שתף קטע נבחר

ארה"ב: אושרה הצעת חוק אנטי Spyware

בית הנבחרים האמריקני אישר אתמול הצעת חוק נגד מפיצי תוכנות ריגול, במסגרתה יוטלו קנסות בסך מיליוני דולרים על יצרנים שיתקינו את תוכנותיהם על מחשבי הגולשים ללא קבלת רשותם, שישנו את דפי הבית ויאספו מידע פרטי בסתר

בית הנבחרים האמריקני אישר אתמול (ג') הצעת חוק למלחמה בתוכנות הריגול, המשתלטות על מחשבים אישיים ועוקבות אחר פעולות המשתמש, ללא ידיעתו. במסגרת ההצעה, יוטלו קנסות של מיליוני דולרים על העוברים על החוק.

 

ההצעה עברה ברוב של 399 בעד ואחד נגד, והוציאה אל מחוץ לחוק שורת פעולות מעקב ומשלוח פרסום, שבמהלך השנתיים האחרונות היוו מטרד של ממש לגולשים בעולם. לדברי ג'ו ברטון, סנטור רפובליקני מטקסס, גם במחשבים הממשלתיים, השייכים לוועדת האנרגיה והמסחר האמריקנית, נתגלו כ-60 סוגים שונים של תוכנות ריגול.

 

ההצעה שאושרה, מספר H.R. 2929, תחייב יצרני תוכנות לקבל את רשות המשתמש בטרם תותקן על מחשבו תוכנה, שתפקידה איסוף מידע אישי לגביו. כמו כן, חל איסור על שינוי דף הבית בדפדפן, על מעקב אחר הקשות מקלדת, שנועד לגניבת סיסמאות ומידע אישי, ועל הצגת חלונות פרסום קופצים, שלא ניתן לסוגרם.

 

"אני משוכנעת שהכנו הצעת חוק שתגן על הצרכנים, מבלי לסכן את המשך פיתוחה של הטכנולוגיה", אמרה לרויטרס מארי בונו, סנטורית רפובליקנית מקליפורניה, שהגישה את ההצעה.

 

החוק יהיה תקף עד 2009

 

הצעה נוספת, מטעם הוועדה החוקתית, שצפויה להיות מאושרת היום, כוללת גם הטלת עונשי מאסר בפועל על מפיצי תוכנות ריגול, ובטרם יאשר הקונגרס את הפיכת ההצעות לחוק, יש לשלבן לכדי חוק אחד כולל. לדברי ברטון, הוא צופה כי התהליך יסתיים במהרה, מאחר ומדובר בנושא שאינו נתון לוויכוח.

 

אחת מחברי הוועדה, הסנטורית הרפובליקנית ג'אן שקובסקי מאילינוי, הגדירה זאת כ"הצעה שהגיע בזמן", והוסיפה כי "בזמן האחרון, גולשים רבים מוצאים עצמם אל מול דפי בית ששונו, או מחשבים שאינם פועלים כשורה (עקב גזילת משאבים על ידי התוכנות - ר.ש.). מחשביהם כבר אינם בבעלותם והם מתקשים להבין מדוע".

 

תוקפו של החוק, אם יאושר, יחל בתוך 12 חודשים מיום אישורו, ויהיה תקף עד שנת 2009 בלבד. ראוי לציין, כי החוק אינו כולל איסור על ריגול באמצעות תוכנות, שמבוצע על ידי ה-FBI או סוכנויות דומות, שאוספות מידע דיגיטלי לאחר שקיבלו אישור מבית משפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
הצעת חוק נגד רוגלות. קנסות של מיליוני דולרים לעוברים על החוק
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים