שתף קטע נבחר

המפקד "וידא הריגה" וירה בילדה מטווח אפס

כך סיפר ל-ynet חייל גבעתי שהיה במקום בו נהרגה אימן אל-המס בת ה-13 מאש חיילי צה"ל: "המ"פ הגיע למקום שבו נפלה הילדה. לא היה ברור אם היא מתה אבל הוא ירה בה מיד שני כדורים ולאחר מכן צרור שלם מהמחסנית שלו. לא היה ספק כי הוא עשה וידוא הריגה, כי אחרי שני הכדורים הראשונים היא כבר מתה"

"מפקד הפלוגה התקרב לילדה וירה בה מטווח אפס צרור מהרובה שלו, לאחר שהיא כבר שכבה על הרצפה ומתה". כך סיפר במהלך החג ל-ynet חייל מהפלוגה המסייעת של גדוד שקד מחטיבת גבעתי על נסיבות מותה של אימן אל-המס בת ה-13, שהתקרבה ביום רביעי השבוע סמוך למוצב גירית בגבול ישראל-מצרים ונורתה למוות על ידי חיילי המוצב.

 

זמן קצר לאחר האירוע החלו להתעורר סימני שאלה באשר למה שקרה שם באמת. בצה"ל ניסו להסביר כי הנערה נעה לכיוון המוצב ובידה תיק שנחשד כתיק עם מטען חבלה, זאת מאחר ששעה קודם לכן נורה באזור מחבל חמוש. אך לאחר שבגופה של הילדה נמצאו 20 קליעים וכאשר בצה"ל הודו כי בתיק הילדה היו בסך הכל ספרים ומחברות - התעצמו החשדות.

 

"בהתחלה התקבל דיווח על דמות חשודה שמתקרבת למוצב", סיפר החייל. "כולם נכנסו לכוננות מיוחדת, מן נוהל כזה שהמוצב נערך אליו בכל פעם שיש דמות חשודה שמתקרבת לאזור. צריך להבין ולזכור שישנו שטח מסויים שאסור לתנועה של פלסטינים וכל אחד שמתקרב יכול להיות מחבל מתאבד או מישהו שמנסה להסית את תשומת לב הכוחות, בזמן שמחבל אחר רוצה לבצע פיגוע. כולם בשלב הזה חשודים". 

 

עם זאת, הודה החייל כי כבר בשלבים הראשונים הגיעו דיווחים לחלק מהחיילים כי הפעם מדובר בנערה. החיילים בתצפית המוצב ידעו אפילו לספר כי יש בידה תיק. "היא המשיכה להתקרב לעברנו ואז נפתחה לעברה אש ממספר כיוונים. בשלב מסויים היא הסתובבה והתחילה לרוץ לכיוון השני ואז נפלה".

 

החייל ממשיך את עדותו ומספר כי בשלב זה יצא מהמוצב מפקד הפלוגה יחד עם מספר לוחמים נוספים והם נסעו לכיוון המקום בו נפלה הילדה. "המ"פ הגיע למקום שבו נפלה הילדה. לא היה ברור אם היא מתה אבל הוא ירה בה מיד שני כדורים ולאחר מכן צרור שלם מהמחסנית שלו, כלומר כל הקליעים שנשארו במחסנית הוא ירה בבת אחת באוטומט. לא היה ספק כי הוא עשה וידוא הריגה כי אחרי שני הכדורים הראשונים היא כבר מתה".

 

החייל מספר כי לאחר שביצע את מה שביצע חזר מפקדו לרכבו "כאילו כלום". חיילי הפלוגה ניסו להתמודד עם מה שראו. "אחרי האירוע היתה לי הרגשה רעה והתקיימו הרבה שיחות בין חברים בפלוגה. היה לנו ברור שמה שקרה כאן לא היה צריך לקרות. אפשר להבין את המתח שקיים בגזרה הרגישה הזאת ואת העובדה שכל מי שמתקרב לכאן הוא בגדר חשוד אבל יש כללים להתנהגות. היה צריך לפגוע בילדה אבל בטח לא להרוג אותה בכוונה ובטח לא לבצע וידוא הריגה".

 

צה"ל: ישנן עדויות שונות, לא צריך לקפוץ למסקנות נמהרות

 

ביום רביעי בערב אמר ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף ישראל זיו, כי האירוע הסתיים "בתוצאה מצערת". לדבריו, "אנו עדים לא אחת לדרך הצינית בה משתמשים במחבלים בנשים ונערות לביצוע פיגועים, כאשר הנערה נעה, הייתה סבירות שבידיה מטען. אנו נתחקר את המקרה".

 

גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet בתגובה כי תחקיר מקיף של האירוע נערך בימים אלה לבדיקת השתלשלות האירועים במהלך שעות הבוקר של יום רביעי, סמוך למוצב גירית. "ישנן לא מעט עדויות על מה שקרה שם, חלקם שונות מהותית ולכן יש לבצע תחקיר מקיף, ולא לקפוץ למסקנות נמהרות". עוד נמסר כי אלוף פיקוד הדרום, דן הראל, הנחה לתת מתן עדיפות לתחקיר זה "בשל הרגישות הגדולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
גופתה של אימן אל-המס
צילום: איי פי
צילום: איי פי
קרובי הילדה האבלים
צילום: איי פי
מומלצים