שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אלימות הילדים: אפילו הגננת חטפה סטירה

  באשקלון נרשמו השבוע עוד שלושה מקרים של אלימות מצד ילדים - אחד מהם התרחש בגן. המורים, מתברר, מהססים להתלונן במשטרה, לא אחת בגלל המנהל. רבקה פיירברג, שנפגעה בראשה משקית מים וחזתה בשנאה יוקדת בעיני תלמידיה: "רק אם מורה תמות המערכת תתעורר"

  ההתנתקות, מצבו של ערפאת ואפילו הבחירות הצמודות בארצות-הברית הורידו מסדר היום את התופעה הקשה הזאת - אבל היא נמשכת, וביתר שאת. באשקלון, שם נפצעה קשה המורה רבקה פיירברג משקית מים גדולה שהושלכה לעברה, נרשמו במהלך השבוע עוד שלוש תקריות של אלימות נגד מורים - אחת מהן התרחשה בגן ילדים.  

   

  ילד בן 5 עם רקע אלים, שהועבר מגן עירוני אחד לאחר ללא ידיעת הגננת החדשה, סטר לה בחוזקה לאחר שהעירה לו על התנהגותו. קודם לכן הוא השתולל והשליך שולחנות וכיסאות בגן. הגננת כבשה את עלבונה ועדכנה את הגורמים העירוניים.

   

  בבית ספר יסודי באשקלון יצאו המורים לאחר ישיבת מורים ונדהמו לגלות כי לחלק ניכר מכלי רכבם, שחנו בחניית בית הספר, הוסרו לוחיות הרישוי. מבדיקה שנערכה עלה כי תלמידים, שידעו כי המורים מכונסים בישיבה, הם שביצעו ככל הנראה את המעשה.

   

  לדברי יו"ר הסתדרות המורים במרחב אשקלון, דוד מנצור, "המורים ביקשו להגיש תלונה במשטרה וחלקם ניהלו שיחות לא רשמיות עם המשטרה, אבל בהוראת מנהל בית הספר הוחלט כי לא תוגש תלונה במשטרה. זאת ככל הנראה כדי שלא להכתים את שמו של בית הספר".

   

  במקרה אחר באחד מבתי הספר התיכוניים גילתה מורה בבית הספר כי רכבה ניזוק ומישהו השחית בכוונה תחילה את הפח ופגע ברכב. המורה הנרעשת פנתה מיד להנהלת בית הספר והודיעה לסגנית המנהלת כי בכוונתה להגיש תלונה במשטרה. "אבל הסגנית שאלה אותה אם יש לה אישור להגיש תלונה ובסופו של דבר היא לא הגישה את התלונה", טען מנצור.

   

  "המורים חוששים להתלונן במשטרה"

   

  "המקרים הללו רק ממחישים את אשר אנו חוזרים וטוענים, מורים לא מתלוננים במשטרה, הם חוששים מהנהלת בית הספר שמעודדת אותם לא להתלונן, בגלל שמו של בית הספר או בגלל חששות אחרים. כל מורה כזה שאינו מתלונן תורם בלא יודעין להמשך האלימות כלפי מורים", הסביר מנצור.

   

  אירוע נוסף עימו מתמודדת המשטרה הוא הניסיון לפגוע ברכבה של מנהלת בית ספר תיכון באשקלון. המנהלת גילתה באחד הימים כי רכבה נחבל ויום לאחר מכן בחניית הבית גילתה כי מישהו פתח את הברגים בגלגלי המכונית, צירוף המקרים והאירועים השבוע "הדליקו נורה אדומה" במשטרה והמנהלת מיהרה להתלונן במשטרה.

   

  מפקד משטרה אשקלון, סגן ניצב איתן גדסי, אמר שלאירוע אין קשר להיותה מנהלת. לדבריו, "ההתנכלות לרכבה נעשתה בשל העובדה שככל הנראה ביקש מישהו לגנוב את גלגלי המכונית והופתע", לדברי גדסי, "על ידי בעלה ששמע רחשים, כך או כך החקירה נמשכת וכל הכיוונים נבדקים".

   

  פיירברג: "רק אם מורה ימות המערכת תתעורר"

   

  בינתיים, שבוע בדיוק לאחר פציעתה משקית מים של המורה רבקה פיירברג, קיימו בתיכון "אורט אפרידר" יום מיוחד תחת הכותרת: "תלמידי אורט אפרידר אומרים לא לאלימות". אמנם, יום העיון תוכנן עוד קודם לכן, אבל לבש אופי אחר לחלוטין בעקבות התקרית הקשה.

   

  ביום העיון צפו התלמידים בסרט, המספר את סיפור הירצחו של נהג המונית דרק רוט. רעייתו גילה, שהגיעה ליום העיון אמרה: "שני הנערים שרצחו את בעלי הסתובבו בבית הספר במשך שבוע וחיפשו כדורים לרובה, ואף נער לא חשב לקום ולהתריע ואף אחד לא אמר כלום ובסוף הם רצחו את בעלי. כהורה מעולם לא חשבתי שנערים יכולים להגיע לרוע כזה".

   

  פיירברג, שהשתחררה אתמול מבית החולים, סיפרה: "במהלך כל השבוע הגיעו תלמידים מורים והורים רבים וסיפרו לי על תופעות דומות שחוו או שמעו על כך. הם אמרו לי שגם בבתי ספר שנחשבים לטובים בעיר יש תופעות קשות מאוד, ושאלתי אותם למה לא התלוננתם למה אתם שותקים? אבל עדיין מכעיס אותי הניסיון לטשטוש או לגמד את האירוע אולי היה נוח לכולם שלא הייתי כאן חלילה. אבל יום המערכת הרי תשאל את עצמה מה קרה אחרי שמורה ימות חלילה מאלימות כלפיו או ילד שייפגע וימות חלילה, המערכת הרי תתעורר אז".


  פורסם לראשונה 28/10/2004 21:56

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תומריקו
  סטירה בגן הילדים (ארכיון)
  צילום: תומריקו
  צילום: גדי קבלו
  "יתעוררו אחרי רצח". פיירברג
  צילום: גדי קבלו
  מומלצים