שתף קטע נבחר

ערפאת, אני מאחל לך רפואה שלמה

יצחק פרנקנטל, שבנו אריה צבי פרנקנטל נחטף ונרצח על ידי החמאס ב-1994, נפגש עשרות פעמים עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. לנוכח ההידרדרות במצב ערפאת, הוא מספר על האיש שהכיר, "מנהיג כריזמטי שבונה אומה, מנהיג ברמה של בן גוריון וג'ורג' וושינגטון"

ערפאת חולה, ואני מקווה בכל לבי שיחלים וינהיג את עמו עוד שנים רבות.

 

נפגשתי עימו עד כה עשרות רבות של פעמים. נפגשתי עם מנהיג כריזמטי, מנהיג חם ולבבי, המנהיג הפלסטיני הראשון שהכיר בישראל כשכנה, ורצה לעשות עימה שלום. ערפאת הוא מנהיג ברמה של בן גוריון ושל ג'ורג' וושינגטון, מנהיג שבונה אומה. הוא מנהיג היודע מה טוב לעמו, הוא מנהיג שאינו מתקפל מול לחצים, וממשיך בעוז רוחו לקראת המטרה שהציב לעצמו.

 

נהוג אצלנו לזלזל במנהיגים, ובמיוחד במנהיגי האויב. כך נהגנו בסאדאת, באסד המנוח, וכיום באסד הבן. כל מנהיג ערבי שאינו מוכן להיות ציוני - אנו מזלזלים בו. אכן, ערפאת אינו איש פשוט, אך הוא רך ואדיב, איש נעים הליכות, איש של כבוד. בכל עשרות פגישותיי עימו, מעולם לא שיקר לי. ישנם מנהיגים בישראל ובעולם, שהעבירו באמצעותי מסרים לערפאת, ואני העברתי ממנו מסרים אליהם.

 

תמיד ידעתי שאני יושב עם האויב. ערפאת לא ציפה ממני שאהיה פלסטיני. הוא ידע תמיד שאני פטריוט ציוני דתי אוהב ישראל, ואני ידעתי שהוא פטריוט פלסטיני אוהב עמו. במהלך עשר השנים האחרונות נפגשתי עימו בסיטואציות שונות, ולעתים קרובות מדי, נפגשתי עימו כאשר בושה עזה אוחזת בי אל מול התנהגותנו אנו כישראלים.

 

לא אחת שמעתי ברדיו או בטלוויזיה מנהיג כזה או אחר שלנו המתראיין ומשקר במצח נחושה אל מול מה שידעתי לא רק מערפאת אלא גם ממנהיגים ישראלים. לא אחת נתקלתי בפוליטיקאים ישראלים מהרמה הגבוהה ביותר שנראו לי כגמדים מול אישיותו של ערפאת.

 

אנחנו נוהגים לזלזל בפלסטינים

 

כאשר שמעתי שרים מדברים על ערפאת כאילו הוא לא-רלוונטי, ידעתי שאותם אנשים הטוענים שהוא לא-רלוונטי יהיו מהר מאוד לא-רלוונטיים והוא ימשיך להיות רלוונטי. ידעתי שאותם אנשים לא ייזכרו בהיסטוריה, וערפאת כבר רשם עצמו בדפי היסטוריית האנושות.

 

נוהגים אצלנו לזלזל בפלסטינים. לראות בהם חיות אדם ובערפאת אבי אבות החיות. המפלצת הראשית. ובכן רבותיי, ערפאת שאני מכיר הוא מנהיג שמוכן גם כיום לעשות שלום עם ישראל ולחיות כשכן טוב כמו שחיים בסקנדינביה. ערפאת רוצה גבולות פתוחים, רוצה כבוד הדדי, רוצה מדינה בגבולות שהסכימו עליהם בשיחות קמפ דיויד וטאבה, בצירוף הריבונות על הר הבית.

 

אין לערפאת בעיה שהכותל המערבי יישאר בידינו, אין לו בעיה עם הרובע היהודי שיישאר בידינו, אין לו בעיה שזכות השיבה של הפלסטינים תהיה למדינת פלסטין, לעזה ולגדה המערבית ולא לישראל. אין לערפאת בעיה עם חילופי שטחים, ולאפשר לישראל לספח את מרבית המתנחלים לישראל, ובתמורה לקבל שטחים ליד עזה. כן רבותיי, אני לא מגלה שום דבר חדש. כל ראשי הממשלה ידעו ויודעים זאת.

