שתף קטע נבחר

תקנה חדשה: ילדת בישראל? נגרש את תינוקך

תקנה חדשה שפרסם מנהל האוכלוסין במשרד הפנים, מחייבת כל עובדת זרה שילדה בישראל, להחליט תוך שלושה חודשים אם לשלוח את תינוקה לחו"ל, או להסתלק מישראל עם התינוק. התקנה מנוגדת לחוקים הבינלאומיים הנוגעים להגנת ילדים, וכן להוראה של שר הפנים, אברהם פורז

משרד הפנים מגרש מישראל תינוקות של עובדות זרות: תקנה חדשה שפרסם ראש מנהל האוכלוסין, ששי קציר, מקנה לעובדות זרות שילדו בישראל פרק זמן של 12 שבועות מרגע הלידה, בו עליהן להחליט האם לעזוב את ישראל עם תינוקן או לשלוח את התינוק למשפחתן מחוץ לישראל. כך נודע ל-ynet.

 

לפי התקנה החדשה, עובדת זרה הנמצאת בישראל כחוק, ומצויה בחודש מתקדם להריונה (שישי ואילך) ועבודתה הופסקה מסיבה כלשהי, תוכל לבקש במהלך חודשי הריונה אשרת שהייה בישראל למשך כל חודשי הריונה עד 12 שבועות לאחר הלידה. ואולם, עם תום 12 השבועות יהיה עליה לבחור בין עזיבת הארץ לבין עזיבת תינוקה.

 

התקנה מהווה למעשה אישור רשמי למדיניות משרד הפנים, לפיה אין לאפשר גידול תינוקות של עובדים זרים בישראל.

 

לעובדים זרים השוהים בישראל באופן חוקי אין אישור להקים משפחה בישראל או להביא ילדים, ואולם בפועל ילדו עובדות זרות רבות בעת שהייתן בישראל.

 

על-פי חוקי המדינה, אין לפטר אישה מעבודתה בשל הריון, ואם פוטרה, על מעסיקה לשלם פיצויים בגין פיטוריה. במקרים בהם נמצאת האישה בחודש מתקדם להריונה, משלים הביטוח הלאומי את הכנסתה עד ללידת התינוק.

 

עד היום נמנעה המדינה מלדון בסוגיית הסדרת מעמדם של ילדי עובדים זרים שנולדו בישראל. על-פי חוקי הגנת הילד, חל איסור על גירוש ילדים מהארץ. ואכן עד היום הקפידה המדינה על כך. על-פי חוק הכניסה לישראל, חל גם איסור לגרש מישראל עובד זר אשר במשמורתו קטין. כך, נותרו בפועל בארץ אלפי עובדים זרים שהם הורים לילדים שנולדו בישראל.

 

בניגוד לעמדת פורז

 

משמעות התקנה החדשה שהוציא מנהל האוכלוסין, מוציאה את העוקץ מהחלטתו של השר פורז בעניין ילדי העולים, וקובעת, בניגוד לנהוג עד עתה ובניגוד מפורש לחוקי המדינה, כי ילדי עובדים זרים שנולדו בישראל - לא יוכלו לשהות בשטחה ויחויבו להסתלק.

 

"משמעות ההחלטה היא שעובדות זרות הנמצאות בישראל באופן חוקי, חייבות לא רק להימנע מהקמת משפחה, אלא גם להתנזר מיחסי מין למשך כל שהותן כאן", אמר ל-ynet גורם המקורב לעניין. "זו החלטה שערורייתית שקיבל ששי קציר, והיא נוגדת את כל החוקים הבינלאומיים הנוגעים להגנת ילדים".

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הנחיית מנהל האוכלוסין מתייחסת לנשים הנמצאות כאן על פי חוק ומסיבה כלשהי הופסקה עבודתן. בהתאם לנהלים, עובד זר המגיע לישראל כחוק אינו רשאי להתלוות בבני משפחה מדרגה ראשונה ו/או להקים בארץ משפחה.

 

"הנחיה זאת, שניתנה על-ידי ששי קציר מתוך התחשבות בנסיבות המיוחדות, מטרתה למנוע מצב בו אשה בהריון מתקדם שהופסקה עבודתה תורחק מהארץ ולאפשר לה שהות מספקת הן במהלך הלידה והן לאחריה לשם התארגנות וקבלת החלטה על המשך שהייתה בישראל כחוק. ההנחיה ניתנה מתוך ראייה הומניטרית בלבד ולא משום סיבה אחרת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
תוך 12 שבועות על העובדות לקבל החלטה (ארכיון)
צילום: שאול גולן
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. בניגוד לעמדתו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אבי כהן
ילדי עובדים זרים. התקנות משתנות (ארכיון)
צילום: אבי כהן
מומלצים