שתף קטע נבחר

תפקוד מיני: המומחה השיב לשאלותיכם

מה עושים עם שפיכה מוקדמת? מדוע הויאגרה לא עוזרת, כמה פעמים ביום מותר לאונן, ואיך נפטרים מהריח במפשעה? ד"ר עופר שנפלד, מומחה לבעיות תפקוד מיני מ"הדסה" השיב לשאלותיכם

לוקח לחברי בין שעה לשעה וחצי לגמור, זה די מעיק ולפעמים גם כואב. האם זה נורמלי שלוקח לו כל כך הרבה זמן לגמור?

צרה של אחת ברכה לאחרת. בכל אופן אם הוא בריא מבחינה גופנית (סוכרת, דיסק פרוץ, מחלה נוירולוגית...) ואינו נוטל תרופות המשהות את השפיכה (הרבה תרופות נגד דיכאון עושות זאת) אז הסיבה היא כנראה סף גבוה לגירוי, בדרך כלל מסיבות רגשיות. טיפול מיני יכול לעזור. פתרון פשוט יחסית יכול להיות לגרות אותו יותר (ביד, אוראלי או אחר) טרם החדירה כך שהוא יהיה "מוכן" יותר לאורגזמה כאשר הוא כבר חודר.

 

אני בן 25 ויש לי בעיה של שפיכה לאחר 1-2 דקות מתחילת החדירה. לפעמים אני גומר לפני החדירה בכלל, ולאחר מכן לוקח לי המון זמן להגיע לזיקפה נוספת - בערך 45 דקות. האם יכול להיות שזו בעיה רפואית או שמא פסיכולוגית?

ראשית 45 דקות לפני זקפה חוזרת, זה לא באמת "המון זמן" כפי שאתה חושב, ואפילו די מהר. שפיכה מהירה היא בעיה נפוצה וקיימים טיפולים רבים, הקלים שבהם כוללים חומרים לאילחוש מקומי של הפין על מנת להעלות את סף הגירוי לשפיכה ולאפשר שיהוי. תרופות נוגדות דיכאון שונות כגון פרוזק, סרוקסט ואימיפראמין מאפשרות גם הן להשהות את השפיכה. גישה אחרת היא גישה התנהגותית המנצלת תרגילים עם בת הזוג כדי ללמוד לשלוט יותר טוב בשפיכה. באם הבעיה באמת מפריעה לך, רצוי להתיעץ עם רופא העוסק בכך, שכן ניתן לעזור בחלק גדול מהמקרים.

 

כמה דקות אחרי קיום יחסי המין הזרע יוצא מהגוף שלי. זה אומר משהו לגבי הריון?

אישה לא צריכה לגמור על מנת להרות ולראיה בתרבויות בהן אין כל התחשבות בצרכים המיניים של האישה (עד כדי כריתת הדגדגן בילדות) יש ילודה גבוהה. הזרע (באדם צעיר) בדרך כלל יוצא ברובו עם תחילת השפיכה אולם כמות קטנה עוד מזרזפת לאחר מכן. אם לעומת זאת רוב הזרע יוצא לאט ובנוסף גם קיימות הפרעות במתן שתן - ניתן לחשוד בהיצרות בשופכה, מצב המצריך טיפול.

 

במקרים לא מעטים, בפעם הראשונה עם בחורה חדשה קורה שאין לי זיקפה. לפעמים זה לוקח הרבה זמן עד לזיקפה, או שאין לי זיקפה בכלל וזה לא נעים. אם קורה ויש זיקפה בפעם הראשונה עם הבחורה, הדבר אינו מתעוררת בפעם השניה והשלישית וכן הלאה עם אותה בחורה. חשבתי בהתחלה שיש לי בעיות זיקפה לכן נבדקתי אצל אורולוג ונאמר לי שאין לי בעיות כאלה, שאני בריא, ושזה יכול להיות לחץ או משהו כזה. מה לעשות כך שדבר כזה לא יחזור על עצמו?

איבחנתה לעצמך את הבעיה והשיחה ששוחחת עם אורולוג רק אוששה את אבחנתך. אינך סובל מליקוי גופני בזקפה. פשוט כשלא בא לך, לא בא לך. מאחר שאתה לא באמת צריך להוכיח את יכולתך לאף אחד, הצעתי לחיים היא לא להיכנס למיטה עם מישהי שאתה לא מרגיש רגוע ובנוח איתה. ובכל זאת תרופה דוגמת ויאגרה יכולה להבטיח לך זיקפה יעילה יותר בפעם הראשונה ולמנוע ממך מבוכה.

 

אני סובל מתרומבוזה בורידי הרגל ועקב כך אני נוטל קומאדין לדילול דם. מאז שאני נוטל את התרופה אני סובל מחוסר חשק לקיום יחסי מין או מזיקפה חלשה. האם השפעה זו ידועה , ואיך אפשר לנטרל אותה?

תרופות רבות משפיעות לרעה על התפקוד המיני, למרות שהקומאדין שאתה נוטל אינה עושה כך בדרך כלל. יש לזכור שתרופות שאתה עשוי לקבל לטיפול בהפרעה בתפקוד המיני יכולות להשפיע גם על הקומאדין ולכן בעת תחילת טיפול יש לעקוב בקפדנות יתרה על תפקודי הקרישה (PT, INR). אם עבר זמן רב מהתרומבוזה ברגל, יתכן ואתה כבר יכול להפסיק הטיפול בקומאדין. היוועץ על כך עם הרופא שלך. מומלץ גם לפנות לרופא לצורך טיפול בהפרעת הזקפה.

 

אני בן 27 רווק יש לי חברה. העניין הוא שאני מאונן המון. וכשאני אומר המון אני מתכוון לכמעט מדי יום ביומ. האמת שזה מפריע לי כי זה מתיש אותי, מעייף אותי, האם זה מצב תקין ואם כן מה ניתן לעשות כדי לפתור את הבעייה? אגב, אני בדרך כלל עושה את זה לפני השינה, וזה תנאי כדי שאירדם מהר.

אוננות מידי יום בדרך כלל לא מלמדת על בעיה. זה כנראה פשוט ה"קצב" שלך. המקרים של אוננות מופרזת הם בדרך כלל אוננות פעמים רבות ביום ללא שליטה, גם במקומות ומצבים לא מתאימים, עד כדי אי יכולת לנהל אורח חיים תקין.

 

אני בן 28 ולפני כשלושה חודשים הזקפה שלי נהייתה חלשה. לפעמים הגעתי למצב של רפיון מוחלט. במקביל החל כל אזור האשכים להיות רגיש (אני לא יכול ללכת עם מכנס שאפילו נוגע באשכים). פניתי לאורולוג ובבדיקה רקטלית הוא קבע שהערמונית שלי מוגדלת ונתן לי טיפול. אבל בסיום הטיפול המצב לא השתנה ועברתי בדיקת דם והתגלה שהכל תקין. הרופא נתן לי טוסופלמד פורטה והבעיה עדיין קיימת כולל הכאבים וחוסר הנוחות שלא לומר הזקפה החלשה. מה עלי לעשות ?

יתכן ואתה סובל מפרוסטטיטיס (דלקת בערמונית) הגורמת לאי נוחות באזור המבושים ולעיתים גם לאין אונות. טספלמד אינה תרופה יעילה במיוחד לטיפול בהפרעות בזקפה. אם אינך חושב שהאורולוג שלך מיצה את הטיפול בך, יתכן שאחר יצליח יותר.

 

אני מאוננת מאז היותי ילדה, ומאז ומתמיד, בעוצמה מסויימת של הריגוש, אני מאבדת ריכוז, ובעיקר מרגישה שחייבת להפסיק... אני מתהפכת על גבי - אין באפשרותי להמשיך... ועקב כך, מעולם לא חוויתי אורגזמה, לא לבדי, ולא עם בן זוג... אני נהנת מהאוננות - מדוע אני מרגישה שחייב להפסיק? האם עד שאגיע לאורגזמות לבדי לא יהיה באפשרותי להגיע לאורגזמות עם בן הזוג?

לא כל הנשים חוות אורגזמה (ביחסי מין או אוננות) והסיכוי לחוות אותן עולה עם הגיל.

לעיתים הגירוי המתמשך שאינו מוביל "לשום מקום" מתסכל ואז מפסיקים. המשיכי לנסות, סביר שבסוף זה יקרה. את גם יכולה להתיעץ עם סקסולוג/ית.

 

אני בן 28 וביחסי מין שאני מקיים עם חברתי תוך כדי החדירה אני חייב להוסיף ולגרות את עצמי בסוף הצינורית של הפין , הגירוי הזה די מוסיף לי. פרט לכך שהוא ממשיך את הזיקפה ומהנה אותי אני לא מצליח להגיע לחדירה מלאה. אם אני מנסה חדירה מלאה ולא מגרה את עצמי - הזיקפה יורדת. האם זה נורמלי ? ואם לא מה הדרך להגיע למצב של חדירה מלאה ללא גירוי עצמי של הפין? פרט למה שציינתי היחסים בינינו עד לשלב זה מצויינים ובמיוחד המשחק המקדים.

בדרך כלל אין ירידה בזקפה עם החדירה ולרוב אפילו להיפך. אם אתה זקוק לגירוי ידני על מנת לשמור את הזקפה אתה סובל מאחת משתי בעיות: או שיש לך ליקוי בזקפה (גופני) כך שרק גירוי "מאסיבי" שומר לך על הזקפה, או שמבחינה פסיכולוגית אתה נרתע מעצם קיום היחסים והחדירה ולכן מאבד אותה. רצוי שתיבדק ע"י רופא העוסק בהפרעות בתפקוד המיני ותקבל אבחון ופתרון.

 

אני ובן זוגי מקיימים יחסי מין ולאחרונה הוא פשוט לא גומר. אין לי הרבה נסיון ביחסי מין ואני לא יודעת מה זה אומר. מה שקורה זה שאנחנו שוכבים ובאיזה שהוא שלב הוא מתייאש (אומר שחם לו ) ואז זהו... מה אני יכולה לעשות?

מאחר והוא לא גומר, במיוחד אם הוא בריא מהבחינות האחרות, בדרך כלל המצב נגרם על רקע בעיה רגשית, פסיכולוגית, סקסולוגית, או שיתכן על רקע שינוי ביחסים ביניכם. אם הדבר היה כך עוד קודם, אז ייתכן שזה קורה על רקע קושי פסיכולוגי קודם הקשור בקיום יחסי מין. לאחר בדיקת רופא שישלול בעיה גופנית רצוי טיפול סקסולוגי.פסיכולוגי.

 

אני בת 30 פלוס, וכבר שנים סובלת מבעיה של ריח לא נעים בנרתיק. הלכתי לגינקולוגים לא ספורים. ערכתי את כל הבדיקות האפשריות לדלקות ופטריות אך נמצא שאינני סובלת מכלום. הבעיה תמיד קיימת אך דרגת החומרה משתנה. אני משתדלת לעשות שטיפות פנימיות מדי שבוע ולשמור על הגיינה יתרה אך הדבר לא משפר את המצב. יש לזה פתרון?

כמובן שראשית נשאלת השאלה האם אכן יש ריח רע או רק את רגישה לכך? ריח רע בנרתיק נגרם (בדומא לריח רע בפה) מכך שחיידקים מפרקים חומרים בריר הנרתיק לחומרים בעלי ריח. שטיפות בחומרים מסחריים הניתנים לרכישה (כמו גם תרופות סבתא כגון שטיפות חומץ מדולל) יכולות לעזור.

אם את חושבת שהתופעה מחזורית היא יכולה להיות קשורה בשינוי אופי הפרשת הנרתיק במשך המחזור החודשי, ואז גלולות למניעת הריון יכולות גם אולי לעזור.

 

בן זוגי מאוד מאוד חושש לגבי רוחב איבר מינו. בפעם הראשונה כשנכנס למקלחת, בטירונות, חווה טראומה שקשה לו להתגבר עליה, שבה ומציפה אותו... הוא גילה שאיבר מינו קטן יחסית. בן זוגי חוזר ומבקש שאמצע דרך, להוכיח לו כי אינו "חריג". האם יש לך הגדרה להיקף, או כל דרך שהיא להגדיר מהו "חריג" מבחינת עובי האיבר? ומה דעתך על ניתוח להגדלת הפין?

יש טווח רוחב של נורמאלי בקוטר האיבר. אם את לא יכולה להפיג את החשש שלו, אזי תפני אותו לאורולוג אשר וודאי ראה יותר פינים משניכם יחד שיבדוק אותו ויתן לו את דעתו האובייקטיבית. קיים סיכוי שגם זה לא יעזור ושאי שביעות הרצון שלו היא סימפטום של ליקוי בדימוי העצמי ואו בעיה רגשית אחרת במובן הרחב יותר. ואז אוכל להמליץ רק טיפול סקסולוגי/פסיכולוגי. לגבי פירסומות של ניתוחים להגדלת הפין..., שומר נפשו ירחק. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בית חולים הדסה
ד"ר עופר שנפלד
צילום: בית חולים הדסה
מומלצים