שתף קטע נבחר

10 חודשי מאסר על עבירות ני"ע

בית המשפט גזר מאסר בפועל על סטפן מנדל, ממייסד האגודה השיתופית מונדרגון, עקב אי פרסום תשקיף במטרה להטעות את המשקיעים

בית משפט השלום בתל-אביב גזר אתמול 10 חודשי מאסר בפועל וקנס של 100 אלף שקל על סטפן מנדל, ממייסדי אגודת מונדרגון. על הנאשם השני בפרשה, עמוס דורון, שהיה אף הוא ממייסדי האגודה, נגזר עונש של 4 חודשי עבודות שירות וקנס של 20 אלף שקל.

 

מנדל ודורון, מייסדי האגודה השיתופית מונדרגון, הורשעו בעבירות על חוק ניירות ערך בכך שלא פרסמו תשקיף מתוך כוונה להטעות את ציבור המשקיעים. במקביל זוכתה אגודת מונדרגון (כיום פסיפיק) לאחר שבית המשפט קבע כי אין לייחס לאגודה את פעילותם וכוונותיהם של הנאשמים שהורשעו.

 

בכתב האישום נטען כי מונדרגון ויזמיה, מנדל ודורון, פעלו לשכנע את הציבור להצטרף לשורות קבוצת מונדרגון תמורת השקעה כספית. בתמורה להשקעת הכספים הציעו הנאשמים למצטרפים חברות באגודה וזכות הצבעה, שלושה דונמים של אדמה פרטית באי ונואטו ושלוש מניות בחברת ההשקעות של האגודה.

 

רשות ני"ע טענה כי המצגות של החברה הפרו את סעיף 15 לחוק ניירות ערך, האוסר הצעת ניירות ערך לציבור ללא תשקיף שהרשות התירה את פרסומו.

 

הפרקליטות טענה כי הנאשמים השתמשו במונדרגון למימוש מזימתם לגרוף לכיסם סכומי עתק.

 

השופט דוד רוזן קבע כי "מנדל ודורון החליטו שלא לפרסם תשקיף כדי להטעות את ציבור המשקיעים. פרסום תשקיף היה עשוי למוטט את מזימתם ותוכניתם מהיסוד. פרסום תשקיף היה עשוי לחשוף את שליטתם הרמה בכספים שהוזרמו על ידי המשקיעים", נכתב בהכרעת הדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
סטפן מנדל: 10 חודשי מאסר על עבירות ניירות ערך
צילום: סי די בנק
מומלצים