שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  טיפים לחיפוש בארכיון ידיעות אחרונות

  ההסברים הבאים יסייעו לכם להשיג תוצאות טובות יותר במהלך החיפושים, ולמקד את תחום החיפוש שלכם בארכיון.

   

  שימו לב: החיפוש בארכיון הוא על בסיס טקסט מדפוס העיתון. לכן, לא ניתן לאתר מידע שאינו מערכתי - כגון מודעות, עמודי פרסום מסחרי ועוד.

   

  מנגנון החיפוש הבסיסי ("חיפוש פשוט") מחפש עבורכם כתבות בארכיון, בטווח של חמש השנים האחרונות. הכללים הבאים יסייעו לכם להשיג תוצאות יעילות יותר, בעבור חיפוש זה. 

   

  • מיקוד החיפוש. על מנת לצמצם את תוצאות החיפוש ולמקד אותן בכתבות הרצויות לכם, מומלץ למקד את מילות החיפוש לפי הערכים המבוקשים. לדוגמה, אם אתם מחפשים כתבות ארכיון בנושא יאיר רוזנבלום, יש לכתוב את השם המלא ("יאיר רוזנבלום"), ולא רק "יאיר" או "רוזנבלום". כך, יידע מנוע החיפוש להחסיר כתבות שאינן רלוונטיות לחיפושכם. 

   

  • כתיב חסר. במידה והתוצאות שקיבלתם אינן מספקות, נסו נסו להוסיף או להחסיר מאותיות אהו''י במילות החיפוש שהקלדתם. לדוגמה: במקום ויצמן - כתבו וייצמן. 

   

  • הפכו יחיד לרבים או להיפך: "הסכם השלום" לעומת "הסכמי השלום". 

   

  • הוסיפו או החסירו מקף מחבר: "ראש פינה" או "ראש-פינה".

   

  • הוסיפו או החסירו ה''א הידיעה: "הגימנסיה הרצליה" או "גימנסיה הרצליה"

   

  • פרקו (או צרפו) ראשי תיבות: ת''א לעומת תל-אביב (או תל אביב, ללא המקף המחבר).

   

  ייתכן מצב שבו תחפשו שם או מושג, ותקבלו רשימה של תוצאות חיפוש שבמבט ראשון, מקריאה בתקציר הכתבה, אינן נראות הגיוניות לחיפוש. זאת, משום שמילות החיפוש שהזנתם, נמצאות בתוך הכתבות עצמן. לחיצה על הכתבה תפתח תציג אותה, כשמילות החיפוש מודגשות.  

   

  החיפוש המורחב

   

  החיפוש המורחב מאפשר לכם לעיין בארכיון ידיעות אחרונות החל משנת 1939. על מנת להפיק את המיטב מהחיפושים שלכם בארכיון, תוכלו להסתייע בטיפים לחיפוש הפשוט, המתאימים גם לחיפוש המורחב.

   

  כתבות שפורסמו משנת 1971 ואילך מוצגות כיחידות עצמאיות. כתבות קודמות מוצגות בתוך העמוד בו פורסמו במקור, לצד כתבות אחרות שפורסמו באותו העמוד.

   

  בנוסף, עומדים לרשותכם כלים נוספים, המאפשרים חיפוש נוח ומדוייק יותר בתוך מאות אלפי הכתבות הקיימות בארכיון.

   

  • הגדרת טווח תאריכים. על מנת למקד את החיפוש שלכם בתקופה מסוימת (לדוגמה, אתם מעוניינים בכתבות שפורסמו בשנת 1948, או בין השנים 1950-1960). מנוע החיפוש יחפש עבורכם בטווח תאריכים זה, ויכלול רק כתבות שפורסמו בין השנים שבחרתם או עמודים המכילים כתבות רלוונטיות לחיפושכם. 

   

  • בחירת מוסף. הכתבות בעיתון "ידיעות אחרונות" מופיעות במוספים שונים ומגוונים. המוספים המרכזיים של העיתון מופיעים במנוע החיפוש המורחב, ואתם יכולים לבחור לערוך את החיפוש ולמקד אותו בתוך המוסף הרלוונטי הרצוי לכם. כך לדוגמה, תוכלו לחפש כתבות פנאי, תרבות ובידור במוסף "שבעה לילות", לעיין בכתבות וטורי דעה פוליטיים במוסף "המוסף לשבת", ולחפש כתבות בנושאי כלכלה וכספים במוסף "ממון". 

   

  • חיפוש לפי שם כותב. אם ידוע לכם שם הכותב של הכתבה אותה אתם מחפשים בארכיון, תוכלו להיעזר בכלי זה על מנת למקד את החיפוש. הקלידו את שמו של הכותב המבוקש, או לחצו על "רשימת הכותבים" לקבלת רשימת הכותבים המרכזיים של עיתון ידיעות אחרונות מאז 1939, המחולקת לפי הא"ב. לדוגמה, לחיצה על שמו של סמדר פרי תציג בפניכם רשימה של ידיעות, כתבות ומאמרים פרי עטה.

   

  מומלצים