שתף קטע נבחר

9 שנים לרצח רבין: מאות בחרו לצום

לדברי יוזמי הצום לזכרו של יצחק רבין, יוזמה שנחשפה לראשונה ב-ynet, מאות, ואולי אף אלפים, בחרו לצום. הצמים, לטענתם, מתרכזים בבעיקר בכרמיאל, ירושלים ותל אביב. ויש גם יוזמה לשנה הבאה: ריכוז כל הצמים במספר נקודות ברחבי הארץ

צמים לזכרו של רבין: כמה מאות ישראלים נענו ליוזמה המקורית, שפורסמה לראשונה ב-ynet בסוף השבוע האחרון, והחליטו לצום היום (ד') לזכרו של ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין.


יוזמי הצום, אשר טאוב ובארי חודרה, שניהם תושבי כרמיאל, אמרו הבוקר כי אינם יכולים להעריך את מספרם של הנענים ליוזמה, אולם "ייתכן ומדובר אף באלפים".


הם אף הביעו את שביעות רצונם מכך שהיוזמה היתה "עממית, ללא התערבות של פוליטיקאים". טאוב סיפר כי השניים חששו שעם פרסום הדברים, "ישתלטו" פוליטיקאים ממפלגות שונות על היוזמה, ו"ינתקו אותה מהעם".


את היוזמה הגו השניים "במטרה למלא את יום הזיכרון בתוכן, ולהעביר את המסר של עוצמת הכאב והשבר". עוד הסבירו כי בחרו דווקא באופציית הצום, משום שגם בעבר נקבע ביהדות צום לזכרו של מנהיג שנרצח - צום גדליה.


טאוב אף סיפר כי הוא וחבריו מתכוונים לכנס בעתיד את הצמים באתרים מרכזיים ברחבי הארץ. זאת על מנת לבטא ביתר שאת את מהות האירוע. 


מוקדם יותר השבוע אמר טאוב כי הוא המום מעוצמת התגובות והרגשות אליהן נחשף בעקבות פרסום היוזמה. טאוב וחבריו קיבלו מאות שיחות טלפון מתומכים ומתנגדים ליוזמה, וגם מכלי תקשורת שונים, שביקשו לסקר את יום הצום המתוכנן.


לדבריו, "אנחנו יודעים שיש קבוצות של חברים, ושל אנשים זרים לגמרי, שצמות בכרמיאל, תל אביב וירושלים".


טאוב אף סיפר כי הוא וחודרה קיבלו טלפון מאחד מתושבי קיבוץ תובל שבתפן שאמר כי הוא וחבריו מתכוונים לצום. חברי הקיבוץ אף הזמינו את השניים לבקר שם הערב, ולשוחח עם החברים על יצחק רבין ועל נושא הצום והזיכרון.


טקס זכרון לרבין נערך אמש במשכן הנשיא בצהרים. שר הביטחון שאול מופז, הנואם המרכזי בטקס, הזהיר: "ומה נגיד אם חלילה יתרחש הרצח הבא? לא ידענו שהכתובת היתה על הקיר? ואיזו כיכר תשנה את שמה? וכמה בני נוער עוד יישבו בכיכרות הפעם? אוי לנו אם נזדקק לשבר לאומי נוסף כדי לציית מאוחר מדי לאזהרה".


היום, יום הזיכרון, תתקיים בשעה 15:00 אזכרה ממלכתית לזכר רבין בהר הרצל בירושלים. הכנסת תקיים בשעה 17:00 ישיבה מיוחדת לזכר ראש הממשלה המנוח. עמותת "גשר" תפתח כמדי שנה אוהל הידברות בירושלים. במוצאי שבת בשעה 20:00 תתקיים העצרת המרכזית בכיכר רבין בתל אביב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צמים לזכרו. רבין
צילום: מאיר פרטוש
צילום: אחיה ראב"ד
היוזמים. חודרה וטאוב
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים