שתף קטע נבחר

הרב עובדיה נגד ההתנתקות: "זו ממשלת שמד"

גם אחרי פגישה נוספת עם שר הביטחון, שהציג מפות ושרטוטים, הרב לא השתכנע: הוא צפוי להורות ל-11 חברי הסיעה להצביע נגד התוכנית, בנימוק ש"אין פרטנר". לפי השבועון "משפחה", הוא התבטא אחרי הפגישה: "אם על ממשלת רבין אמרו שמד, זוהי ממשלת שמד שבשמד, שיוצאת נגד ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל". היום ייפגש שרון עם אלי ישי בניסיון אחרון לשנות את ההחלטה. רוב לתוכנית כבר יש, אך הוא נחוש להגדילו - כדי לסתום את הגולל על רעיון משאל העם

ש"ס עומדת להתנגד בהצבעה הגורלית בכנסת על תוכנית ההתנתקות. הרב עובדיה יוסף יורה לחברי-הכנסת של המפלגה להרים ידם נגד תוכניתו של ראש הממשלה, בנימוק שבצד השני אין פרטנר לשמירת הביטחון ביום שאחרי הנסיגה מעזה.

 

החלטתו הסופית של הרב, שכבר פסק לאחרונה נגד התוכנית, תפורסם רק במוצאי שבת, בתום הדרשה השבועית. אולם בעיתונות החרדית מתייחסים בהרחבה כבר הבוקר (יום ה') להחלטה הצפויה, ואף מונים את סיבותיה.

 

החיזורים אחר קולותיה של ש"ס נכנסו אתמול להילוך גבוה. שר הביטחון שאול מופז התייצב בבית הרב יוסף מצויד במפות, וניסה להציג בפניו את יתרונות התוכנית. מופז יצא מעודד מהפגישה. אולם שעות ספורות אחריו הגיע למקום האלוף (במיל') יעקב עמידרור, וניסה לשכנע את הרב להורות על התנגדות לתוכנית.   

 

השבועון החרדי "משפחה" מתאר בכותרות ענק את המתקפה החריפה של הרב על ממשלת שרון, בסופו של יום החיזורים. "זו ממשלת שמד שבשמד", אמר הרב לאחר הפגישה עם עמידרור. "אם על ממשלת רבין אמרו ממשלת שמד, אזי על ממשלתו של שרון יש לומר שמד שבשמד".

 

הרב עובדיה, לפי השבועון, השווה בין רבין ז"ל לבין שרון, ואמר כי ממשלת שרון רוצה לבצע ויתורים מדיניים, ומחזקת את החינוך החילוני. "השרים של שרון נלחמים גם נגד ארץ ישראל, אבל גם נגד תורת ישראל ועם ישראל. הם הרסו את מוסדות התורה".

 

"המפעל ההלכתי בסכנה"

 

כאמור, הגורם העיקרי להתנגדותו של הרב להתנתקות נובעת מסוגייה מרכזית אחת – סוגיית הפרטנר. מופז אמר כי אולי בעתיד יופיע פרטנר, ויתפתחו כוחות חיוביים ברשות לאחר הנסיגה. על כך השיב הרב: "האם בגלל תקווה כזו, שאולי יימצא גורם חיובי בעתיד, אפשר לגרש אלפי יהודים מבתיהם?"

 

בקרבת הרב הסבירו כי הוא היה זקוק ל"סיבה טובה מאוד" כדי לשנות את דעתו, ולהורות לסיעה להימנע בהצבעה, אולם מופז לא הצליח לספקה. "מה אכפת", אומרים בסביבתו, "אם ממשלת שרון תתחזק או תתחלש, אם יש רוב איתנו או בלעדינו?". הרב אמר: "אין לי פסקי הלכה לבוקר ופסקי הלכה ללילה".

 

מקורבים לרב יוסף מוסיפים כי המפעל ההלכתי שלו עמד בסכנה, שכן היו דיבורים שכאילו אפשר "לסגור איתו עסקאות" סביב פסקי ההלכה שלו. "הוא הרגיש שיש צורך לתת מכה על השולחן, ולהבהיר כי המפעל ההלכתי שלו יסודי ולא ניתן לשנות פסקי הלכה כל שני וחמישי".

 

רשמית, מכחישים בש"ס את הדברים, ומדגישים כי טרם התקבלה החלטה סופית של הרב. אולם סגן עורך השבועון, יוסי אליטוב, מתעקש על תוכן הדברים, וטוען כי אכן נאמרו מפי הרב ומקורביו.  

 

מסתמן: 68 בעד התוכנית

 

ראש הממשלה שרון כבר הבטיח את הרוב לתוכניתו המדינית, אולם הוא נחוש להגדילו ככל שניתן, בין השאר, כדי לסתום את הגולל על הדרישה למשאל עם. לשם כך ייפגש היום אישית עם יו"ר ש"ס, אלי ישי, ועם ח"כים נוספים. השר עוזי לנדאו, מנגד, נפגש עם הרב עובדיה, בניסיון להבטיח את התנגדותו לתוכנית. אמש נועד שרון עם ח"כ עמיר פרץ, ודן עמו גם בתקציב המדינה.  

 

אתמול, בפגישה בין מזכיר הממשלה ישראל מימון לחברת-הכנסת דליה איציק, סוכם כי איציק, יחד עם הח"כים חיים רמון ויצחק הרצוג, יסייעו לשרון בהשגת הרוב לו הוא מייחל. מנגד, דווקא יו"ר הכנסת ריבלין החליט להירתם לעזרת מתנגדי התוכנית, עם מכתב ששיגר ל-3,000 חברי המרכז ובו אזהרה חמורה: "שרון לא נאמן לארץ ישראל. פינוי גוש קטיף הוא רק ההתחלה - אחריו יהודה, שומרון וירושלים".   

 

לפי שעה, זוכה תוכנית ההתנתקות לקולותיהם הבטוחים של 64 ח"כים: 22 מן הליכוד, 21 מהעבודה ועם אחד, 15 משינוי ו-6 מיחד (מרצ). נראה שגם סיעת רע"מ וכן חברי-הכנסת דוד טל ומיכאל נודלמן יתמכו בתוכנית, והיא תזכה ל-68 קולות לפחות. סיעת יהדות התורה צפויה להימנע בהצבעה. 11 הח"כים של ש"ס, כאמור, יתנגדו, כמו גם 18 ח"כים מהליכוד (חלקם עשויים להימנע), 6 חברי המפד"ל, 6 חברי האיחוד הלאומי ו-5 ח"כים מן הסיעות הערביות - שהבהירו כי אם יהוו לשון מאזניים, יתמכו בתוכנית.   

 


פורסם לראשונה 21/10/2004 08:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
אין פרטנר. הרב עובדיה יוסף
צילום: צפריר אביוב
צילום: אחיה ראב"ד
המפות לא עזרו. מופז
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: סבסטיאן שיינר
גם הוא במחזרים. לנדאו
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: דן בלילטי
שרון לא נאמן. ריבלין
צילום: דן בלילטי
צילום דודו פריד
תגייס קולות. איציק
צילום דודו פריד
מומלצים