שתף קטע נבחר

שרון: בימים אלה, גנדי חסר במיוחד

בכנסת נערך אחר הצהריים מושב מיוחד לזכר השר רחבעם זאבי, שנרצח לפני שלוש שנים. ראש הממשלה אמר: "בימים אלה אל מול ההחלטות הקשות גנדי חסר במיוחד". שמעון פרס: "הצד המרתק ביותר בו היה הצד הלא צפוי שבו, הצד הרומנטי שבו"

"בימים אלה אל מול ההחלטות הקשות גנדי חסר במיוחד" - כך אמר אחר הצהריים (יום ג') ראש הממשלה, אריאל שרון, בנאום בכנסת לציון שלוש שנים להירצחו של השר רחבעם זאבי. באירוע השתתפו בני משפחתו של זאבי.

 

"שלוש שנים חלפו מאז נפל גנדי קרבן לכדורי המרצחים הפלסטינים, שלוש שנים חלפו וחסרונו מורגש בכל התחומים בהם שלח את ידו", אמר שרון, "הוא היה לוחם מפקד חלוץ ההולך לפני המחנה. איש חזון וסבר. אני רוצה לדבר על אהדתו לארץ ישראל. הוא היה תבנית נוף מולדתו. גנדי הבין כי הקשר בין עם ישראל מעוגן בראש ובראשונה באלפי שנים של חיים יהודיים בארץ ישראל".

 

"לאחר שנים של הגנה על הארץ, פנה גנדי למורשת הארץ. הוא ערך והביא לדפוס כ-72 ספרים על הארץ והביא לתרגומם בעברית של סיפורי מטיילים ועולים לרגל לישראל. במו"מ הקואליציוני עם הליכוד ב-1988 דרש לכתוב בקווי היסוד של הממשלה שיש להשתית החינוך על ערכי ישראל.

 

"כששאלו אותו מדוע הוא מתעקש גם על התורה השיב 'אנחנו בעד ארץ ישראל והיא נגזרת מתורת ישראל'. עלינו להמשיך ולהנחיל לדורות הבאים את אהבת הארץ ומורשת העם היהודי. בחייו ובמותו גילם גנדי את זכותנו לחיות בארץ הזו ולחיות בה בבטחה".

 

פרס: הצד המרתק היה הצד הרומנטי שבו

 

יו"ר העבודה, ח"כ שמעון פרס, אמר: "עם עמדותיו של גנדי לא הסכמתי, גם איני מסכים עמן היום. לא ראיתי אדם מאורגן ממנו. איש נרגש כל כך. כל תפקיד שהוטל עליו ניסה למלא ללא פשרות. הצד המרתק ביותר בו היה הצד הלא צפוי שבו, הצד הרומנטי שבו. דבר שבא לידי ביטוי באהבתו לארץ ובהתייחסותו לחברים. אהבתו לאקלים לא היתה קשורה למזג האוויר. האקלים הישראלי זהו הדבר אותו נשם, כלומר אוויר של חירות והשבת נפש".

 

עם בעל אמונה עמוקה שאותה צריך לשאת ממקום למקום מבלי לאבד את המקום ומבלי לאבד את האמונה. לא לחינם הוא הקדיש חלק גדול מחייו לחבר ספרי היסטוריה של ארץ ישראל של אז ושל היום. הוא היה איש חרוץ להפליא ולכן הספיק הרבה. ובכל תפקיד שהיה לא שכח את האדם הבודד, חבר. התפלאתי על יחסיו עם הבדואים. הוא היה מען לידידותם. הם ראו את האיש גנדי, אישיותו. הוא שהלך עם חזה נפוח מלפנים, נרצח בגבו.

 

הוא נפל על משמרותו. לעולם לא נשכח תרומתו לביטחון העם ותרומה למולדת. בכל מקום בעולם התפקיד של הסייר הוא לגלות את האויב. אצלנו תפקיד הסייר גם לגלות את המולדת. גנדי גילם את שניהם ברוב תבונה ומסירות".

 

מוקדם יותר הגיש חבר הכנסת אריה אלדד מהאיחוד הלאומי הצעת חוק להקמת מרכז להנצחת זכרו פועלו ומורשתו של רחבעם זאבי.

 

פלמח זאבי, אמר: "אבא שלי עמד להתפטר לפני שלוש שנים וארבעה ימים מהממשלה כתגובה להפקרת היישוב היהודי בחברון. ההרים היו נסדקים, לו היה מתהלך היום בינינו ושומע על תוכנית ההתנתקות".

  

בטקס לציון שלוש שנים להירצחו של אביו, הוסיף פלמח זאבי: "הוא היה בוודאי בועט בכל כוחו ומנסה לשנות. אבל בוודאי לא היה שוכח שיש גם חיים לאחר ההתנתקות, אם זו תתקיים ושנצטרך לחיות אותם יחד. לכן אני פונה אליכם מתנחלים יקרים, גיבורים אמיתיים שכמוכם, את החיים לאחר ההתנתקות צריכים להמשיך ואפשר להכריע רק כתף אל כתף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלוש שנים להירצחו
צילום: לע"מ
צילום: רויטרס
גנדי חסר. שרון
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
שמעון פרס
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים