שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרשת הביציות: תביעה נוספת נגד בן-רפאל
  לטענת התובעת, פרופ' בן-רפאל גרם לגופה לייצר במתכוון כמות ביציות גבוהה מהרצוי. זאת על מנת שביציות אלה יוכלו לשמש מטופלות אחרות. נגד בן-רפאל הוגשו בעבר תביעות דומות, אולם למרות מסקנותיה החמורות של ועדה שמונתה לבדוק את הפרשה, הוחלט בפרקליטות שלא להגיש כתב אישום בפרשה

  לבית המשפט המחוזי בת"א הוגשה הבוקר (יום א') תביעה נוספת נגד פרופ' ציון בן-רפאל, בטענה של גניבת ביציות במהלך טיפולי הפרייה. התובעת, בת 37, דורשת מבן-רפאל, ו"מדיקל סנטר" בהרצליה בו התקיימו הטיפולים, פיצויים בסך של 2.5 מיליון שקלים.


  לטענת התובעת, בן-רפאל גרם לגופה לייצר במתכוון כמות ביציות גבוהה מהרצוי. זאת על מנת שביציות אלה יוכלו לשמש מטופלות אחרות שלו. עוד נטען כי בן-רפאל נמנע מרישום מדויק של כמות הביציות שנשאבו מגופה של המתלוננת.


  על-פי כתב התביעה, בן-רפאל נתן לתובעת הורמונים במינונים גבוהים מן הדרוש, תוך התעלמות מהסיכון של גרימת גירוי-יתר שחלתי למטופלת. התובעת טוענת עוד כי מקרה זה מצטרף למקרים נוספים של ניצול מטופלות חמור על ידי בן-רפאל.


  יש לציין כי גירוי יתר שחלתי עלול לגרום לפקקת במוח ובאיברים אחרים, קשיי נשימה ובצקות, ולגרום אף לסכנת חיים ולקריסת מערכות בגוף. בכתב התביעה טוענת האישה כי הטיפול שקיבלה גרם לגופה לייצר פי שלוש עד ארבע ביציות מאשר בטיפולים קודמים שעברה, וכי הדבר גרם לה לכאבים עזים והיא אף הייתה מאושפזת ונזקקה לטיפול.


  פרשת הביציות - רקע


  פרשת הביציות נחשפה לפני כארבע שנים בעיתון "הארץ". דווח כי פרופ' בן-רפאל עשה שימוש בגופן של מטופלות כדי להגביר את קצב ייצור הביציות שלהן ברמה של פי שלוש ויותר מהמותר - דבר שעלול היה לסכן את חייהן.


  לאחר פרסום הפרשה הוקמה ועדת בדיקה של משרד הבריאות, זאת לאחר שבמשך שנה שלמה לא נמצאו רופאים שיסכימו לשבת בוועדה. בסופו של דבר הוקמה הוועדה בראשותו של פרופ' מור יוסף ובהשתתפות פרופ' רבקה כרמי, דיקן באוניברסיטת באר שבע, וד"ר מרדכי הלפרין, מומחה לאתיקה רפואית במשרד הבריאות. 


  הוועדה הגישה את מסקנותיה לפני כשנה וקבעה כי פרופ' בן-רפאל פעל באופן לא סביר ולא מקצועי, וכי בטיפול נכנסו אלמנטים שאינם רפואיים אלא כלכליים.


  אולם למרות המסקנות הוחלט בפרקליטות שלא להגיש נגד בן-רפאל כתב אישום, בשל חוסר ראיות מספיקות, אלא רק קובלנה משמעתית בפני בית הדין למשמעת של משרד הבריאות. יש לציין כי המטופלות הגישו ערעור על ההחלטה לסגור את התיק הפלילי נגד בן-רפאל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים