שתף קטע נבחר

אהוד ברק: "אני חוזר לפוליטיקה"

ראש הממשלה לשעבר אמר היום לח"כ מהעבודה את המילים המפורשות. במקביל נפגש עם פורום מזכירי המחוזות בעבודה לשיחה שהוגדרה "חיובית". "לא אמרנו לו שאנחנו תומכים בו", סיפר אחד הנוכחים, "אבל האווירה היתה אווירה ברורה של ניצחון לברק בבחירות הפנימיות הבאות"

הפעם זה כנראה סופי, וכמעט רשמי: ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, חוזר לפוליטיקה. ברק אמר היום (א') בשיחה טלפונית שניהל עם חבר כנסת ממפלגת העבודה, בצורה מפורשת ובלי רמיזות: "אני חוזר לפוליטיקה". זו הפעם הראשונה שראש הממשלה לשעבר אומר בצורה כה ברורה כי החליט לשוב אל החיים הפוליטיים, וכי פסק הזמן שלקח לאחר תבוסתו בבחירות 2001 תם.

 

לפני כשבוע התראיין ברק בתוכנית פגוש את העיתונות בערוץ 2, ואמר כי "אני חושב שראוי להתייעץ עם חברים לפני שאקבע את המועד (של החזרה), את ההחלטה עצמה, אך בעיקר את המועד". בדבריו אלה, אישר למעשה ברק כי ההחלטה בדבר שובו לחיים הפוליטיים כבר התקבלה, וכל שנותר זה לקבוע את המועד הנכון מבחינתו לעשות כן. אך עם זאת, נמנע ברק בראיון בטלויזיה, וכן בשיחות שניהל עם אישים פוליטיים בעבודה, מלומר את המילים המפורשות "אני חוזר", ונתן לבני שיחו את התחושה כי הוא ממשיך להתלבט.

 

במקביל, ניסה ברק בשבועות האחרונים לשכנע עוד ועוד חברי כנסת לתמוך בו, והפעיל על חלקם לחצים כבדים, בניסיון לשכנע אותם להודיע כי הם תומכים בו. היום אף נפגש ברק עם יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, לשיחה בארבע עיניים. איציק נחשבה בעבר לאחת מהמבקרות הבולטות של ברק ונחשבת כיום למקורבת ביותר ליו"ר העבודה, שמעון פרס. עם זאת, בחודשים האחרונים התבטאה יו"ר סיעת העבודה כמה וכמה פעמים בדבר נחיצותו של מנהיג למפלגה, ובדבר כישוריו המנהיגותיים המוכחים של אהוד ברק.

 

בינתיים, אף אחד מחברי סיעת העבודה לא הביע את תמיכתו הפומבית בראש הממשלה לשעבר, אולם נראה כי לאחר שיודיע ברק על שובו באופן פומבי ורשמי, יהיו לא מעט חברי כנסת שיצטרפו אליו, גם אם לא לגמרי בתחילת הדרך. בין השמות המוזכרים כתומכים כמעט ודאיים: דני יתום, איתן כבל, עמרם מצנע, קולט אביטל, יצחק הרצוג, דליה איציק, אורית נוקד, אופיר פינס, שלום שמחון ובייגה שוחט.

 

ח"כ בנימין בן אליעזר, שהודיע כי יתמודד על ראשות העבודה, אומר בימים האחרונים בשיחות שהוא מנהל עם אישים שונים כי בכוונתו "לרוץ עד הסוף", אולם ההערכה בעבודה היא כי בסופו של דבר גם הוא יתמוך בברק.

 

לא ברור עדיין כיצד ינהג חבר הכנסת אפרים סנה, שאינו שבע רצון, בלשון המעטה, משובו של ברק לפוליטיקה. כן לא ברורה הדרך שבה תנהג ח"כ יולי תמיר, שהיחסים שלה עם ברק לא במיטבם. גם שאלת תמיכתו של פינס, שעל פי ההערכות יתמוך בברק, לא לגמרי ברורה, שכן פינס היה ממובילי החזרתו של עמיר פרץ למפלגת העבודה.

 

"אווירה ברורה של ניצחון לברק בבחירות הפנימיות הבאות"

 

במסגרת ההתייעצויות שמקיים ברק, הוא נפגש עם קבוצות שונות בתוך המפלגה שאת ראשותה הוא רוצה לכבוש מחדש. הערב נפגש ראש הממשלה לשעבר בלשכתו בתל אביב עם פורום מזכירי המחוזות בעבודה. השיחה הוגדרה על ידי מי שנכח בה כ"חיובית וחשובה". מזכירי המחוזות לא הביעו אומנם תמיכה רשמית ופומבית בברק, שכן הוא עדיין לא הודיע באופן רשמי כי הוא שב לפוליטיקה, אולם בשיחות אישיות, כמה מהמזכירים אמרו לו כי יתמכו בו, והביעו שביעות רצון משובו לחיים הפוליטיים.

 

עם זאת, ח"כ ראלב מג'אדלה, המייצג את המגזר הערבי בעבודה, מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה לשעבר ועל התנהלותו, ואף קרא לו להחליט באופן סופי על שובו, ורק לאחר מכן להפגש עם ראשי המגזר במפלגה. מג'אדלה הזכיר שוב את מאורעות אוקטובר 2000 הטראגיים, וכן את חוסר עמידתו של ברק במילתו ובהבטחותיו כלפי הציבור הערבי אחרי בחירות 99'.

 

"בין השורות ניתן היה להרגיש שמזכירי המחוזות צמאים למנהיג", סיפר ל-ynet אחד הנוכחים בפגישה. "יש אווירה ברורה שברק ייקח את הבחירות, אבל הסברנו לו מה הציפיות שלנו ממנו כשיחזור". מזכירי המחוזות דרשו מברק שייטה אוזן לדרישות ולבקשות שלהם, וכן ישתף אותם בעתיד בהחלטות שהוא יקבל כיו"ר המפלגה. "לא אמרנו לו שאנחנו תומכים בו", סיפר אחד הנוכחים, "אבל האווירה היתה אווירה ברורה של ניצחון לברק בבחירות הפנימיות הבאות".

 

ברק חזר על המנטרה הקבועה שלו בתקופה האחרונה לפיה הוא שגה בהתנהלותו בעבר וכי הסיק מסקנות. כמו כן, אמר ראש הממשלה לשעבר כי מפלגה המבקשת להיות אלטרנטיבה אינה יכולה למנות ארבעים אלף חברים בלבד, והיא צריכה לכלול מאה אלף מתפקדים לפחות. ברק אמר גם כי הוא אינו נרתע מהתמודדות, לא מול הליכוד וגם לא בתוך המפלגה.

 

כשביקשו ממנו מזכירי המרחבים להביא עוד דמויות ציבוריות למפלגה, נמנע ברק מלהתחייב ואמר כי הבאת אישים מחוץ למפלגה היא מעין איום על ההנהגה הקיימת. "הוא נמנע מהמוקש הפוליטי הזה", סיפר אחד המזכירים, "אבל הוא אמר שצריך לפתוח את המפלגה לציבורים רחבים". מזכירי המחוזות גם יעצו לברק לפעול בצורה אינטנסיבית בקרב הציבור הרוסי והמגזר הערבי. "בלי הציבורים האלה", אמרו לו, "לא תוכל לנצח".

 

בנוסף, נמתחה בפגישה ביקורת מרומזת אך חריפה על היו"ר המכהן, שמעון פרס. כמה מהמזכירים אמרו כי המפלגה נמצאת במצב רע מאוד, וכי היא לא משדרת אלטרנטיבה שלטונית. "שום דבר ממה שפרס הבטיח כשהוא נכנס לתפקיד לא נעשה", סיכם אחד המזכירים בתום הפגישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חוזר לפוליטיקה". ברק
צילום: גלי תיבון
צילום: אלכס קולומויסקי
פגישה בארבע עיניים. איציק
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
ירוץ עד הסוף? בן אליעזר
צילום: רויטרס
מומלצים