שתף קטע נבחר

יהדות התורה תצביע נגד ההתנתקות

בכך איבד ראש הממשלה את הסיעות החרדיות בהצבעה על ההתנתקות, והתוכנית תצא לדרך בלא "מטריה הלכתית". ההודעה פורסמה בתום שורת התייעצויות שקיימו חברי הכנסת של יהדות התורה עם רבניהם. הרב אלישיב: "צריך להעביר מסר שאנחנו נגד גירוש יהודים"

לאחר ש"ס, החליטה הערב (יום ב') גם יהדות התורה להצביע מחר נגד תוכנית ההתנתקות.

 

  • הכרעה בכנסת - כל העדכונים: בסיקור מיוחד של ynet

  

חבר הכנסת אברהם רביץ הודיע בצאתו מבית מנהיג הפלג הליטאי, הרב שלום אלישיב: "לו היינו לשון המאזניים, היינו מצביעים אחרת. מאחר ויש רוב לתוכניתו של שרון, אנחנו רוצים להגיד שלא צריך לפנות ישובים, לכן נצביע נגד".

 

בכך איבד ראש הממשלה את כל הסיעות החרדיות בהצבעה על ההתנתקות, והתוכנית תצא לדרך בלא "מטריה הלכתית". ייתכן כי פסיקת ההלכה של הרב עובדיה יוסף יצרה דינמיקה שלאחריה האדמו"ר מגור והרב אלישיב לא יכלו להחליט אחרת. העמדה המסורתית של האדמו"ר מגור לאורך השנים היתה להימנע מהבעת דעה בנושאים מדיניים.

 

היום קיימו הח"כים שורת התייעצויות עם רבניהם. חברי הכנסת משה גפני ורביץ נפגשו עם הרב אלישיב. הרב אמר להם ש"צריך להעביר מסר לציבור, אנחנו לא בעד גירוש יהודים. אנחנו אוהבים את ארץ ישראל".

 

הרב אלישיב הסביר כי לו הייתה יהדות התורה לשון המאזניים "אז היה צריך לדון לגופו של עניין, אך יש לשרון רוב יציב והוא רוצה רוב יותר גדול. לכן ראוי שנעביר את המסר האידיאולוגי שלנו, שלא מפנים יהודים מבתיהם".

 

בלשכת ראש הממשלה הביעו אכזבה ואמרו: "לאחרונה היחסים בין ראש הממשלה לחברי הכנסת מיהדות התורה היו טובים, נפתרו בעיות לא מעטות". בלשכת שרון הביעו אכזבה מיוחדת מח"כ יעקב ליצמן: "התחושה היתה שהאיש איתנו, אך פתאום הוא נעלם".

 

גורם בכיר ביהדות התורה אמר היום ל-ynet כי "הדעה הרווחת היא שעקב התנהלותו של שרון, אפילו היה מקים בעזה את בית המקדש ומחזיר את הכהנים לעבודתם ואת הלויים לשירתם ולזימרתם, יהיו כולם צריכים להצביע נגד הצעד הזה, בגלל יחסו של ראש הממשלה למגזר החרדי בשנתיים האחרונות".

 

רמז לגבי עמדתו של הרב אלישיב לתוכנית ההתנתקות נשמע כאשר הגיע הרב של גוש קטיף להתייעץ עמו בנושא הלכתי, שאינו קשור להתנתקות, ובדרך אגב שאל אותו לגבי הקברים ברצועת עזה. הרב השיב: "ישנן שאלות קשות מזה".

 

ח"כ יעקב ליצמן, הכפוף לרב יעקב אריה אלתר, האדמו"ר מגור, קיבל אף הוא הנחייה כיצד לפעול. ח"כ מאיר פרוש כפוף לכמה אדמו"רים, רובם רבני קהילות קטנות, והרב ישראל אייכלר כפוף לאדמו"ר מבעלז, הרב יששכר דב רוקח. בסופו של דבר, למרות ריבוי הרבנים, התנקזו כולם להחלטה אחת.


פורסם לראשונה 25/10/2004 12:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
הרב אלישיב
צילום: זום 77
צילום: אלכס קולומויסקי
רביץ ואייכלר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים