שתף קטע נבחר

אמריקני ונורבגי זכו בפרס נובל לכלכלה

פין קידלנד כלכלן נורבגי החי בארה"ב והאמריקני אדוארד פרסקוט, הם זוכי פרס נובל לכלכלה לשנת 2004. השניים זכו בפרס על עבודותיהם שבדקו את הכוחות הפעילים מאחורי מחזורי העסקים בעולם ודרכים למדידת העקביות של מדיניות כלכלית

פין קידלנד הנורבגי ואדוארד פרסקוט האמריקני הם חתני פרס נובל במדעי הכלכלה לשנת 2004. הפרס הוענק על תרומתם המשותפת בתחום המקרו-כלכלה על מדידת העקביות של מדיניות כלכלית והכוח המניע מאחורי מחזורי העסקים ברחבי העולם.

 

קידלנד, בן 60, מנורבגיה הינו מרצה באוניברסיטת קארנגי מלון בפיטסברג, פנסילבניה, ואוניברסיטת סנטה ברברה בקליפורניה. פרסקוט, בן 63, הוא מרצה באוניברסיטת אריזונה ויועץ לבנק המרכזי (פדרל ריזרב) של מדינת מינסוטה.

 

שני הזוכים יתחלקו בפרס הכספי המוענק לזוכי פרס נובל, בסך 1.5 מיליון דולר. הם יקבלו אתה מדליה ואת הפרס הכספי בטקס שייערך בשטוקהולם ב-10 בדצמבר, יום השנה למותו של אלפרד נובל, מייסד הפרס הנושא את שמו.

 

הפרס לכלכלה הינו היחיד שלא נקבע בצוואתו של תעשיין הנורווגי אלפרד נובל ממציא הדינמיט. הפרס הניתן עבור רפואה, פיזיקה, כימיה, ספרות ושלום הוענקו לראשונה בשנת 1901, כאשר הפרס עבור הכלכלה נקבע בנפרד על ידי הבנק המרכזי של שבדיה רק ב-1968.

 

בין המועמדים לפרס השנה היה גם פרופ' אלחנן הלפמן, ישראלי חתן פרס ישראל לכלכלה, חבר סגל אוניברסיטת תל אביב העובד בשנים האחרונות באוניברסיטת הרווארד בבוסטון.

 

פרסים קודמים הוענקו עבור מחקרים על נושאים שונים: הגורמים לעוני ורעב בעולם, הרווחיות של חברות רב-לאומיות,  תיאוריות על הדרך בה בני אדם בוחרים עבודה, וההפסדים החברתיים הנגרמים על ידי אסונות טבע.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אדוארד פרסקוט חתן פרס נובל לכלכלה ב-2004
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
פין קידלנד זוכה פרס נובל לכלכלה ל-2004
צילום: רויטרס
מומלצים