שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  בועז לב נחקר בפרשת ייבוא התרופות לאנתרקס

  המשנה למנכ"ל משרד הבריאות וסגן היועצת המשפטית של המשרד נחקרו ביחידה הארצית לחקירות הונאה בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים במכרז לייבוא תרופות נגד אנתרקס בשנים 2001-2003

  המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, וסגן היועצת המשפטית של המשרד, יואל ליפשיץ, נחקרו היום (ג') במשך מספר שעות ביחידה הארצית לחקירות הונאה בבת-ים. כך דיווח הערב ערוץ 2.

   

  השניים נחקרו בחשד לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים ובחשד להתנהגות לא תקינה במכרז שפרסם המשרד לייבוא תרופות נגד האנתרקס. מדובר בשנים 2001-2003, שבהן כיהן לב כמנכ"ל המשרד. באותה התקופה, פרסם המשרד מכרז בעקבות ההתפתחויות בעיראק והחשש מפני מתקפה ביולוגית. 

   

  חקירת המשטרה נפתחה בעקבות תחקיר של העיתונאי רונן ברגמן שפורסם ב"ידיעות אחרונות" לפני כחצי שנה. על פי התחקיר, לפני 4 שנים פרצו גנבים למחסני האגף לשעת חירום של משרד הבריאות באזור המרכז, ורוקנו אותו מתרופות וחיסונים חיוניים. בין השאר נגנבו יותר ממיליון וחצי טבליות של התרופה היקרה "ציפרוגיס" נגד חיידק האנתרקס. 

   

  לפני כשנתיים, בתקופת ההיערכות למלחמת המפרץ בעיראק, נוצר צורך דחוף בחידוש המלאי. חברת "אגיס", שהחזיקה את הרשיון הבלעדי לשיווק התרופה (שהיא פטנט של "באייר" העולמית) דרשה 8-9 שקלים לכל טבליה. גם לאחר מו"מ עימה, במהלכו ירד המחיר ל-4.5 שקלים לטבליה – אמרו באוצר כי המחיר גבוה מדי.

   

  על פי התחקיר, משרד הבריאות החליט למצוא דרך "עוקפת", כדי לייבא את התרופה לישראל מהודו, שם היא מיוצרת ללא פטנט (משום שבהודו אין חוקי פטנטים). כדי שב"אגיס" לא יגלו שהמשרד מפר את חוקי הפטנטים, נעשתה הרכישה מהודו, במחיר נמוך בהרבה מהמחיר של אגיס, באמצעות חברות קש אירופיות, ללא מכרז כדרוש על פי החוק ואפילו באמצעות חשבוניות כוזבות, עליהן נכתב "אחסנה".

   

  נוסף על כך, עולה מהתחקיר, הועברו התרופות לישראל דרך נסיכות דובאי, שם שהו ימים ארוכים ללא השגחה ובתנאים לא הולמים לתרופות – דבר המהווה עבירה על כללי האחסנה הקפדניים. נוסף על כך, על פי התחקיר, הוארך באופן מלאכותי תאריך התפוגה של התרופה מ-3 ל-4 שנים – למרות שידוע כי לאחר זמן מה נוצרים בחומר התרופה רעלנים.

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "מדובר באירוע משנת 2002, בתקופת היערכות הממשלה הקודמת למלחמת המפרץ. כיוון שהנושא נמצא בחקירה משטרתית, משרד הבריאות מנוע מלהתייחס אליו. המשרד משתף פעולה עם המשטרה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים