שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הרטבה מרובה אצל נשים בזמן קיום יחסים - יש מה לעשות

  את מקיימת יחסי מין ומרגישה שהנרתיק שלך רטוב מדי, או שבן זוגך מתלונן שהוא 'טובע' בתוכך? 10% מהנשים (לפי הערכות אחרות – עד 40% מהן) פולטות נוזל במהלך האורגזמה, אצל אחרות הנרתיק נרטב בתגובה לגירוי מיני. הסקסולוגית גילה ברונר מסבירה מהן הסיבות האפשריות לתופעה ומעודדת: "תהיי גאה ביכולתך להרטיב!"

  מאז הסצינה הבלתי נשכחת בסרט 'כשהארי פגש את סאלי', נשים הבינו שאורגזמה היא העסק שלהן, ורק שלהן. זה לא אומר שאישה לא יכולה להיעזר בגבר כדי לגלותך מהם הדברים שמענגים אותה, הבעיה היא שלפעמים הוא דואג יותר מדי לאורגזמה של עצמו.

   

  "אל תזייפו, בנות", אומרת גילה ברונר, מנהלת המרפאה הסקסולוגית הרב תחומית לבריאות מינית בבית החולים תל השומר. "קיימו יחסי מין להנאתכן, ובעיקר למדו כיצד הגוף שלכן מגיב ללא הלחץ של המשימה להגיע לאורגזמה.

  אישה צריכה לחקור את הנרתיק והדגדגן שלה ולראות מה גורם לה להרגיש טוב".

   

  אבל קורה שהאורגזמה טוטאלית כל כך, עד שההרטבה הנשית שמתלווה ליחסי המין הופכת לשיטפון ממש. נשים רבות מתלוננות על התופעה, שמביכה אותן ואת בן זוגן. "גם כאן המרכיב החשוב ביותר הוא להירגע", אומרת ברונר. "אם יש בסביבה בן זוג אוהב ומבין, תוכלו לצלוח ביחד גם את המעיין המתגבר הזה. ראשית צריך להבין שכל הפעילות המינית מעורבת ביצירה ובערבוב של הרבה נוזלים. אנשים מתייחסים לרטיבות הזאת בצורות שונות. חלק מהגברים והנשים חיים עם התופעה בשלום, אחרים מתענגים ואפילו מתגרים מאוד מהנוזלים, אבל יש גם כאלה שהדבר דוחה ומגעיל אותם".

   

  - באילו סוגי נוזלים מדובר?

   

  "קיימים כמה סוגי נוזלים: רוק, זיעה, לחות נשית (סיכה נשית), שפיכה גברית (פליטת זרע), ולפעמים גם פליטה נשית שהיא במימדים נרחבים. צריך לזכור עובדה פשוטה וחשובה: היעדר נוזלים נחשב בדרך-כלל לבעיה רפואית או מינית שיוצרת אי נוחות ואף כאב. פה יבש ללא רוק, למשל, יוצר תחושת אי נוחות, וקשה לאכול ולהתנשק כך.

   

  "כשהנרתיק יבש נגרמים כאבים בעת קיום יחסי מין, והחדירה לתוכו בלתי אפשרית. הגבר מרגיש שמשהו לא תקין בתפקוד המיני שלו אם הוא לא פולט זרע בזמן אורגזמה – ולא היא. וכשהוא לא מצליח לפלוט אף טיפת זרע, שני בני הזוג מתחילים לחשוש שיחסי המין שלהם פגומים". מה גורם להרטבת יתר של נשים? "כשנשים מתלוננות שרטוב שם יותר מדי, וגברים מתלוננים שפתאום הם 'טובעים' בתוך הנרתיק, מדובר בשלוש תופעות אפשריות שונות:

   

  "1. פליטה נשית: פליטה שמתרחשת סמוך לאורגזמה – לפניה, במהלכה או מיד אחריה. זהו מרכיב נורמלי בתגובה המינית. התופעה מביכה מאוד את הנשים, כי הן חושבות שזהו שתן שנפלט מגופן. מעניין שמקור הנוזלים הוא אכן בצינור השתן, וזה עוד יותר מבלבל. במעבדות שבהן נבדק הנוזל האו - רגזמי הנשי שיוצא מתוך צינור השתן נמצא שזה לא שתן, אלא נוזל בעל מרכיבים דומים למרכיבי נוזל הזרע של הגבר, חומרים שמקורם בשרידים של בלוטת הערמונית שנמצאים לאורך צינור השתן אצל נשים, קרוב לאזור המיתולוגי שנקר נקודת הג'י'. לכן חלק מהנשים שמגיבות בפליטה בזמן אורגזמה הן דווקא אלה שמגיבות טוב רק לגירוי באזור נקודת הג'י בשילוב עם גירוי הדגדגן.

