שתף קטע נבחר

השר לשעבר שאול עמור נפטר ממחלה קשה

עמור, בן 64 במותו, כיהן במשך כעשרים שנים כראש עיריית מגדל העמק. בנוסף, היה חבר כנסת במשך שלוש קדנציות ואף כיהן כשר בלי תיק בממשלת נתניהו. לאחר מכן נשלח לבריסל, שם כיהן כשגריר ישראל בבלגיה. הוא נפטר הבוקר ממחלה קשה, לאחר שעוד הספיק לומר לאוהביו: "איזה יופי לראות את כולכם סביבי. היה שווה להלחם"

השר לשעבר, שאול עמור, נפטר לפנות בוקר (יום שבת) בבית החולים רמב"ם בחיפה. זאת לאחר שבמשך תקופה ארוכה סבל ממחלה קשה. לבני משפחתו, קרוביו וחבריו, שהיו אתמול סביב מיטתו, אמר: "איזה יופי לראות את כולכם מסביבי. היה שווה להלחם בכדי שאוכל לזכות ולראות את הרגע הזה". כך סיפרה ל-ynet בבכי אשתו, סוזן, שהוסיפה: "איבדתי את חברי הטוב. את היקר שיש לי".

 

עמור, יליד מרוקו, היה בן 64 במותו. את דרכו הפוליטית התחיל כבר בגיל 28, אז כיהן בסגן ראש המועצה הממונה בכרמיאל. זמן קצר לאחר מכן עברו בני המשפחה למגדל העמק, ועמור החל לחולל במקום מהפכה של ממש. הוא כיהן כראש עיריית מגדל העמק במשך כעשרים שנים, הביא אליה מפעלי היי-טק גדולים, והפך אותה למה שהיא היום.

 

במקביל, כיהן עמור במשך שלוש קדנציות כחבר כנסת מטעם מפלגת הליכוד, בכנסות ה-12, ה-13 וה-14. הוא אף כיהן כשר בלי תיק בממשלתו של בנימין נתניהו. בהמשך ניסה עמור להתמודד לנשיאות למול עזר ויצמן, בעת שזה ניסה לזכות בכהונה שניה. לאחר מכן נשלח עמור לשליחות בבריסל, שם כיהן כשגריר ישראל בבלגיה.

 

במהלך תפקידו בשגרירות הטמיע עמור מובן חדש למונח "שגריר", כאשר פתח את דלתות ביתו בדרך בלתי אמצעית וללא כל גינוני טקס.

 

במשך שנים ארוכות נלחם עמור במחלה הקשה. אשתו סיפרה היום כי בכל פעם "נפל וקם, והמשיך להיאבק". מאז שחזר ארצה, לפני שנה וחצי, הוסיף לקבל טיפולים עד שאתמול בשעות הבוקר הודיעו הרופאים לבני משפחתו כי סופו קרב.


סביב מיטת חוליו נאספו ובאו בני משפחתו, קרוביו ומכריו. לרב יצחק דוד גרוסמן, חתן פרס ישראל ורבה של מגדל העמק, הנחשב לאחד מידידיו הטובים של עמור, עוד הספיק לומר: "דע לך כי אני אוהב אותך אהבת נפש".

 

ראש, הממשלה, אריאל שרון, ספד לעמור: "שאול עמור,שר בישראל, ח"כ במשך שנים רבות ושגריר ישראל בבלגיה, הביא עולים רבים ויישבם, ומעל הכל בנה עיר לתפארת. עיר יפיפיה עם תעשיה מתקדמת, בראשה עמד 20 שנה. עמור עמד במשימות קשות מנשוא שחייבו נחישות רבה ומאבקים לא קלים, והכל נעשה כשחיוך נסוך על פניו - מין מיזוג נפלא של מנהיגות קשוחה עם רוך רב.

 

לדברי שרון, "עמור היה בעל רגישות חברתית עמוקה, והכיר את המצוקות בישראל, ולכן שקד כל כך על בנית תעשיה מתוחכמת בעירו, מגדל העמק. שאול עמד בגבורה בסבלו, יחד עם רעייתו סוזן וילדיו. בכבוד הוא חי ובכבוד עזב אותנו. יהי זכרו ברוך".

 

חברו הטוב של עמור, יושב ראש ההסתדרות והח"כ עמיר פרץ אמר כי "זוהי אבדה קשה למדינת ישראל, למגדל העמק ולמאבק החברתי ואבדה אישית לי ולמשפחתי. כמי שהגיע מאותה עיר במרוקו ראיתי בו את אחד מסוללי הדרך לאנשי ציבור רבים שהגיעו אחריו, בני אותה עדה. הוא נלחם כאריה במאבקים הציבוריים אך לצערי כוחותיו לא עמדו לו מול המחלה הקשה"

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, שמינה בממשלתו את עמור לשר, ציין כי "שאול עמור היה חבר אמיתי שהקרין באנושיותו על כל סביבתו. מנהיג שצמח מהעם וזכר מאין הוא בא. עמור הוביל את ישובו מגדל העמק ממעברה לעיר ואם בישראל המתברכת במפעלים מתקדמים".

 

נתניהו סיפר כי הוא ורעייתו ביקרו את עמור בבית החולים לפני ימים אחדים, ואמר כי המפגש היה מרגש.

 

עמור הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. הוא יובא למנוחות ביום ראשון, בשעה 14:00, בבית העלמין במגדל העמק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:מתוך אתר הכנסת
עמור
צילום:מתוך אתר הכנסת
מומלצים