שתף קטע נבחר

רבנים ביטלו פגישה עם ראש אכ"א

הפגישה, בין 40 רבני הסדר וראשי המכינות לאלוף אלעזר שטרן, היתה אמורה לעסוק בין השאר בקריאות הרבנים לסירוב פקודה. מקורבים לרבנים: "הם חששו שהאלוף שטרן יעלה את נושא הסירוב בפגישה והם לא יידעו מה להשיב לו". וח"כ מצנע דורש: לבטל לאלתר את ההסדר של משרד הביטחון עם ישיבות שראשיהן מטיפים לסרב פקודה

ראשי ישיבות ההסדר וראשי המכינות הקדם צבאיות ביטלו אחר הצהריים (יום ד') פגישה שהייתה מתוכננת אחר הצהרים עם ראש אכ"א, האלוף אלעזר שטרן. הפגישה היתה אמורה לעסוק, בין השאר, בקריאות לסרבנות שנשמעו לאחרונה מצד הרב שפירא ונתמכו על ידי עשרות רבנים ושילוב חיילים וחיילות בצה"ל.

 

40 רבני ישיבות ההסדר וראשי המכינות הקדם צבאיות החלו את הפגישה המרתונית ברמת גן בשעה 10:00 ואחר הצהריים החליטו שלא להגיע לפגישה עם ראש אכ"א. פגישת הרבנים נמשכת גם הערב.

 

למרות שהפגישה נקבעה לפני כחודשיים, מקורבים לרבנים, שפגישתם נמשכת גם הערב, אמרו כי "חוץ מענייני דיומא שהיו על הפרק חששו הרבנים כי במהלך השיחה יעלה נושא סירוב הפקודה במהלך פינוי והם לא יידעו כיצד לענות לאלוף שטרן".

 

הרב אליקים לבנון, רבה של אלון מורה, אמר כי הנושא המרכזי שעמד על הפרק בפגישה הוא בעיות שהתגלו בתנאי השירות של החייל הדתי ושילוב חיילות בצבא. הרבנים קיבלו נתונים מהצבא והם דנים בנושא.

 

אתמול אמר הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, בנאום באשדוד ש"תופעת הסרבנות מסוכנת לנו ולמדינה. היא סכנה לציונות".

 

הוא הוסיף: "מפקדי וחיילי צה"ל יידעו לבצע משימות שהדרג המדינה מטיל עלינו, ואנו נעשה זאת במקצועיות, בתבונה וברגישות המתחייבת ממורכבות המשימות. קריאות לסרבנות על-ידי מנהיגים פוליטיים ורוחניים, מעמידות מפקדים ולוחמים בפני דילמות קשות. המשימות מורכבות, המעמסה על כתפי המפקדים והלוחמים כבדה. שר הביטחון, שאול מופז, אמר באותו האירוע כי יש להוקיע את דברי הרבנים, שקוראים לסרבנות.  

 

בתוך כך, הזהיר היום רב היישוב אפרת, הרב שלמה ריסקין, כי "דעת הרבנים לסירוב פקודה מסכנת את קיומה של מדינת ישראל יותר מההתנתקות". במכתב ששיגר למנהלי מוסדות "אור תורה" כתב הרב: "עם כל התנגדותנו לגזירת ההתנתקות אינני סבור כי יש בה סכנה לעתידה של מדינת ישראל, מאידך סירוב פקודה יהיה צעד למלחמת אחים העשויה חס וחלילה לסכן את קיומה של מדינת ישראל".

 

ואילו ח"כ עמרם מצנע דרש היום לבטל לאלתר את ההסדר של משרד הביטחון עם אותן ישיבות שראשיהן מטיפים לסרב פקודה. מדובר בישיבות הסדר שהן חלק ממסלול השירות בצה"ל. לדברי מצנע, "לא יתכן שלמערכת הביטחון יהיה הסדר כלשהו עם ישיבות שראשיהן מטיפים להפרת חוק והפרת פקודה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
האלוף אלעזר שטרן. הרבנים לא הגיעו
צילום: דובר צה"ל
צילום: דן בלליטי
הרמטכ"ל. הזהיר
צילום: דן בלליטי
צילום: חנן גרינברג
לוחם דתי. מה יגידו הרבנים?
צילום: חנן גרינברג
מומלצים