   

  במשך שנים רבות נהוג היה לחשוב ששיעור הנשים שפולטות נוזל לפני האורגזמה או במהלכה הוא כ-10%. חוקרים, כמו ד"ר בוורלי וויפל מארה"ב, סבורים שהשיעור גבוה יותר ויכול להגיע עד 40%".

   

  "2. הרטבת יתר: מתרחשת אצל נשים שברמת גירוי גבוהה מגיבות בגודש דם רב מאוד באזור האגן, דבר שגורם להפרשה מרובה לתוך הנרתיק. למעשה, זוהי הרטיבות הרגילה שמופרשת בעת גירוי מיני, אך היא זורמת בכמות גדולה מהרגיל. באותו זמן הגירוי הרב גורם להרחבה ולהרפיה של הנרתיק. אילו היינו משווים זאת לסיטואציה גברית, היינו מדברים על גודש דם שיוצר זיקפה קשיחה מאוד ונפוחה. כאן נוצרת לעיתים תלונה מצד הגבר, שעקב הרפיית הנרתיק האזור רחב ורטוב מדי; או תלונה של האישה שהיא לא חשה את הפין בתוכה, למרות שהיא מגורה מאוד ורטובה, בעיקר אם איבר המין של בן זוגה הוא לא גדול מימדים.

   

  "3. האפשרות האחרונה היא נדירה יותר, אך כדאי להזכיר אותה. מדובר בבעיה רפואית שקשורה לדליפת שתן במאמץ, בעיקר אצל נשים בגיל המעבר. נשים שסובלות מדליפת שתן כשהן מפעילות עומס על רצפת האגן – למשל בזמן שיעול, צחוק, ריקוד או פעילות גופנית – בהחלט עלולות לסבול מדליפה קלה בזמן הפעילות המינית. לנשים אלה מומלץ לפנות למרפאה אורו-גינקולוגית, שבה פועל צוות רב תחומי שכולל מומחים למערכת השתן, המין והגינקולוגיה.

   

  "הרופא ימליץ על טיפול תרופתי מתאים וכן על תרגול פיזיותרפי, לשיפור השליטה בדרכי השתן. פתרון נוסף הוא להקפיד ללכת לשירותים בזמן, ובעיקר לזכור להתרוקן לפני פעילות מינית. אגב, נוזל השתן הוא סטרילי ונקי ביותר, ולכן אין בו שום סכנה מבחינה רפואית".

   

  הטיפולים

   

  - אם התופעה היא לא בעייתית – היכן הבעיה?

   

  "הבעיה היא הבושה. נשים שמגיעות למחלקה שלנו בבית החולים תל השומר מספרות שהן מנסות לעצור את ההפרשה, כלומר מכווצות את השרירים ברצפת האגן, כמו כשמתאפקים לא להשתין, ואז גם הגירוי המיני נעצר. גברים נשמעים לפעמים מבוהלים כשהם לא חשים את פתח הנרתיק, ומתחילים לחשוש שהפין שלהם התכווץ באמצע האקט או שהזיקפה שלהם לא מספקת. הלחץ הזה יוצר עיכוב רגשי והפרעה לבני הזוג, והם מפסיקים לקיים יחסי מין באופן סדיר כי שניהם לא מרוצים".

   

  - מהו הפתרון הרפואי וההתנהגותי לבעיית הרטבת היתר?

   

  "אבחון ראשוני הוא מאוד חשוב. בעיקר יש לשלול הפרעה רפואית של אי שליטה על מתן שתן ולהבין באיזו משלוש התופעות מדובר. טיפול רפואי על ידי מומחה לאורו-גינקולוגיה או מומחה לפיזיותרפיה של רצפת האגן יעזור במקרים שבהם הבעיה לא נובעת ממקור פיזיולוגי.

  לתופעות האחרות קיימים פתרונות סקסולוגיים.

   

  "להרטבת יתר של הנרתיק עקב גירוי מיני ולפליטה נשית שמופרשת מצינור השתן בסמוך לאורגזמה אני מציעה כמה פתרונות. פתרון טכני: סדין גומי מתחת לסדין הרגיל ישמור על חיי המזרון ויחסוך כתמים מיותרים. כדאי להכין בצד מגבת או ניירות לספיגת הרטיבות המוגברת. עצה זו נכונה לכל מי שמקיים יחסי מין, אך תועיל במיוחד במקרים אלה.

   

  "בנוסף, במרפאה הסקסולוגית אני נוהגת להסביר את מהות התופעה. ההבנה שזוהי לא תקלה מינית אלא פשוט תגובה יעילה של מערכת המין לגירוי מקילה על בני הזוג. לפעמים די בכך כדי להפחית את תחושת המבוכה והבושה, ואז אין כל בעיה להמשיך במלאכת הגירוי המיני. המסר: חשוב שתהיי גאה ביכולתך להרטיב!".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  ההרטבה יכולה להפוך לשיטפון של ממש
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים