שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

12 ישראלים נהרגו בפיגועי הטרור בסיני

שלטונות מצרים העבירו לישראל את גופותיהם של ששת הישראלים שנהרגו בשורת הפיגועים בסיני. אתמול, הסתיימו עבודות החילוץ במלון הילטון טאבה, בעקבות ההערכה כי אין סיכוי למצוא גופות נוספות, והתקיים טקס זיכרון באתר. באבו כביר זוהו 13 הרוגים ישראלים, בהם אחד שנפטר מהתקף לב בטאבה דקות לפני הפיגוע. לפחות עוד 19 זרים נהרגו

הושלם פינוי ההרוגים מסיני: צוותי מד"א קיבלו לידיהם הבוקר (יום ב') בבית החולים בנואייבה את ששת גופות ההרוגים הישראלים בפיגועים בסיני, שהוחזקו עד כה בידי המצרים. כמו כן, נמסרו לידי ישראל גופותיהם של שתי הרוגות איטלקיות.

 

השלטונות בקהיר מסרו את הגופות לאחר שהובאו אליהם תוצאות הזיהויים, שהוכיחו מעל לכל ספק שמדובר בהרוגים ישראלים וזרים. הגופות יועברו למכון באבו כביר, שם הן יעברו בדיקה קצרה וצילום רנטגן, שיקבעו את נסיבות מותן המדוייקות. המידע על דקות החיים האחרונות של הקורבנות יימסר למשפחות, והן יוכלו להיפרד מגופות יקיריהן באופן אישי, לפני ההלוויה.

 

מוקדם יותר זוהו בוודאות במכון לרפואה משפטית באבו כביר 12 הגופות של הישראלים שנהרגו בפיגועים בסיני. במכון זוהתה גם גופתו של ולרי סגל, שמת מהתקף לב בטאבה דקות לפני הפיגוע.

 

בנוסף זוהו במכון שלוש גופות של שתי אחיות איטלקיות ואזרחית רוסיה. אלוף פיקוד העורף, יאיר נווה, אמר אמש כי בסך הכל נמצאו 32 גופות של הרוגי הפיגועים בסיני, אולם המספר צפוי לעלות כי במקביל, נמצאו מספר חלקי גופות באתר.

 

 

המשטרה התירה אתמול לפירסום את שמותיהם של שבעה ישראלים נוספים שנהרגו בפיגועים בסיני ביום חמישי, לאחר שהושלם תהליך זיהויים הסופי במכון לרפואה משפטית באבו כביר. אלה מצטרפים לשמותיהם של חמישה ישראלים הרוגים ששמותיהם הותרו לפירסום בסוף השבוע.

 

ואלה הם הרוגי הפיגועים בסיני:

 

רותם מוריה, בן 27, תל אביב

אולג פאיזקוב, בן 32, ואשתו לודמילה, בת 30, מבת-ים

צילה ניב, בת 43, מהיישוב רקפת, ובניה גלעד בן 11, וליאור בן 3

אסף גרינוולד בן 27 מרמת גן

עינת נאור, בת 27, מקיבוץ זיקים

רועי אביסף, בן 28, תושב כפר סבא

חאפז חאפי, בן 39, מלוד

חליל זייתוניא, בן 10 מיפו

מיכל אלכסנדר, בת 27 מגני תקווה 

  

ובתוך כך, 13 מפצועי הפיגוע נותרו עדיין בבתי החולים, מצבם של שניים מהם מוגדר בינוני עד קשה והיתר קל. במרכז הרפואי "סורוקה" מאושפזים 6 פצועים – 5 מהם במצב קל עד בינוני וב"שיבא" בתל השומר 7 פצועים – 6 מהם קל. בשעות הצהריים הגיעה למרכז הרפואי "שיבא" בכוחות עצמה פצועה באורח קל מהפיגוע בסיני, והיא מטופלת בבית החולים.

 

אמש הסתיימו עבודות החילוץ במלון הילטון טאבה, בעקבות ההערכה שאין סיכוי למצוא גופות נוספות בין ההריסות.

 

צוותי החילוץ הישראלים קיימו בפתח מסוף טאבה טקס זיכרון, בו העלו את זכר הנספים בפיגועים.

 

סגן קונסול מצרים בישראל ונציגי צבא מצרים ויחידות הקישור המצריות לא קיבלו אישור משלטונות מצרים לעבור לשטח ישראל על מנת להשתתף בטקס.

  

הנציגים המצרים עמדו לכל אורך הטקס בצד המצרי של הגבול ולא נשאו דברים, זאת בניגוד למתוכנן.

 

האלוף נווה אמר בתדרוך כי "ניתן לומר כמעט בוודאות ש-13 ישראלים נהרגו בפיגוע. בנוסף, זוהו גופותיהם של שישה מצרים, תיירת מרוסיה ושתי אחיות איטלקיות". לדבריו, 13 גופות נוספות טרם זוהו, והן ככל הנראה גופותיהם של תיירים ממדינות חבר העמים.

 

האלוף נווה הבהיר מדוע כמעט ולא היה סיכוי למצוא ניצולים ורק אשה אחת חולצה בשעות הראשונות של המבצע. "אותם 20 חדרים הפכו בעצם לגוש שלא הגיע לרצפה אלא חדר דרך הרצפה ונכנס לתוך המקלט, זה דבר שבעצם גרם לכדור, למעין עיסה של כ-20 חדרים שהיתה בתוך המרתף, דבר שגרם לקשיים מקצועיים גדולים מאוד, צורך בקילוף סדור מאוד של הקירות וגרם לפחות ופחות סבירות לכיסי אוויר וניצולים חיים", אמר נווה.

 

אנשי יחידת החילוץ עבדו יומם וליל בהריסות המלון, והגופה האחרונה ה-13 במספר, הוצאה בשבת בבוקר, ומאז לא אותרו לכודים נוספים.

 

אלוף פיקוד העורף ציין ששיתוף הפעולה של המצרים הלך והשתפר עם הימים. לדבריו, בפיגוע בטאבה התפוצץ מחבל מתאבד במכונית שהיו בה 200 ק"ג של חומר נפץ תקני. 

 

היס מודה למצרים

 

הפתולוג הראשי במכון לרפואה משפטית, פרופ' יהודה היס, אמר בשיחה עם ynet: "אנחנו מודים לשלטונות המצרים על שיתוף הפעולה הטוב שלהם איתנו, לא כל מדינה הייתה מסכימה להעביר דגימות ביולוגיות מגופות של קורבנות שיאפשרו לערוך השוואת פרופיל גנטי. על פי מידע חד-משמעי שהגיע אלי מפיקוד העורף, ברגע שיועבר הזיהוי הוודאי למצרים, הם לא יתנגדו לשחרור הגופות. אני מתפלל שהשלטונות המצרים לא יעכבו את הגופות עוד אצלם".  

צילום: רויטרס

 

"הפקת פרופיל גנטי כאשר אין גופה מולך היא קשה יותר", הסביר הפתולוג הראשי, "משום שמדובר בגופות שעברו גם פיצוץ, גם קריסה וגם שריפה, וזה מקשה על הפקת הפרופיל הגנטי. זה גם הדבר הנורא ביותר מבחינת המשפחות: אנחנו זיהינו את הגופה בוודאות - אבל היא איננה. המשפחות בדרך כלל רוצות לראות את הגופה במו עיניהן ולהיפרד ממנה".

 

רשת מלונות "הילטון" הודיעה כי תמשיך לשלם משכורות לעובדי המלון בטאבה במשך חודשיים. הנהלת הרשת הודיעה כי היא משתתפת בצערם של נפגעי הפיגועים בסיני, וכי תעשה כל שביכולתה לדאוג ל-300 עובדי המלון ובני משפחותיהם. עוד אמרו ברשת, כי עד שיתברר גורל המלון בטאבה, ינסו להעסיק כמה שיותר עובדים במלונות אחרים באזור.

 

ובתוך כך, נמשכת חקירת מתקפת הטרור: החוקרים המצרים קרובים לגילוי זהותם של מבצעי הפיגוע בראס א-שטן, כך דיווח העיתון הערבי, א-שרק אל-אווסט, היוצא לאור בלונדון. על פי הדיווח, עד ראייה לפיצוצים מסר לחוקרים תיאור של שני בני אדם, החשודים שהפעילו את מכוניות התופת בחוף.

כמו כן, גורמים ביטחוניים במצרים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי המשטרה המצרית עצרה 15 בדואים תושבי סיני בחשד שסייעו להבריח את חומרי הנפץ בהם נעשה שימוש בפיגועים הקטלניים.


פורסם לראשונה 10/10/2004 18:19

 

בהכנת הידיעה השתתפו ורד לוביץ' וחנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הטקס - לסיום העבודות
צילום: איי פי
צילום: עופר מאיר
אלוף פיקוד העורף. נפרד מהתופת
צילום: עופר מאיר
צילום: יעל בר הלל, דובר צה"ל
החילוץ בהילטון טאבה
צילום: יעל בר הלל, דובר צה"ל
צילום: רויטרס
"החדרים הפכו לעיסה"
צילום: רויטרס
מומלצים