שתף קטע נבחר

"בשנה הבאה ניפטר מהערבים, בעזרת השם"

ראיון ראשון ובלעדי ל-ynet עם אילה בן גביר. היא רק בת 17 וכבר נעצרה שלוש פעמים. במעצרים היא יושבת מול החוקרים וקוראת תהילים. הדייט הראשון שלה עם בעלה לעתיד, פעיל הימין איתמר בן גביר, היה בפארק על שם הרב כהנא בקריית ארבע, ליד הקבר של ברוך גולדשטיין. הסיפוק שלה זה להקים מאחזים. שירות לאומי היא לא תעשה כי "להיות אשתו של איתמר זה לעשות שירות לאומי די מכובד". ובמאבק על ארץ ישראל? הכל לגיטימי

הבית של אילה ואיתמר בן גביר שוכן כ-400 מטר מתחנת משטרת חברון. הדלת פתוחה לרווחה, כמו בקיבוץ. השניים עברו להתגורר בבית שבשכונת גבעת האבות רק לפני כשלושה שבועות, לאחר שהתחתנו בחתונה שעוררה סערה וזכתה לכיסוי נרחב. על השולחן בסלון מונחת תמונתו של הרב מאיר כהנא. ליד השולחן בסלון ניצב ארון גדול עם ספרי קודש וספרים נוספים כמו "ברוך הגבר". אנחנו יוצאים לחצר, לא לפני שאנחנו עוברים בחדר העבודה, אותו מכנה איתמר בן גביר "החמ"ל". שם, על כוננית ספרים, נערמים בזה על גבי זה קלסרים עם כל התביעות, העררים והמשפטים מול שלטון החוק.

 

מהחצר אפשר להבחין היטב בשכנים החדשים של בני הזוג – פלסטינים תושבי חברון. כמה מאות מטרים מביתם נמצא המאחז הלא חוקי, חזון דוד, שכבר פונה עשרות פעמים. אותו מאחז "שבזכותו" נעצרה אילה כבר שלוש פעמים. היא יכולה להגיע רק עד המדרגות הסמוכות למאחז, כי כך הגביל אותה בית המשפט כאשר נעצרה בפעם האחרונה, לפני כשבוע.

 

בני הזוג האלה, היא בת 17 (ו-4 חודשים), הוא בן 28, מייצגים את הדור החדש של הימין הקיצוני, שעבורם החיים בהתנחלויות הם עובדה קיימת, כמו גם המלחמה על המאחזים – ומול ממשלת ישראל. זהו הראיון הראשון של אילה בן גביר לתקשורת.

 

אילה, מתי פגשת את איתמר לראשונה?

 

"לפני שנתיים, כאשר נכנסתי לתנועת כהנא".

 

היית בתנועת נוער?

 

"כן, באריאל, מגיל 10. תנועת אריאל זה גרעין שיצא מבני עקיבא, רק יותר דתי. בגיל 15 הגעתי לנוער כהנא בעקבות האינתיפאדה. זאת היתה השנה השנייה של האינתיפאדה. חיפשתי מה לעשות עם מה שקורה, חיפשתי תשובות. הרגשתי שכולם לא עושים כלום. נשחטים אנשים ברחובות ולא עושים כלום. חיפשתי מה אפשר לעשות ואז התגלגל לידי עלון של תנועת כהנא. קראתי אותו ומצאתי הרבה תשובות. זה הלהיב אותי. שיתפתי את ההורים שלי והם אמרו לי שהם מסכימים עם הדרך - אבל שאני אדע שזה הרבה מעצרים וזה יכול לפגוע לי בשידוך. אבל כל מה שראיתי באותה תקופה זה ידיים מוטלות במקום אחד ורגליים מוטלות במקום אחר - ומהצד השני מחבלים מחלקים סוכריות".

 

מאיזה בית את באה?

 

"ההורים שלי תמיד נתנו חופש מחשבה. יש תורה ומצוות, זה ברור מאליו. כולם אצלנו הלכו ימינה. יש לי אח אחד שלומד בישיבה חרדית בירושלים, אח אחר בהסדר, אח בנתיבות. אנחנו, יחד איתי, שמונה אחים ואחיות. בבית שמעתי תגובות ימניות בעיקר מאבא שלי. אני זוכרת שהוא היה אומר על הערבים 'ברור מאליו שצריך לגרש אותם, וזה לא התלבטות, הממשלה שמאלנית, ושכל ההסכמים שנחתמו עם ערבים מביאים רק הרוגים'".

 

איך נוצר הקשר עם איתמר?

 

"הגעתי להפגנות, לדוכנים, לחלק פלאיירים, חולצות של תנועת כ"ך... התחלתי להגיע למאחזים, לקחת אוהל ומכולה ולהתגורר שם. אני גרתי במאחז גיבורים (בחברון) במשך שלושה חודשים. זה המאחז שלי. הייתי בפינוי חוות גלעד, יצהר וחזון דוד".

 

במשך השיחה יושב איתמר ליד אילה ועורך תיאומים טלפוניים. צריך להפגין מול ביתו של ממלא מקום השר לביטחון פנים, השר גדעון עזרא? "סבבה", אומרת אילה, '"נעשה את זה".

 

מתי נעצרת בפעם הראשונה?

 

"לפני כשמונה חודשים. נעצרתי בין מאחז חזון דוד למאחז גיבורים (בחברון), ואני לא זוכרת מה היתה הסיבה שבגללה נעצרתי. סירבתי לחתום על תנאי שחרור ולכן ביליתי לילה שלם במעצר. ידעתי שמותר להם להחזיק אותי במעצר ל-24 שעות בלבד. כשהגעתי חשבתי 'שכולם יקפצו לי בזיגזג', ביקשתי תהילים וקראתי. אחרי זה רקדתי ושרתי והלכתי לישון. כשהגעתי לבית המשפט זה הפחיד אותי קצת בהתחלה. פתאום איתמר נכנס עם עוד פעיל כ"ך והם עודדו אותי. בסופו של דבר בית המשפט הרחיק אותי למשך 15 יום מקריית ארבע וחברון".

 

ולא חשבתי באיזשהו שלב במעצר - שאולי את טועה? שאולי זו לא הדרך?

 

"לא. חשבתי - איזה באסה, אמא שלי בטח לחוצה. הם עצרו אותי כי אין להם דרך להתמודד איתנו, לא כי עשיתי משהו רע".

 

כמה פעמים נעצרת מאז?

 

"עוד פעמיים. כל פעם נשארתי לילה במעצר".

 

מתי נוצר הקשר האישי עם איתמר?

 

"במעצר השני. כשהמשטרה לקחה אותי לחקירה, ישב לפני חוקר ולא חוקרת כפי שאמור להיות. הוא שאל אותי כמויות של שאלות. הבנתי שהוא שואל את הדברים שהוא רוצה לשמוע. ישבתי והתחלתי להגיד תהילים. זה מדהים שמתהילים החוקרים משתגעים יותר משאת צועקת עליהם. אחרי החקירה הם העבירו אותי למעצר בגוש עציון. זמן קצר לאחר שאני נעצרתי נעצר גם איתמר בדרום הר חברון. אותו חוקר שחקר אותי חקר גם את איתמר והוא אמר לו: 'אני מבין הכל, ראיתי הכל, אבל אילה שגעה אותנו. תעיפו אותה, תרחיקו אותה'. אני זוכרת שאחד השומרים היה ערבי וצעקתי עליו עד שהוא ביקש לקבל שני אקמולים. למחרת הגענו שנינו לבית משפט השלום בירושלים. השופטת החליטה להרחיק אותי למשך 60 יום מחברון, שזה המון זמן. הייתי עצובה ומדוכאת".

 

בשלב זה מתערב איתמר בשיחה: "אמרתי לה - אני אקח אותך למסעדה בירושלים. במסעדה היו ילדים ואז אני רואה את אילה לוקחת את האוכל ומחלקת לילדים. זה היה מרגש מאוד לראות את זה, ואל תשכחי שאילה לא אכלה כלום מהרגע שנעצרה, כלומר יום לפני כן".

 

איתמר מוסיף ואומר: "באותה תקופה התחיל עידן של הפגנות מול כלא שקמה באשקלון נגד המעצר המנהלי שהיה נתון בו נועם פדרמן. חבר'ה בגיל שלה הולכים לבלות והיא לא. היא הגיעה להפגנות. אילה גם פועלת למען שיחרור יונתן פולארד, ובמסגרת המאבק התקיימה שביתת רעב בגן הורדים מול הכנסת. אחרי שישה ימים שבהם היא רק שתתה היא התעלפה. רצתי לחפש אותה בבתי החולים. בסוף מצאתי אותה בסניף של קופת חולים בשכונת קריית משה. לקחתי אותה משם. מה שהלהיב אותי היה שלי זה היה ברור שאני לוקח אותה הביתה אבל היא אמרה לי 'מה פתאום. אני חוזרת לגן הורדים. הבן אדם יושב בכלא 18 שנה, אם המדינה לא עושה כלום לפחות אנחנו נעשה'".

 

אילה: "ואז הקשר הלך והתחזק".

 

איפה היתה הפגישה הראשונה שלכם? הדייט הראשון?

 

"הפגישה הראשונה היתה לפני כ-4 חודשים. רצינו להיפגש במקום מיוחד, ומה יכול להיות יותר מיוחד מאשר הפארק על שם הרב כהנא בקריית ארבע, ליד הקבר של ברוך גולדשטיין? אני זוכרת שבפגישה הראשונה איתמר אמר לי: 'אני לא יכול להבטיח לך פרחים ושושנים, אלא מעצרים, הפגנות ותקשורת. אני גם יכול להבטיח לך שאני אעזור לך'. איתמר אמר לי שהוא הולך להמשיך ולעשות את מה שעשה עד היום, למסור את החיים שלו למען ארץ ישראל ועם ישראל. אני שומעת את זה וזה תפס אותי, שהוא לא מסתיר ממני דברים. הוא היה אמיתי איתי עד הסוף".

 

והיית מוכנה להתחתן איתו למרות שאת יודעת על המעצרים שלו, על כך שהוא מטרה עבור השב"כ?

 

"זה היה חלק מהסיבות שהתחתנתי איתו. בגלל שאכפת לו מהעם שלו, מהארץ שלו ושהוא מוכן להיעצר בשביל זה. לא מגיע לי חיים נורמלים. אם אנשים נרצחים ברחוב או אם אחרי ש-12 אנשים נרצחים באים קבוצה של צעירים להקים במקום בית ולא נותנים להם, זה לא נורמלי. אנחנו פה לא חיים חיים נורמליים. לפחות אני מרגישה שאני עושה משהו".

 

את עדיין לא בת 18. יש משהו שמקשר בינך לבין נוער ישראלי במקום אחר? את לא מרגישה שאת מפספסת משהו? בסופו של דבר את תלמידת תיכון.

 

"יש בני נוער שנהנים ללכת על חוף הים. ההנאה שלי היא אחרת. אני נהנית ללכת בחברון. את ה'על-האש' שכולם עושים גם אני נהנית לעשות, אבל אני אעשה את זה במאחז. אם בשבילם לצאת לשתות קפה זאת הנאה - הם פספסו. אז מה שתיתי עוד כוס קפה? הפסדתי סרט? הרבה יותר מספק להגיע ולהקים מאחז. אפשר לשמוע כל מיני הרצאות במקום. אני זוכרת שעשינו לילה אוהלים שהיו בו רק בנות ואכלנו כל הלילה ספגטי. אני לא חושבת שפספסתי כלום בדרך. לדעתי רק הרווחתי".

 

את איתמר לא גייסו לצבא בגלל פעילותו הפוליטית. את נמצאת עכשיו חצי שנה לפני שבני הנוער בגילך יתגייסו לצבא. את מתכוונת להתגייס או לעשות שירות לאומי?

 

"לא התכוונתי להתגייס לצבא גם לפני שהתחתנתי כיוון שהרבנים, לפחות אלו שאני שומעת להם, אומרים שנשים לא צריכות לשרת בצבא. חשבתי ללכת לשירות לאומי. אני לא יודעת. אני עושה שירות לאומי – להיות אשתו של איתמר זה לעשות שירות לאומי די מכובד".

 

איך נראה סדר יום של שני פעילים פוליטים?

 

"שלי קצת יותר מסודר. אנחנו קמים ב-8:00. אני לא לומדת בבית ספר בגלל שאני אישה נשואה. בבית הספר אמרו לי שזה לא יאה שאישה נשואה תשב לצד רווקות. אני לומדת לבגרויות ומגיעה לבית הספר רק כדי להיבחן. איתמר הולך בבוקר להתפלל במערת המכפלה ואז יוצא לפעילות ציבורית. חוץ מיום אחד בשבוע שבו הוא לומד משפטים".

 

מפריע לך שהפכת להיות "אשתו של פעיל הימין איתמר בן גביר"?

 

"אני גם אילה וגם האישה של איתמר. זה לא חשוב לי מה יותר, חשוב שעוזרים לארץ ישראל. איתמר הבעל הכי מקסים בעולם. הלוואי על כל אחת. הוא מתחשב, עדין, עושה כלים, זורק את הזבל. הוא נותן לי הרבה שיקול דעת. בעל, חבר ועמית לדרך. מציירים אותו בתור מפלצת וזה סתם קשקושים. הלוואי על כולן בעל כזה. בשעות הפנאי אנחנו לומדים ביחד תורה, את משנתו של הרב כהנא, רמב"ם. כשהייתי עצורה הוא בא אלי עם סירים, ספרים, בגדים להחלפה ומברשת שיניים, בקיצור עם תיק מעצר".

 

מי הדמויות שלך לחיקוי?

 

"אני מעריכה את דניאלה וייס (ראש מועצת קדומים) ונדיה מטר (יו"ר תנועת נשים בירוק) אבל הדמויות שלי לחיקוי הם הרב מאיר כהנא, דבורה, יעל, אסתר ויהודית. הן נשים שמסרו את נפשן למען עם ישראל".

 

אפשר להניח שאת ובעלך מתנגדים לתוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה...

 

"התוכנית של שרון היא אכזרית. אפילו אם היינו עושים לערבים חצי ממה ששרון מתכוון לעשות ליהודים, השמאל היה צועק שאנחנו מתנהגים כמו נאצים וגרועים יותר ממחבלים. שרון מתכוון להרוס יישובים שלמים עם ילדים. הוא דיקטטור לגמרי. בעזרת השם אני מקווה שהתוכנית הזאת לא תצא לפועל".

 

ועד כמה מותר להרחיק לכת במאבק נגד התוכנית?

 

"אם נצטרך להגיע מול הבולדוזרים ששרון שלח - הכל לגיטימי. מנסים להגיד לאנשים לא הכל לגיטימי. בתכלס, הכל יהיה לגיטימי ושקוף".

 

גם שימוש בנשק?

 

"אין תגובה".

 

בשנה הבאה הפינוי יקרה, לפי לוח הזמנים. איך את רואה את השנה הקרובה, בפתיחת תשס"ה?

 

"אני מאחלת לנו שבעזרת השם בשנה הבאה ארץ ישראל תהיה כולה שלנו. נמשיך לכבוש אותה - ואני מתכוונת לשתי גדות לירדן ודרום לבנון. שניפטר מהערבים ונעשה להם גירוש סוף סוף. מי שצריך לקבל שם עונש מוות יקבל, ובמקום שהמחלקה נגד יהודים בשב"כ תשקיע זמן נגדנו - היא תעסוק בדברים אחרים. ושהמדינה תהיה יותר יהודית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אילה בן גביר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
עם הבעל איתמר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ברחובות חברון
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
בן גביר ו"החמ"ל"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים