שתף קטע נבחר

הבורסה בת"א תנפיק תעודות סל על סחורות

תעודות הסל על סחורות כגון זהב, נפט, סולר, מגנזיום וסוכר, הנסחרות בבורסת העולם המערבי, יהוו עבור המשקיעים הישראלים תחליף להשקעה ישירה בסחורות. מכשיר נוסף שאושר על-ידי הבורסה - "תעודות בחסר"

הבורסה בתל-אביב עומדת להנפיק בקרוב תעודות סל על סחורות. זהב, נפט, סולר, מגנזיום, סוכר, קקאו ואפילו רכז תפוזים נסחרים בבורסות העולם המערבי במסחר יומי, אולם למשקיעים בארץ לא היתה עד היום אפשרות לסחור בהם, אלא דרך בורסות זרות - מה שהיה כרוך בעמלות יקרות והליך מסובך יחסית.

 

תעודות הסל על סחורות, שיונפקו בתל-אביב, יהוו עבור המשקיעים הישראלים תחליף נוח ויעיל, בעלות נמוכה, להשקעה ישירה בסחורות אלה. התעודות יחקו את מחירי הסחורות בשווקים בחו"ל ויוכלו לשמש גם להגנה מפני תנודות במחירי נכסי הבסיס.

 

תעודת סל היא נייר ערך שמייצג מדד מסוים על-פי הרכבו. לעיתים ניתן להמיר את התעודה למניות, כמו בעודות מסוג תאלי-25 של חברת אופק.

 

דירקטוריון הבורסה אישר בסוף השבוע גם הנפקה חדשה של תעודת סל העוקבת אחר מדד HFRXGL, מדד בינלאומי מוביל של קרנות גידור. המדד, המחושב על בסיס יומי על-ידי חברת המחקר HFR, משקלל את ביצועיהן של 63 קרנות גידור בינלאומיות גדולות, המשתמשות באסטרטגיות השקעה שונות.

 

מכשיר נוסף שאושר על-ידי הבורסה הן "תעודות בחסר" על מדדי ניירות ערך. זהו מכשיר דומה לרכישת אופציות PUT על מדד מניות. למשקיעים בתעודות בחסר תהיה זכות לקבל את ההפרש בין סכום קבוע מוגדר מראש, לבין המחיר של מדד על סל ניירות ערך. לדוגמה, אם הסכום הקבוע מראש בהנפקה של תעודות בחסר על מדד ת"א-25 הוא 1,000 נקודות, והמדד עומד על 700 נקודות, התעודות ייסחרו בכ-300 נקודות.

 

כיום פעילות בבורסה תעודות סל על מדד תא-25, מדדי הנאסד"ק, ניקיי, ואירופה, בנקים ואחרים. הפופולרית ביותר היא תאלי-25, שבחודשים יולי ואוגוסט ריכזה מחזור ממוצע של 12.5 מיליון שקל ביום.

 

 

בעקבות הניסיון שנצבר מאז הונפקו לראשונה תעודות סל בבורסה בתל-אביב, החליטה הבורסה

 

להתיר לחברות המנפיקות תעודות סל על מדדי ניירות ערך להנפיק גם תעודות על סחורות ותעודות

 

בחסר. בנוסף, הוחלט להפחית את השווי המזערי של אחזקות הציבור בסדרת תעודות סל מ-20 מיליון

 

שקל ל-15 מיליון שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זהב: נפתחה הדרך למשקיע הישראלי
צילום: סי די בנק
צילום: עדיאל מיכאלי
סוכר: חיסכון של עמלות יקרות
צילום: עדיאל מיכאלי
מומלצים