 

אם כן, מה קורה? מה קרה? מה כנראה לדאבוני יקרה? אין ראש ממשלה ישראלי שמסוגל להיות מנהיג בשיעור קומתו של ערפאת ולומר לבני עמו, "כך צריך להיות". ערפאת עשה זאת ב-92' והיה יכול לעשות זאת גם עכשיו ולחתום על הסכם שלום עם מנהיג ישראלי אמיץ. ברבין ראה ערפאת מנהיג שמסוגל להוביל לשלום. הרצח של רבין ריסק בתוככי ערפאת את האמונה שיכול לקום מנהיג ישראלי אמיתי שיוביל לפשרות ושלום.

 

די לנו לראות עתה מה קורה במסגרת התנגדות הימין לתוכנית שרון כדי להבין אנה אנו באים. ערפאת ראה כל זאת ויודע שאין מנהיג בישראל. מעולם לא טענתי שערפאת הוא מחסידי אומות העולם. אך כן טענתי שערפאת יכול להוביל את בני עמו לשלום של אמיצים עם ישראל. אכן, ערפאת ערמומי. אכן, ערפאת לא מוכן להתכופף בפני הגוליית הישראלי. ואכן, ערפאת הוא המנהיג הנבחר הפלסטיני הגאה בעמו.

 

לאחרונה, לפני כחודשיים, ראיינתי את ערפאת מול מצלמת טלוויזיה, ובמשך 18 דקות הוא ענה לשאלותיי. שלחתי לכל הערוצים את העתק הקלטת. אף תחנה לא היתה מוכנה לשדר את הראיון שבו ערפאת מדבר על כל השאלות הקשות. השחצנות הישראלית שילמה מחיר יקר עד כה, ולדאבוני תשלם ותשלם.

 

מסוגל להוביל את עמו לשלום עם ישראל

 

כששרון דיבר על שבעה ימים נקיים ללא טרור, אמר לי ערפאת שני דברים - האחד, גם אם יהיו שבועות ללא טרור, שרון לא ידבר שלום, והוא אכן צדק, והדבר השני שאמר לי, ששרון ייתן שבעה ימים ללא כיבוש ויקבל בתמורה שלום, וגם כאן צדק ערפאת.

 

אני זוכר שנסעתי על-פי בקשת רבין המנוח לאוסלו להשתתף בטקס קבלת פרס נובל לשלום, וקיבלתי טלפון מאם שכולה שאמרה לי שברגע שרבין ילחץ את ידיו של המנוול ערפאת, היא תתאבד, וזה יהא על ראשי, כי אני תומך ברבין. שאלתיה היכן נהרג בנה, ואמרה לי שהוא נהרג במלחמת יום כיפור בסיני. שאלתיה למה לא התאבדה כשבגין לחץ את ידו של סאדאת ותשובתה היתה - "מה אתה משווה, זה נשיא וזה טרוריסט".

 

אמרתי לה, תני לערפאת מדינה, וגם הוא יהא נשיא ולא טרוריסט. היא השתתקה. יש הטוענים בישראל, שערפאת מושחת, שהכניס מיליארדים לכיסו. זו פשוט בדיחה אווילית. אין מנהיג יותר צנוע מערפאת. בכל השנים שאני מכיר אותו, הוא חי חיי צניעות וסגפנות. לא עושר מסנוור, ולא בזבוז אישי. טוענים שאנשיו מושחתים, ובכן, איך אפשר לדרוש מאדם שלא נותנים לו עצמאות שישלוט על משטרה ללא משטר, על ממשלה ללא ממשל, על הווה בלי עתיד, על מניעים בלי מניע, על תזמורת בלי נגנים, על מוזיקה בלי צלילי עצמאות.

 

ערפאת שאני מכיר אינו אדם שיתכופף מול הכיבוש הדורסני, אך הוא כן אדם שמוכן להגיע להסכם שלום של אמיצים. לשאלותיי ענה לי לא פעם, שהחמאס יהיו חברים בממשלתו ברגע שיהיה שלום. הם יפסיקו להילחם בישראל. לא, הוא לא היה מוכן להילחם בבני עמו למען ישראל, אך הוא מאמין בלב שלם, כי אם יעשה שלום, החמאס ילכו איתו יד ביד. זהו מנהיג אמיתי.

 

לצערי, ערפאת לא ידע לעשות "פוילעשטיקים" תקשורתיים, כדי "לזכות בנקודות" בציבור הישראלי. הוא אמיתי וכן ברצונו לעשות שלום.

 

אסיים במה שפתחתי - ערפאת חולה, ואני מקווה בכל לבי שיחלים וימשיך להנהיג עמו עוד שנים רבות, שכן ערפאת בכריזמה שלו, באישיותו, יכול להוביל עמו לשלום עם ישראל. אני מאחל לו ולמען העם בפלסטין ובישראל, רפואה שלמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריה צבי פרנקנטל ז"ל
צילום: איי פי
בעקבות מחלתו של ערפאת
צילום: איי פי
מומלצים