שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר בריטי שהוסתר מהציבור: קווי חשמל גורמים סרטן

  מחקר בריטי, שהקיף יותר מ-35 אלף ילדים חולי סרטן, והוסתר מהציבור קובע: לילדים הגרים ליד קווי מתח עליון, סיכוי כפול לחלות בסרטן הדם. הקרינה גם מגדילה את מספר ההריונות המסתיימים בהפלות. בישראל: חברת החשמל תפרק קו מתח עליון בקריית אונו בעקבות תחקיר של "ידיעות אחרונות" על בניין סמוך שרבים מדייריו חלו בסרטן

  הטסתו של יאסר ערפאת החולה לצרפת והבחירות בארה"ב נדחקו שלשום בבריטניה מראש מהדורות החדשות. הידיעה החשובה ביותר, שפתחה ביום שישי את חדשות הבוקר של "סקיי ניוז", הייתה אחרת: דו"ח שהסתירה ממשלת בריטניה במשך שלוש שנים על נזקי הקרינה שגורמים קווי מתח עליון.

   

  חקירה של כתבי סקיי ניוז העלתה שממשלת בריטניה הסתירה במשך כשלוש שנים דו"ח של משרד הבריאות הבריטי, הקובע כי הקרינה הנפלטת מקווי מתח עליון מכפילה את

  סיכוייהם של ילדים עד גיל 15, המתגוררים בסמוך לקווים, לחלות בסרטן הדם.

   

  תגובתה של ממשלת בריטניה לא הפיגה את החששות: דוברי הממשלה אמרו כי אין זה סוד שקווי מתח עליון עלולים לגרום לתחלואה של ילדים, והממשלה לא הסתירה דבר מאזרחיה. דוברי משרד הבריאות אמרו כי תפקידם של החוקרים לפרסם את ממצאיהם, וכי אין זה תפקידו של משרד הבריאות.

   

  את המחקר המסעיר ערכו מדענים מאוקספורד. הם בדקו יותר מ-35 אלף ילדים בריטים שאובחן אצלם סרטן הדם ובחנו אם הם התגוררו קרוב לקווי מתח עליון.

   

  המחקר העלה כי קיים טווח סכנה ברוחב 100 מטרים משני צידיו של כל קו מתח עליון, וכי לילדים מתחת לגיל 15 הגרים או השוהים בטווח הזה יש סיכוי כפול ללקות בלוקמיה בהשוואה לבני גילם שאינם מתגוררים ליד קווי מתח עליון.

   

  את המחקר הזמין משרד הבריאות הבריטי לפני כשבע שנים בעקבות מחקרים סותרים על הסיכונים הנשקפים לבני אדם מקווי מתח גבוה ומקווי מתח עליון. הסקר שהזמין משרד הבריאות הבריטי אמור היה להיות המקיף ביותר שנעשה אי פעם בנושא הזה.

   

  לפי הדיווח ב"סקיי ניוז", קווי המתח העליון גורמים מדי שנה ל-20 עד 30 מקרי לוקמיה של ילדים בבריטניה. הקרינה הנפלטת מקווי המתח העליון חשודה גם בגרימת סוגים אחרים של סרטן ובהגדלת שיעור ההריונות המסתיימים בהפלות.

  לפני כתשעה חודשים פורסמה במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" כתבה על שני בתים במרכז קריית אונו – שנבנו במרחק של פחות מ-10 מטרים מקו מתח עליון – שבהם התגלה מספר חריג של מקרי סרטן.

   

  באותם בתים נתגלו בשנים האחרונות 19 מקרי סרטן, ו-11 תושבים נפטרו מהמחלה. מדובר בקו בינעירוני המוליך זרם חשמל במתח של 161 אלף וולט, פי 730 מהמתח של 220 וולט בתצרוכת החשמל הביתית שלנו.

   

  אי-אפשר להאשים את חברת החשמל באחריות למחלתם של אותם שכנים, משום שהבניינים נבנו בסמוך לקו המתח העליון אחרי שהוא כבר היה קיים.

   

  חברת החשמל הביעה נכונות לפרק את הקו, ולפני כחודש, בתום הכנות וקבלת כל האישורים, הוחל בעבודות שיאפשרו לבטל בתוך כשבעה חודשים את קו המתח העליון ברחוב לוי אשכול בקריית-אונו. חברת החשמל טענה כי עד כה לא הוכח

  בוודאות שיש השפעה בריאותית משדות מגנטיים ברמות הקיימות בבתים, ליד קווי מתח ומתקני חשמל. לטענתה, אין ביסוס משפטי לקשר סיבתי בין שדות מגנטיים למחלות כלשהן.

   

  בעקבות פרסום הכתבה ב"ידיעות אחרונות" פנה ח"כ אופיר פינס-פז (העבודה) לגרישה דייטש, ראש מינהל הקרינה במשרד התמ"ת, בבקשה לפעול מיידית לקביעת תקן רשמי לקרינה מקווי מתח חשמליים. יצויין כי בישראל כמו ברוב מדינות העולם – כולל בבריטניה בצרפת ובגרמניה – נקבע כי קרינת חשמל מסוכנת אם היא עוברת את הסף של 1000 מיליגאוס. במדינות מעטות, כמו איטליה ושוויצריה, נקבע תקן מחמיר יותר – 10 מיליגאוס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קווי חשמל. סיכון כפול לסרטן
  צילום: ג'ו קוט
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים