שתף קטע נבחר

הדילמה של תנועות השמאל: לתמוך או להתנגד

בעוד הכנסת מתכוננת להצבעה בעוד יומיים על תוכנית ההתנתקות, בתנועות השמאל הישראליות ניכרים בלבול וחוסר אחידות. בשלום עכשיו מתכננים הפגנת תמיכה בתוכנית, ולעומת זאת, תנועות כמו גוש שלום ויש גבול מסבירות כי מדובר בתוכנית גרועה שמטרתה להביא לקץ כל סיכוי לשלום בעתיד

האם תנועות השמאל יתייצבו לצד אריאל שרון? תוכנית ההתנתקות שמוביל ראש הממשלה, אריאל שרון, גורמת למבוכה רבה לא רק בקרב חבריו למפלגה ובגוש הימין אלא גם בקרב תומכי שמאל רבים בציבור הישראלי, בהם רבים שתמיד קראו לצאת מהשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים.

 

מצד אחד, תוכניתו של שרון אמורה לבצע בדיוק את מה שראשי תנועות השמאל דורשים זה שנים. מצד שני,, העובדה שראש ממשלה מהימין מוביל את התוכנית והעובדה כי מדובר במהלך חד-צדדי ולא במהלך של שיתוף פעולה עם הנהגת הרשות הפלסטינית, מעוררת גם התנגדות בקרב תנועות השמאל.

 

תנועת "שלום עכשיו", מהגדולות בתנועות השמאל בישראל, מתכוונת לקיים ביום שני הקרוב הפגנת תמיכה גדולה בתוכנית ההתנתקות. ההפגנה תחל בשעה 19:30 ברחבת מוזיאון ישראל בירושלים ותימשך בצעידה עד לכנסת, שם צפויים מספר אישי ציבור ופוליטיקאים לנאום מול המפגינים.

 

"מטרתנו היא לעורר את כל מי שתומך ביציאה מעזה לבוא ולהשמיע קול. אנחנו בכוונה מקיימים את ההפגנה ביום שני, היום בו מתקיים בכנסת הדיון על תוכנית ההתנתקות, ולא ביום שלישי, יום ההצבעה, כי אנחנו רוצים שכל חבר כנסת שיימצא במליאה ישמע אותנו ויראה אותנו ויחשוב טוב טוב לפני שהוא הולך לישון בלילה שהציבור תומך בהתנתקות ויסיק את המסקנות. אוי ואבוי לו אם הוא יתנגד לתוכנית", אמר ל-ynet מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר.

 

לדברי אופנהיימר, אלפים צפויים להגיע להפגנה, לשאת לפידים ולהניף שלטים בעד ההתנתקות ופינוי ההתנחלויות מעזה. "אני לא יכול לומר שכולנו שלמים לחלוטין עם תוכנית ההתנתקות. אנחנו לא אוהבים את הקביעה של ראש הממשלה לפיה אין פרטנר. אבל בשורה התחתונה חייבים להבין - זו הפעם הראשונה בתולדות המדינה שהכנסת עומדת להצביע בעד פינוי התנחלויות מהשטחים הכבושים. פינוי סיני לא היה פינוי משטח פלסטיני אבל עזה בהחלט כן. זה תקדים היסטורי שאסור לנו להשאר אדישים לעומתו", הסביר אופנהיימר.

 

התנגדותן של תנועות שמאל אחרות מאכזבות את אופנהיימר. "אדישות של תנועות השמאל משחקת לידי המתנגדים לתוכנית מימין".

 

גוש שלום לא תומכים

 

אבל את התמיכה הברורה שמביעה "שלום עכשיו", קשה למצוא בקרב תנועות השמאל האחרות.

אורי אבנרי, מראשי "גושלום", טוען כי תנועות השמאל התומכות בתוכניתו של שרון, עושות טעות קשה. "תנועות השמאל האלה ירדו לגמרי מהפסים. זו תוכנית שיוצריה מעידים עליה שמטרתה להביא לקץ כל סיכוי לשלום גם בעתיד. אנחנו מטילים ספק גדול מאוד גם בכוונות התוכנית וגם בתוצאותיה. אנו מתכוונים לצאת בקריאה לאנשי השמאל שלא לתמוך בתוכנית אלא אם יתקיימו בה תנאים מסוימים".

