שתף קטע נבחר

כתב אישום חמור נגד חיילי מג"ב שהתעללו בפלסטינים

אלכסנדר מירופולסקי, ניר לוי, אריאל סימחייב, רוברט שניידר ויוסי מושיאשוילי מואשמים בסעיפים של התעללות בחסר ישע, תקיפה הגורמת חבלה של ממש בנסיבות מחמירות ובהדחה בחקירה. כתב האישום מגולל את מעשיהם: אילצו את הפלסטינים לשתות שתן, היכו אותם, ואילצו אותם לקפוץ מהקומה השלישית

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה הבוקר (יום ג') כתב אישום חמור נגד חמישה חיילי מג"ב שנאשמים בהתעללות בפלסטינים. סעיפי האישום כוללים התעללות בחסר ישע, תקיפה הגורמת חבלה של ממש בנסיבות מחמירות ובהדחה בחקירה.

 

החיילים הנאשמים, אלכסנדר מירופולסקי (20), ניר לוי (25), אריאל סימחייב (20), רוברט שניידר (20) ויוסי מושיאשוילי (19), משרתים בפלוגה נ"ה במג"ב. לפני כשלושה שבועות, בשעות הבוקר, הם עיכבו בשכונת אבו דיס בירושלים את פראס אלבחרי (20) ואת סמיח רחאל (23) בחשד לשהייה בלתי חוקית, והורו להם לגשת לעמדת מג"ב לבדיקת זהותם. הנאשמים שניידר ומושיאשוילי היו באותה עת במלון במשימת אבטחה ותפקידם היה לבדוק את השוהים הבלתי חוקיים שהובאו לשם.

 

הנאשמים לוי, סימחייב ומירופולסקי הגיעו באותה עת למלון לצורך מנוחה לאחר שסיימו משימת סיור באזור. הם ערכו חיפוש לאלבחרי, ומצאו עליו סבון רחצה. על פי כתב האישום, לוי הורה לאלבחירי לשטוף את ידיו ופניו בסבון בטענה שנודף ממנו ריח רע, ולאחר שאלבחרי אמר ללוי שאין מים בברז, היכה אותו לוי בצווארו והורה לו להמשיך ולסבן את עצמו. לאחר מכן התאספו יתר הנאשמים סביב אלבחרי והיכו אותו, בעטו בו וסטרו לו.

 

בין היתר היכו אותו השוטרים באמצעות כלי הנשק שלהם. לוי כיוון את נשקו אל ראשו של אלבחרי ואמר לו: "אני יורה, או לא יורה". אחד החיילים תפס את אלבחרי, הצמיד אותו לקיר, היכה אותו ואמר לו: "אתה יודע כמה הרוגים היו בפיגוע בבאר שבע?".

 

לאחר מסכת ההתעללויות הזו הורה מירופולסקי לאלבחרי לקפוץ מהחלון שגובהו שלושה מטרים. אלבחרי סירב, אך מחוסר ברירה קפץ מהחלון. לאחר שסיימו להתעלל באלבחרי הוכנס סמיח רחאל למקום. גם אותו היכו החיילים על פי כתב האישום, וכיבו סיגריות על ידיו.

 

בעוד רחאל יושב על ברכיו, הצמיד הנאשם לוי את נשקו אל ראשו והורה לו לפתוח את פיו ולעצום את עיניו. לאחר שרחאל סירב לפתוח את פיו ורק עצם את עיניו, שפכו לוי וסימחייב שתן לפיו ולפניו של רחאל. רחאל ניסה להתרומם, הנאשמים קפצו עליו, הפילו אותו ואחד מהם הכניס את קנה הנשק לפיו של רחאל.

 

לאחר מכן, על פי כתב האישום, זרק לוי את תעודת הזהות ואת הכרטיס המגנטי של רחאל אל תוך שלולית השתן והורה לו להרים את הכרטיסים בפיו, בעוד שיתר הנאשמים דורכים על גבו ויורקים על ראשו.

 

בשל המכות הקשות שספג רחאל הוא לא הצליח להרים את הכרטיסים באמצעות פיו. אז הרים אחד הנאשמים את הכרטיסים וזרק אותם החוצה מהחלון. גם מרחאל ביקש מירופולסקי לקפוץ מהחלון, וכשזה לא יכול היה לזוז בשל מצבו הקשה, זרקו אותו הנאשמים מהחלון.

 

הנאשם החמישי, מושיאשוילי, נכח כל העת במקום והיה עד להתעללות הקשה. לוי ניגש אליו לאחר מכן ואיים עליו: "אל תספר, לא כדאי לך לספר".

 

אביו של הנאשם, משה מושיאשוילי, אמר כי בנו מעולם לא סיפר על הארוע וכי בנו אינו אשם: "אנחנו לא מפסיקים לבכות, אנחנו לא רגילים לדברים כאלה. מודיעים לי שהילד שלי הואשם. הילד שלי שבור. הוא לא עשה כלום, הוא לא עושה דברים כאלה. הוא רק סיים טירונות, הוא נמצא חודש בפלוגה. אין מי שידריך אותו. אין כלום. אני שולח ילד לצבא ובסוף הוא מגיע לבית משפט אזרחי.

 

"הוא ילד תמים ולא עבריין. מה שאומרים לו הוא עושה. הוא שמע צעקות ואמרו לו אל תגיד כלום, הוא תמים, הוא טירון, אז הוא לא סיפר. זה הפשע שלו. אם נעשו דברים כאלה זה באמת מזעזע. איך בני אנוש יכולים להתנהג ככה לאנשים? אם הייתי יודע הייתי אני הולך למ"פ ומספר בעצמי אבל לא ידענו כלום", אמר האב בדמעות.

 

תגובות

 

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, אמר בתגובה, כי חוץ מהבירור שייערך במח"ש, הוא ביקש לקיים בירור נוסף במשטרה, וכי הוא מקווה שמדובר בדבר חריג ולא תופעה. "זו בעיה מורכבת ולא פשוטה. כשמבצעים פעולות מהסוג שמבצעים לוחמי מג"ב, סביר להניח שיתגלו גם תופעות כאלו". עוד אמר המפכ"ל, כי "המשטרה תצטרך לבדוק גם את העומס הנפשי שאיתו מתמודדים לוחמי מג"ב ביום יום ולתת את הדעת בנושא".

 

מ"מ השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר: "אני לא מבין מה מניע אנשים להגיע למצב כזה. בסופו של דבר, כל הדברים האלו מתגלים. אנחנו נמצאים בבעיה אמיתית, בעיה קשה, שצריך לטפל בה".

 

מפקד מג"ב, חסין פארס, אמר כי הוא מגבה את הלוחמים, שפועלים בצורה קשה מאוד ביום יום ועובדים בצורה מאוד לא פשוטה. "עם זאת, אני לא ארשה לאף אחד שיפגע באדם, באשר הוא אדם".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הנאשמים. התעללות בחסר ישע
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
מג"ב בפעילות מבצעית. "אין מי שידריך אותם" (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: עטא עוויסאת
רחאל. זרקו אותו מהחלון
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים