שתף קטע נבחר

לפיד: אין פתרון, יש לחזק את גגות שדרות

בעקבות החלטת הקבינט על מבצע גדול ברצועה, אומר שר המשפטים ל-ynet: "פעולה נרחבת רק תוסיף לנו קורבנות, תגדיל את ההרס ברשות ותביא לגינויים בעולם. איננו מסוגלים להפסיק את ירי הקסאם גם אם ניכנס לג'בליה", והוא מבהיר: "התכוונתי ברצינות שצריך לחזק את הגגות בשדרות"

אין פתרון לירי הקסאם? שר המשפטים, יוסף, (טומי) לפיד מבהיר הבוקר (יום ו') ל-ynet: "הצעתי בקבינט לחזק את הגגות בשדרות היא לא ציניות ולא בדיחה. צריך להודות – יש מצבים שאין להם פתרונות".

 

זאת לאחר שאתמול הציע שר המשפטים בישיבת הקבינט: "לחזק את הגגות של הבתים בשדרות כפתרון לירי הקסאמים".

 

ראש הממשלה, השרה לימור לבנת והאלוף גיורא איילנד התרעמו עליו, ומשתתפים אחרים בישיבה טענו כי לפיד לא התכוון להצעתו ברצינות, אך שר המשפטים מבהיר הבוקר: "אמרתי את הדברים בכל הכנות ואני באמת חושב כך. הואיל ואיננו מסוגלים להפסיק את ירי הקסאם גם אם ניכנס לג'בליה, מה שעלינו לעשות זה לחזק את שדרות - גם מבחינה חברתית ובהזרמת משאבים, כפי שנעשה בזמנו עם קרית שמונה, כדי לשפר את איכות החיים שם. וכן במלוא הכנות והרצינות צריך לחזק את הגגות. הרי לא יכול להיות שכל קסאם יוכל לעבור דרך גג של כל בית".

 

לפיד מסביר את הצעתו בכך ש"הקסאמים הם לא טיל כל כך רב עצמה ובמקום שיש רק תקרה רגילה או רעפים אפשר לשים שכבה של בטון. זה אולי יעלה כסף אך זה יציל חיים. אין בכך שמץ של ציניות ובסוף לדעתי גם יעשו את זה".

 

בעניין חוסר האונים במלחמה מול משגרי הקסאם, הודה לפיד כי לדעתו אין פתרונות של ממש לירי: "יש מצבים שאין להם פתרונות. אתה יכול לעשות כל מאמץ להילחם בו, אך לומר שיש לכך פתרון זה לא נכון".

 

על התנגדותו לפעולה בעזה שבאה לידי ביטוי בבקשתו מראש הממשלה לא לקיים הצבעה בקבינט (ולהיות שותף פאסיבי בלבד להחלטה) אמר לפיד: "פעולה נרחבת רק תוסיף לנו קורבנות, תגדיל את ההרס בצד הפלסטיני, תביא גינויים בכל העולם ולא תפסיק לגמרי את ירי הקסאמים ואז במוקדם או במאוחר נצא והם יגידו שזה ניצחון שלהם. לכן ביקשתי שלא לקיים הצבעה".

 

הקבינט אישר מבצע מצומצם

 

הלילה דרש ראש הממשלה, אריאל שרון, ממערכת הביטחון לצאת למבצע רחב היקף ברצועה דוגמת "חומת מגן" שהיה בגדה לפני שנתיים בעקבות שורה של פיגועים קטלניים.

 

גורמים צבאיים סיפרו ל-ynet כי ראש הממשלה השתמש בתקיפות במושג "חומת מגן 2". ואולם, במערכת הביטחון הסבירו כי פעולה מסוג זה עלולה לגרום לאבידות רבות בקרב החיילים הפועלים באזורים צפופי אוכלוסין וקשים, ויש לבצע פעולה מוגבלת יותר בהיקפה. שרון התרצה, אולם הורה לצה"ל לבצע פעולה מאסיבית ולהזרים לרצועה כוחות "ככל שיידרש".

  

בדיונים לא דובר לפי שעה על גיוס מילואים מיידי, אולם בהחלט ייתכן כי הסלמה נוספת במצב תוביל להוצאת סדרה של צווי 8. ראש הממשלה הבהיר כי יעקוב מקרוב אחר הפעולות ברצועה, ומבחינתו צה"ל חייב "לעשות הכל" על מנת להפסיק את ירי הקסאמים לעבר שדרות. 

 

שר האוצר בנימין נתניהו הציע בישיבה לפגוע בתשתיות בעזה במטרה להפעיל לחץ על האוכלוסיה להקיא מתוכה את יורי הקסאם. ואילו השר לביטחון פנים גדעון עזרא תמך בהריסה נרחבת של בתים. בסופו של דבר אישר הקבינט המדיני-ביטחוני, זמן קצר לפני חצות וללא מתנגדים, את התוכנית "המצומצמת", תוך הבהרה שעל צה"ל לעשות ככל שיידרש כדי להפסיק את ירי הקסאמים. 

 

גורמים הקשורים בדיון אמרו ל-ynet: "יש רושם ברור שמה שאושר זאת רק ההתחלה, משום שמה שאושר הוא במידה מסויימת עוד מאותו הדבר. ברור שיהיה לכך המשך". לדבריהם, ראש הממשלה הבהיר כי הוא דורש ממערכת הביטחון לעשות "שיעורי בית" ולהציע הצעות מרחיקות לכת יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לפיד. יש מצבים בלי פתרון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
קסאם. אין תשובה?
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שרון. רצה "חומת מגן"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נתניהו. לפגוע בתשתיות
צילום: איי פי
מומלצים