שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הדלאי לאמה מפתיע: סין טובה לטיבט
  המנהיג הרוחני של העם הטיבטי אמר בראיון ממקום גלותו בהודו, שהכיבוש הסיני של ארצו יכול להיטיב עימה, מבחינת ניצול משאבי הטבע והקידמה שהוא מביא עימו, בתנאי שסין תשמר את התרבות הטיבטית

  הדלאי לאמה, מנהיגה הרוחני של טיבט, שנשלטת על ידי סין, מביע עמדה מפתיעה. לדבריו, טיבט יכולה להרוויח משלטון הכיבוש של סין, בתנאי שהתרבות והסביבה של הרי ההימלאיה תישמר תחת שלטונה.

   

  "טיבט היא בעלת שטח גדול, עשירה במחצבים טבעיים, אך לנו אין טכנולוגיה או כוונה לנצל זאת", אמר הדלאי לאמה בראיון למגזין "טיים". "אם נישאר תחת שלטון סין, נוכל לזכות ברווח גדול יותר, אך בתנאי שסין תכבד את התרבות שלנו ואת הסביבה הנפלאה בטיבט, ותיתן לנו ערבויות שתעשה כן", הוסיף.

   

  את הראיון העניק הדלאי למה מביתו בהודו, שמעניקה לו מקלט מאז עזב את טיבט בשנת 1959, לאחר שהביע התנגדות לכיבוש הסיני של ארצו. הממשלה הגולה

  של טיבט הצטרפה אף היא לדלאי לאמה, ונציגיה שוהים בדרמאסאלה שבצפון הודו.

   

  הדלאי לאמה ציין, כי עבור הטיבטים יש תקווה רבה,  כיוון שאזרחים סינים רבים, גם תחת השלטון הנוכחי, מביעים עניין בתרבות הטיבטית. "משטרים קומוניסטיים רבים השתנו, לא בכוח אלא בזכות אנשיהם. אלו הן התפתחויות חשובות מאוד. בסין עדיין מתנהלים לפי אותה שיטה, אך למעשה המציאות משתנה מאוד. כך שיש תקווה כי השינוי יגיע גם לטיבט".

   

  הקשר הישיר בין הדלאי לאמה וממשל סין נותק בשנת 1993, וחודש רק בשנת 2002. שני שליחים מטעמו של המנהיג הטיבטי ביקרו בסין בחודש שעבר. על אף חילוקי הדעות, לדבריהם, שני הצדדים הסכימו להמשיך ולהיפגש.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  הדלאי למה. רווח משלטון סין
  צילום: איי פי
  טיבט. התרבות והסביבה נשמרות
  סיכוי לשינוי. טיבט וסין
  מומלצים