שתף קטע נבחר

ראיון עם חלוץ ה-BBS-ים בישראל

טירן דגן הקים את רשת ה-BBS הראשונה בישראל בשנת 1986. ראיון

את טירן דגן, אחרי מאמץ, הצלחתי למצוא בעזרתו האדיבה של Google. שלחתי אימייל, הוא ענה, התקשרתי. שיחת הטלפון בינינו התנהלה בשילוב טכנולוגי שהוא אנקדוטה בפני עצמו - חייגתי דרך מפעיל שיחות בינלאומי, בשיחה רגילה למספר מקומי בניו-יורק. השיחה הועברה דרך מרכזיית ה-VoIP של 6FootMedia, החברה שדגן הקים ובה הוא עובד, לטלפון הסלולרי שלו.

 

הוא השתומם שהצלחתי למצוא אותו, ולא פחות הופתע מזה שניסיתי. מבחינתו, האיש שהתניע את תופעת ה-BBS-ים בישראל, הסיפור הסתיים פחות או יותר בשנת 1990, כשמינה את רם-און אגמון כ-SysOp ופרש מניהול ה-BBS שלו.

 

דגן, יליד 1967, פגש במחשב לראשונה כשהיה בן 7. אביו, שלמד אז באוניברסיטת קולומביה, לקח אותו לראות את המחשבים הגדולים עם כרטיסי הניקוב. בעבודה הראשונה שלו, בתור ילד בן 13, הוא פיתח תוכנת הנהלת חשבונות ב-GW Basic. ולא, הוא לא התכוון לעשות היסטוריה, אבל הוא שמח לקבל טלפון מישראל וביקש למסור ד"ש לחברים מפעם.

 

ב-1984, כשהקים את ה-BBS בניו-ג'רזי - זה היה חשוב מספיק כדי לקבל סיקור בעיתונות המקומית. הוא היה רק בן 17, אבל הצליח לבנות מערכת מתוחכמת למדי - שהתבססה על מחשב AT וזוג מודמי 300 באוד. תוך זמן קצר היו לו מאות מנויים מכל רחבי ארה"ב.

 

"ב-1984 התופעה של ה-BBS-ים עוררה בארה"ב עניין רב", הוא מספר. "למדתי בבית-הספר במגמת מחשבים, ובשלב מסוים כולם דיברו על זה. באחד הימים חבר הראה לי איך הוא מתחבר ל-BBS, ואני החלטתי שאני רוצה להקים אחד כזה".

 

שנתיים אחר-כך עלה ארצה, יחד עם המחשב, והקים פה את ה-BBS מחדש. הוא הראה אותו לאנשים, השמועה התפשטה מפה לאוזן, ותוך מספר חודשים היו לו למעלה ממאה משתמשים קבועים, וכמה שותפים לעשייה. זמן לא רב אחר-כך התגייס לחיל-הים, אחר-כך שירת בקבע ומאוחר יותר הקים את החברה שלו, שמתמחה במולטימדיה ואנימציה. כך שאפשר לומר שהמהפכה הסתיימה בלעדיו, אבל הוא ללא ספק זה שהתחיל אותה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים