבור לאמץ מטבע של 2 שקל נבחנה באמצעות סקר שבוצע הן בקרב הציבור הרחב והן בקרב בעלי תפקידים העושים שימוש רב במעות (קופאים, זבנים, נהגי תחבורה ציבורית, טלרים בבנקים ועוד).

 

בסקר נבחנו דפוסי השימוש בחיי היום-יום, מידת נחיצותו של המטבע החדש וכן יחס הציבור למאפיינים הפיזיים שלה. נמצא כי הציבור נכון להשתמש במטבע, וכי כשני שלישים מהציבור ומבעלי התפקידים האמורים רואים בו צורך.

 

מבנק ישראל נמסר כי אין לוח זמנים להנפקת המטבע החדש ולאברור עדיין מתי ייכנס למחזור המטבעות.

 

עיקר המחזור: שטרי 50 ו-100 שקל

 

עוד עולה מן הדו"ח השנתי של מחלקת המטבע בבנק ישראל כי השטרות בערכים של 50 שקל ו-100 שקל היו גם ב-2003 עיקר חלקו של מחזור השטרות - 74% - בדומה לחלקם ב-2002. חלקו של שטר בערך 200 שקל ממשיך לעלות - מ-15% ממחזור השטרות בסוף 2002 ל-16% בסוף 2003.

 

לעומת זא, הולך ויורד בשנים האחרונות חלקו של השטר בן 20 שקל, וזו השנה השנייה שהוא מהווה 11% בלבד ממחזור השטרות. בבנק ישראל מסבירים זאת, בין היתר, בהוצאת השטר ממכשירי הבנק האוטומטים (ה"כספומטים").

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
בקרוב: מטבע נוסף של 2 שקל
צילום: טל כהן
מומלצים