 

בין היתר אמר אבנרי כי התנועה דורשת הידברות עם הרשות הפלסטינית על מסירת הרצועה לידיה, חופש תנועה ליאסר ערפאת כדי שיוכל להגיע לרצועה, פיקוח בינלאומי על הרצועה, פתיחת מו"מ לשלום עם הרשות, מסירת המבנים המפונים בשלמותם לידי הרשות או לידי גוף בינלאומי כמחווה של רצון טוב וכן פתיחת הרצועה לקשר עם העולם בים, באוויר וביבשה. "אם כל אלו לא יתקיימו, לא נוכל לתמוך בתוכנית".

 

לאבנרי אין כל פקפוקים באשר לעמדתו הנחרצת, והוא אינו רואה כל סיכוי לדינמיקה שתיווצר לאחר ההתנתקות. "אני לא מאמין יותר בדינמיקות כאלה. חשבנו כך על הסכמי אוסלו ועל הסכמי וואי ועל כל הסכם שבא. חשבנו שהוא ייצור דינמיקה שאחריה התהליך יימשך ובפועל הכל נתקע".

 

לדבריו, להצבעה על התוכנית אין ממילא משמעות ממשית. "זו הצבעה ריקה מתוכן. הם לא הולכים להצביע שם על פינוי יישובים אלא על התוכנית שאותה אישרה הממשלה, שלפיה רק במרס 2005 ידונו בפינוי ישובים. מבחינתנו, לתת לשרון קרדיט מראש על משהו שהוא אולי יעשה בעוד שנה, כשבשטח קורה בדיוק להפך ומדי יום ישנה הסלמה, חיסולים, מעצרים והריסות בתים, זו תהיה טעות קשה. לדעתי, הסיבה היחידה שאנשי שמאל תומכים בתוכנית הזאת היא אך ורק כי הם רוצים שמפלגת העבודה תחזור לשלטון". 

 

דובר "גושלום", אדם קלר, אמר: "מכיוון שזו תוכנית לסיפוח הגדה המערבית, כפי שהתבטא לאחרונה דב וייסגלס, ומכיוון שמדובר במהלך חד צדדי ובפסילת פרטנר בצד השני, אנחנו לא יכולים לתמוך בתכנית ההתנתקות ואנו אכן לא תומכים בה ולא מתכוונים להפגין בעדה".

 

גם קלר אינו מקבל את עמדת "שלום עכשיו", לפיה פינוי ההתנחלויות מעזה הוא התחלת התהליך. "אמנם אנחנו בהחלט בעד פינוי ההתנחלויות בעזה, אך האופן שבו הדבר נעשה בתוכניתו של שרון מעמיד את הדברים באור אחר לגמרי. זו תוכנית להפיכת רצועת עזה לבית כלא פלסטיני אחד גדול, בלא שתהיה לתושבים הפלסטינים יכולת לצאת משם לישראל או לשטחי הגדה. לעומתם, לצה"ל זכות כניסה ויציאה כל אימת שמתחשק לו", אמר קלר.

  

יש גבול: תוכנית רעה

 

"אותנו לא תראה מפגינים מול הכנסת בעד ההתנתקות וגם לא בשום מקום אחר כי אנחנו לא תומכים בתוכנית", אמר ישי מנוחין, דובר תנועת "יש גבול". "התוכנית חד-צדדית, פוסלת את קיומו של פרטנר פלסטיני בצד השני והיא תוכנית רעה. אנחנו לא יכולים לעודד תוכנית שרק צד אחד לוקח בה חלק".

 

עם זאת, מנוחין מייצג אף הוא את הדילמה הפנימית של אנשי השמאל. "למרות שאנחנו לא תומכים בתוכנית ולא מתכוונים לפעול למענה, חשוב להדגיש שאנחנו בהחלט מברכים על פינוי התנחלויות מעזה ושמחים על פינוי המתנחלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקדים היסטורי. אופנהיימר
צילום: איי פי
תוכנית רעה. אורי אבנרי בפגישה עם ערפאת
צילום: איי פי
צילום: צפריר אביוב
מתנחלים מפגינים נגד התוכנית
צילום: צפריר אביוב
צילום: איי פי
יהיו הרבה מאוד קשיים בדרך. שרון
צילום: איי פי
מומלצים