שתף קטע נבחר

מזוז: המשטרה תחקור מייד חשד ברור להסתה

לנוכח העלייה במספר החשדות להסתה לאלימות, קבע היועץ המשפטי לממשלה כי המשטרה רשאית לפתוח באופן מיידי בחקירה, בלי אישור מהפרקליטות, במקרים שבהם אדם קורא מול קהל בצורה מפורשת לבצע מעשה אלימות כלפי ראש ממשלה, שר או נבחר ציבור

הנחיות חדשות: המשטרה תוכל לפתוח בחקירה מיידית, מבלי לקבל אישור מהפרקליטות, במקרה שבו אדם מסית לאלימות מול קהל - כך קבע היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בקובץ הנחיות ששיגר למשטרה באשר לסמכויותיה לפתוח בחקירה במקרים של חשד להסתה לאלימות.

 

היועץ קובע במכתב שנשלח באמצעות עוזרו האישי, רז נזרי, כי המשטרה תוכל לפתוח באופן מיידי בחקירה, במקרים שבהם אדם קורא מול קהל בצורה מפורשת לבצע מעשה אלימות כלפי ראש ממשלה, שר או נבחר ציבור וכל אדם אחר, או במקרים של קריאות מפורשות להסתה לגזענות מול קהל, כגון קריאות "מוות לערבים" במגרשי כדורגל או בהפגנות לאחר פיגועים.

 

בימים הקרובים יקיים מזוז דיון בהשתתפות פרקליט המדינה ערן שנדר, עו"ד שי ניצן וגורמים נוספים בפרקליטות, יחד עם אנשי המשטרה וראש אגף החקירות לצורך הבהרת המדיניות שנקבעה בהנחיות. מפכ"ל המשטרה פנה באחרונה למזוז בבקשה לרענן את ההנחיות בעניין חקירת חשד להסתה.

 

היועץ מדגיש במכתבו את חשיבות עיקרון חופש הביטוי ומזכיר כי לשון החוק דורשת אפשרות ממשית לכך שההתבטאות תוביל לאלימות כתנאי לנקיטה בהליכים פליליים. "ואף עובדה זו מקשה על נקיטת הליכים פליליים בעבירות מסוג זה", כותב היועץ.

 

אפשר לפנות מחוץ לשעות העבודה 

 

על-פי ההנחיות החדשות, במקרים שבהן מתפרסמות הקריאות בצורה לא ישירה מול קהל (למשל באינטרנט), אך בצורה ברורה ומפורשת, המשטרה תוכל לנקוט בפעולות חקירה מיידיות, כגון איסוף ותפיסת ראיות, אך לא תוכל לחקור את החשוד עצמו.

 

הפעולות הללו יתבצעו רק לאחר קבלת אישור ראש אגף החקירות במשטרה. כל חקירה שאיננה דורשת את אישור הפרקליטות - קיומה צריך להימסר בהקדם למחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה. במקרים שבהם המשטרה גורסת שיש מקום לחקור את החשוד עצמו, היא תצטרך לבקש אישור מיוחד לכך מהמשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן.

 

במקרים שבהם נשמעות קריאות לביצוע מעשי אלימות או דברי עידוד למעשי אלימות, אך קריאות אלה אינן מפורשות, וקיים ספק אם ישנה תשתית ראייתית שמצדיקה פתיחה בחקירה - יידרש אישור של המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים לצורך פתיחה בחקירה.

 

היועץ מדגיש כי במקרים דחופים שבהם לא ניתן להמתין ולפנות למחלקה לתפקידים מיוחדים בכתב כפי שמקובל, ניתן לפנות לפרקליטות בטלפון אפילו בשעות שמחוץ לשעות העבודה.

 

עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה מדגיש כי ההנחיות נקבעו מתוך התחשבות בפניית המשטרה, ולצד זאת, "בצורך בקביעת מדיניות אחידה ככל שניתן בעבירות רגישות אלה, שעניינן הגבלת חופש הביטוי, במיוחד בתקופה הרגישה בה אנו מצויים, אשר על-פי כל הסימנים, רגישותה רק תלך ותתעצם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מזוז. לפתוח בחקירה
צילום: רויטרס
צילום:: רויטרס
הסתה? הפגנת הימין
צילום:: רויטרס
צילום: סבסטיאן שיינר
הנחיות למשטרה. המפכ"ל קראדי
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים