שתף קטע נבחר

אורלב: אצביע נגד ואשאר בממשלה; לוי: נתפצל

שר הרווחה מתקשה להבין על מה המהומה: "הכל יצא מפרופורציה, הכנסת לא מאשרת עדיין פינוי יישובים". על האיום של שרון לפטר שרים: "זה מיוחס רק לליכוד, עליי הוא לא מאיים". ח"כ יצחק לוי תוקף: "כולם מבינים שההחלטה מחזקת את שרון, שכבר לא יצטרך משאל עם". הוא כבר לא מפחד לדבר מפורשות על פיצול: "כבר היום אנחנו פלג נפרד"

המערכת הפוליטית כמרקחה לקראת יום שלישי הגדול, היום בו תצביע הכנסת על תוכנית ההתנתקות. בקלחת בוחשים שרים, ח"כים, רבנים ולוביסטים למיניהם. אולם לא כולם מבינים על מה המהומה.

 

אם תשאלו את השר זבולון אורלב מהמפד"ל, כל העסק יצא מפרופורציות. "מנפחים קצת את ההצבעה, מפריזים בדרמה", הוא אומר הבוקר (יום ה') ל-ynet. "הכל יכול לקרות, אפילו המשיח יכול להגיע עד יום שלישי".

 

אורלב, שמוביל בעקביות את קו ההישארות בממשלה כל עוד לא הוחלט על פינוי יישובים, לא מתכוון גם הפעם לשנות את דרכיו. "העיקר חסר בהחלטה שתובא לכנסת, אין החלטה על פינוי. על זה תצטרך הכנסת להצביע בנפרד. בינתיים, הכנסת 'רושמת לעצמה' את החוק".

 

ראש הממשלה הבהיר בסיעת הליכוד, כי לצד חופש ההצבעה שיינתן לח"כים, השרים וסגני השרים מחויבים להחלטת הממשלה בעד ההתנתקות. אורלב לא מודאג. "הוא איים על שרי הליכוד בפיטורים, עליי הוא לא מאיים ואני לא חש מאוים". 

 

אורלב משוכנע: "נישאר בממשלה גם אחרי יום שלישי, זו לא החלטה שעושה אותנו מיואשים לגמרי. יש עוד כר נרחב לעשייה, הפרישה שלנו רק תזרז את ההתנתקות - אנחנו הרי הבלם. כולם חוששים מכניסת העבודה, גם נתניהו, שרוצה להבטיח את יציבות הקואליציה לקראת דיוני התקציב".

 

שר הרווחה אורלב הוא שהחל את סאגת משאל העם, שהולכת וצוברת תאוצה. "לא התייאשתי מהאפשרת שהמשאל ייצא לפועל. לשרון אין מוצא אחר", הוא אומר.

 

לוי: "לא נישאר במפד"ל"

 

ח"כ יצחק לוי, שעבר עם היו"ר אפי איתם לשורות האופוזיציה, יוצא בתוקף נגד דבריו של אורלב: "חוץ מארבעת חברי הכנסת של המפד"ל, כל העולם, מקופי אנאן ומטה, מבין כי הכנסת מאשרת הלכה למעשה את תוכנית ההתנתקות". ההתחכמות של אורלב נותנת היתר ציבורי ופוליטי לשרון לצאת לדרך ללא מעצור".

 

"בהחלטה המובאת בפני חברי הכנסת", אומר לוי, "יש סעיפים חמורים. אחד מהם אומר כי בכל הסדר שלום לא תהיה התיישבות בעזה. מה זה אם לא התנתקות? לכן שרון כל כך צריך וכל כך משפיע בהצבעה. שרון יהיה חזק יותר לאחר ההחלטה, שקוברת סופית את נושא משאל העם, כי ברגע שהוא יזכה לרוב משמעותי בכנסת, הוא לא יראה צורך יותר במשאל העם".

 

אם המפד"ל תישאר בממשלה, הדבר יוביל לכך שלא נהיה חלק מהמפד"ל", מזהיר לוי. "כבר היום אנחנו מרגישים עצמנו פלג נפרד. המפד"ל היא מפלגה אידיאולוגית. היום היא לא מובילה קו אלא נגררת כמאסף - תיקון פה, תיקון שם בחוק ההתנתקות, לא מראה שום עמדה. מה נגיד בבחירות, שאנחנו מתקנים נזקים? בשביל זה לא מצביעים עבור מפלגה".

 

ח"כ לוי מביע תקווה שאורלב ישתכנע לבסוף לפרוש מן הממשלה, "ובכך ימנע פילוג". לסיכום, הוא מזהיר: "בסוף יקרה החמור מכל, שהמפד"ל תבוזה. הדבר יגרום נזק ציבורי אדיר. לי יהיה קושי רב להישאר במסגרת הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מאיים עליי. אורלב
דודו פריד
מקופי אנאן למטה. לוי
דודו פריד
מומלצים