שתף קטע נבחר

שרון החליט: ההתנתקות תופרד מהתקציב

ראש הממשלה נעתר לבקשת נתניהו, אורלב, ואנשי העבודה ויחד, והחליט כי חוק תקציב המדינה לא יכלול חוקים תקציביים הקשורים לתוכנית ההתנתקות. זאת מחשש שאם הצעת התקציב תובא לכנסת במלואה היא לא תזכה לרוב בשל התנגדות "מורדי" הליכוד וחברי הכנסת מהמפד"ל להתנתקות. גורם במשרד רה"מ ל-ynet: "ממילא, יש שתי קואליציות, אז נשתמש בשתיהן". ח"כ חיים אורון: "ההחלטה תחסוך סחטנות"

שרון מפרק מוקשים: ראש הממשלה, אריאל שרון, החליט כי חוק תקציב המדינה לא יכלול חוקים תקציביים הקשורים לתוכנית ההתנתקות. ההחלטה התקבלה לאחר שורה של התייעצויות שערך שרון אחר הצהריים (יום ה') עם אנשיו ולאור דרישת שר האוצר, בנימין נתניהו, שר הרווחה, זבולון אורלב ומפלגות השמאל.  

 

שר האוצר נתניהו ביקש לראשונה כי הסעיפים הקשורים לתקציב ההתנתקות יועברו לחקיקה נפרדת, לאחר שחשש כי לא יוכל להעביר את תקציב המדינה במצב הפוליטי שנוצרה ובכך תיפגע התוכנית הכלכלית שהוא מוביל. נתניהו חשש כי לאור המצב הפוליטי שנוצר בתקופה האחרונה, ועקב ההתנגדות הרבה לתוכנית ההתנתקות בסיעת הליכוד, ייתכן ולא יימצא רוב להעברת תקציב המדינה לשנת 2005, הכוללת גם את התקציב המיועד לפעולות הדרושות לביצוע תוכנית ההתנתקות.

 

השר אורלב ביקש אף הוא כי החוקים יופרדו, זאת במטרה לדחות מעליו את הלחצים ולתת לו "אוויר לנשימה". גם ח"כ חיים אורון מיחד, חבר ועדת הכספים של הכנסת המליץ בפני ראש הממשלה לנהוג כך.  

 

בנוסף, גורמים בשמאל שנפגשו עם שרון בימים האחרונים הבהירו לו כי לא יוכלו לתמוך בתקציב המדינה כפי שהוא, עקב הקיצוצים מצד שר האוצר. המהלך נועד גם לאפשר ל"מורדי" הליכוד להצביע בעד תקציב המדינה.

 

בקרב "המורדים" דובר, כי אם שרון ישאיר את תקציב ההתנתקות בתוך תקציב המדינה, הדבר ימנע מהם לתמוך בתקציב המדינה למרות שלכאורה הם תומכים בצעדים הכלכליים של הממשלה. ההערכה היא, כי אם תקציב ההתנתקות יוגש בנפרד מתקציב המדינה, הוא יזכה לרוב בכנסת, וכך למעשה תקציב המדינה יוכל לעבור גם ללא הסיוע של האופוזיציה ובסיוע של סיעת יהדות התורה. הסיעה נמצאת במגעים מתקדמים לתמיכה או להימנעות מהתקציב.

 

חוק פינוי-פיצוי יובא להצבעה בכנסת ב-1 בנובמבר (יום שני הבא). תקציב המדינה יובא לדיון ב-2-3 בנובמבר.  

 

"נשתמש בשתי הקואליציות שלנו"

 

גורם במשרד ראש הממשלה אומר ל-ynet כי "שר האוצר ביקש את ההפרדה כבר בהתחלה, אך ראש הממשלה התנגד עקרונית כי ההצבעה על התקציב היא הצבעת אמון. רק לאחר שבאו כמה וכמה שרים, ביניהם אורלב וכן ח"כ אורון ואנשי מפלגת העבודה, ראש הממשלה השתכנע כי הדבר נותן לנו ביטחון מלא כי נעביר את שתי הצעות התקציב. המטרה שלנו היא ברורה – התנתקות וזה מאפשר לנו מרחב פעולה. ממילא יש שתי קואליציות, אז נשתמש בשתיהן".

 

גורמים נוספים במשרד הסבירו: "יש קואליצית תקציב המדינה (של נתניהו) וקואליצית התנתקות (של שרון), שתיהן קואליציות שונות. למורדים אין בעיה להצביע על התקציב ללא סעיפי ההתנתקות כך שמדובר במהלך נכון. אם הסעיפים הללו היו נשארים בפנים היתה בעיה לגבש את קואלציית התקציב".

  

ח"כ אורון שמע מ-ynet על החלטתו של ראש הממשלה והגיב בשביעות רצון. לדבריו, "ישנן שתי קואליציות, האחת של ההתנתקות והשנייה של הממשלה שבאמצעותה שרון שולט. שתיהן נפגשות בצומת התקציב. ההצעה שלי לשרון היתה להפריד ביניהן ובכך לקבל רוב בטוח. את תקציב המדינה הוא יצטרך להעביר בקואליציה שיש לו ובתקציב ההתנתקות נתמוך בו. אני מאוד שמח שהוא קיבל את הצעתי. אני חושב שזה יחסוך סחטנות מראש הממשלה שח"כים יתנו את תמיכתם בתקציב תמורת תמיכה בהתנתקות".


פורסם לראשונה 21/10/2004 17:33

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. 2 תקציבים לישראל?
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
נתניהו. לחץ
צילום: איי פי
צילום: שאול גולן
ח"כ אורון. "זה יחסוך סחטנות"
צילום: שאול גולן
מומלצים