שתף קטע נבחר

מפקד צה"ל בעזה: הסרבנות תהיה בשוליים

בשיחה עם ynet מזהיר תא"ל זכאי מן הקריאות לסרבנות, אך מעריך שלא ישפיעו על חייליו. הוא מסכם את מבצע "ימי תשובה" - ומעריך: ירי הקסאם לא ייעצר כליל

ירי הקסאמים צפוי להימשך, אבל החמאס מבין היום יותר מתמיד את החומרה בה אנו רואים אותו, וברור לו מה המחיר שישלם אם הירי יימשך. כך אומר מפקד כוחות צה"ל בעזה, תת-אלוף שמואל זכאי, עם סיום מבצע "ימי תשובה" והוצאת הכוחות מריכוזי האוכלוסייה הפלסטינית.   

 

"זה יהיה לא אחראי להגיד שלא יהיו יותר קסאמים", אומר תא"ל זכאי ל-ynet. "עוד מוקדם להצביע על שינוי מגמה בעקבות המבצע, ואני גם לא חושב שפעולה אחת בלבד יכולה למנוע את המשך הירי".

 

"שלושת האירועים שהתרחשו היום (ב') ברצועת עזה הם חלק מגל טרור שפוקד את הרצועה מאז האירוע ליד מורג והריגת שני הילדים מקסאם בשדרות", אומר תא"ל זכאי. "מדובר בהתקפת טרור מתוכננת של החמאס שכוללת שני אלמנטים מרכזיים. הראשון הוא הירי תלול מסלול – הקסאמים והפצמ"רים שמשוגרים לעבר ריכוזי האוכלוסייה, והשני הוא גל ההתקפות נגד יישובים, מוצבים וצירים ברחבי הרצועה באמצעות ניסיונות החדירה. אנו רואים כי מדובר בפעולות מתוכננות ומתוזמנות שמאחוריהן עומדת יד מכוונת, זה לא רצף מקרי".  

 

לדברי תא"ל זכאי, מספר גורמים מאיצים את פעולות הטרור של החמאס. "הארגון רוצה למצב עצמו כארגון הפוליטי החשוב ביותר ברצועת עזה ערב הבחירות, ולכן הוא רוצה להצטייר כמי שנושא את דגל הלחימה. הדבר השני זה המו"מ בין המצרים לבין ארגוני האופוזיציה, כאשר החמאס רוצה להצטייר כארגון המוביל ולכן צריך להתחשב בדעתו בכל הבנות שיגיעו אליהם. הדבר השלישי ואולי המובן מאליו זה שהם פשוט לא אוהבים אותנו. כל זה ביחד, עם האפקט של הסיכולים הממוקדים שמבצע צה"ל - מה שהכניס אותם למצב של מצוקה גדולה - גורם להם לנסות ולהוציא גל גדול של פיגועים. גל הטרור הזה צפוי להימשך".

 

זכאי הוסיף כי גם גורמי הרשות מעודדים את החמאס לבצע פיגועים. "לא מדובר כאן בקבוצת אנשים שיושבת ומתכננת כל אירוע, אבל האווירה היא זו שמכווינה את הפיגועים ונותנת רושם שיש להמשיך בכך". לדבריו, "בתקופה האחרונה אין יותר נועזות בקרב המחבלים, אולם בהחלט ניתן לראות יצירתיות גבוהה יותר, תחכום רב יותר ואיכות תכנון טובה יותר, לאו דווקא איכות ביצוע טובה יותר".

 

תא"ל זכאי התייחס גם לניסיונות החוזרים ונשנים של מחבלים לחדור דרך גדר המערכת. "הפיתרון הוא פיתרון משולב: בצד אחד יציאה לפעולות התקפיות, כדי להכניס אותם למצב של הגנה מתמדת, ובצד השני - המשך חיזוק ההגנה שלנו".

 

בעניין תוכנית ההתנתקות, והטענות שזו רק תגביר את הטרור, אומר תא"ל זכאי: "הטרור היה ברצועת עזה תמיד. אין לי ספק שבראייה שלהם, תוכנית ההתנתקות, כמו שהיא מצטיירת בעיניהם, יוצרת אמוציות לבצע יותר פיגועים, זאת מסיבות פנים פלסטיניות. הם מבינים כי המערכת הפוליטית הפנים פלסטינית הולכת כנראה להשתנות. כל ארגון רוצה לזכות בהנהגת הרחוב, ובראייה שלהם, הזכייה באהדת הרחוב עוברת דרך ביצוע פיגועים".

 

להערכת מפקד הגזרה, קריאות הרבנים לסירוב פקודה לא ישפיעו על כוחות בשטח. "ברמה של החיילים והמפקדים בשטח, לדעתי הם עסוקים בלחימה היומיומית ההתקפית, ופחות ערים לכל מה שקורה בחוץ ולאותן קריאות. ברור מאליו שכמפקד, אני שולל כל קריאה לסרבנות, משום שכל סרבנות פירושה לכרות את הענף עליו אנו יושבים. הצבא הוא צבא של כולם, של כל מדינת ישראל, לא של צד כזה או אחר. משרתים בו חיילים עם מגוון דעות, אבל יש חובה שחלה על כולם והיא חובת הציות. אני לא יכול לומר שאף אחד לא יסרב אם וכאשר נגיע לתהליך של פינוי יישובים, אבל אני בהחלט מעריך שאם יהיו מקרי סירוב, הם יהיו בשולי השוליים ולא בזרם המרכזי של החיילים הקרביים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
פתרון משולב. תא"ל זכאי
צילום: אפי שריר
צילום: חנן גרינברג
"לא ערים לקריאות"
צילום: חנן גרינברג
מומלצים