שתף קטע נבחר

מהיום: חובה לסרס כלבים מסוכנים

תקנות מחמירות בנוגע לפיקוח, יבוא והחזקה של כלבים מסוכנים ייכנסו היום לתוקף. מלבד חובה על הבעלים לסרס או לעקר את הכלבים המסוכנים, ייאסר גם יבואם, וילדים לא יוכלו לשוטט עמם. כמו כן, כל בעלי הכלבים, מכל הסוגים, יחויבו להחדיר לכלבם שבב אלקטרוני שיכיל את כל המידע עליו. בעלת אמסטף: "הם מתוקים ונהדרים. הרבה מבעלי הכלבים לא ייעקרו אותם"

המלחמה בכלבים המסוכנים: היום (ב') ייכנסו לתוקפן תקנות מחמירות בכל הקשור בפיקוח, יבוא והחזקה של כלבים מסוכנים.

 

אחרי שכלב אמסטף הרג את הילדה אביבית גנון בת ה-4 לפני כמה חודשים החליטו במשרד החקלאות להיאבק בתופעת הכלבים המסוכנים. לפי התקנות החדשות, ייאסר לייבא כלבים מסוג זה לישראל, וכתוצאה מכך, נמסר מלשכתו של שר החקלאות, ישראל כץ, "מעתה תפחת הסכנה לאזרחים מפני תקיפת כלבים מסוכנים, ובתוך מספר שנים לא יהיו כלל כלבים מסוכנים בארץ".

 

הכנסת כבר העבירה בעבר חוק בנושא, אולם לא הוגדרו בו הגזעים המסוכנים. הפעם מצורפת רשימה מפורשת: אמריקן סטאפורדשייר בול טרייר (אמסטף), בול טרייר, דוגה ארגנטינאי, טוסה יפני, סטאפורדשייר בול טרייר (סטאף אנגלי), פיט בול טרייר, פילה ברזילאי ורוטווילר.

 

התקנות מתייחסות לכלבים המוגדרים מסוכנים או לכאלה שהם הכלאה של גזע מסוכן. בין השאר נקבע בהן כי החזקת כלב מסוכן תהיה מותרת ברשות הרבים רק לבני 16 ומעלה, כשהכלב קשור ומוחזק ברצועה ופיו חסום.

 

הבעלים של כלב מסוכן יהיה אחראי לעיקורו או לסירוסו החל ממחר. מי שיפרו את התקנות יהיו צפויים לעונשי מאסר או קנסות, כאשר העונשים המדויקים ייקבעו בוועדת הכלכלה של הכנסת בימים הקרובים.  

 

"שבב יוחדר לכל הכלבים"

 

ד"ר משה חיימוביץ', הממונה על השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, הסביר בשיחה עם ynet כי התקנות החדשות קובעות גם שכל אדם שמחזיק ברשותו כלב, מכל סוג שהוא, חייב שלכלבו יוחדר שבב אלקטרוני שיכיל מידע על גזע הכלב, מצבו, חיסונים שקיבל, ופרטים על בעלי הכלב כמו כתובת וטלפונים.

 

"השבב, שמוכנס מתחת לעורו של הכלב, יהווה למעשה מעין תעודת זהות", אמר ד"ר חיימוביץ'. "במקרה של כלב שנעזב או ברח יוכלו מיד לדעת מה מצבו ולמי הוא שייך: הווטרינר ישדר את הסימון למרכז הווטרינרי ופרטי הכלב ובעליו יזוהו מיד. בעלי כלבים יחויבו גם לעדכן את פרטי השבב במקרה של מעבר דירה לאיזור אחר או שינויים במצבו של הכלב". 

 

הוא הוסיף: "האחריות על רישום הכלבים מוטלת על בעלי הכלבים, ואכיפת החוק תעשה על ידי הווטרינרים ברשויות המקומיות. עלות החדרת השבב תהיה נמוכה ותעמוד על כ-30 שקל. אנחנו מקווים שבתוך שנה יהיה רישום של כל הכלבים במדינת ישראל".

 

"כולם יעברו על החוק ביודעין"

 

לא כל בעלי הכלבים המסוכנים מרוצים מהתקנות. מורן, בעלת כלבה מסוג אמסטף: "אני בהחלט בעד הכנסת השבבים, זה חשוב לפיקוח על הכלבים ומציאת כלבים אובדים, אבל אני מאוד נגד איסור יבוא בעלי חיים מסוכנים. יש אמסטפים וכלבים כביכול מסוכנים אחרים שהם מתוקים ונהדרים, גם עם תינוקות. הבעיה היא צורת גידול הכלבים.

 

"לדעתי, מי שרוצה לגדל כלב שמוגדר כמסוכן יחוייב לעבור ועדה שגם תדריך ותוודא שהכלב יאולף (על חשבון הבעלים) וגם תאשר שבעל הכלב כשיר ויכול לגדל אותו, מעין מבחן אישיות.

 

"הרבה אנשים פשוט לא מבינים את הכלבים ולא מסוגלים להתמודד איתם, וזה באמת יכול להיות מסוכן. לי יש אמסטפית ואני בכלל לא חוששת שהיא תתקוף או תתפרע ותפגע באחרים, היא מאולפת ומתוקה".

 

לדבריה, "לכלבה שלי יש כבר שבב וקיבלתי אותה מעוקרת, כך שהחוק החדש לא רלוונטי לגביי, אבל אם היא לא היתה מעוקרת הייתי עוברת על החוק בידיעה ברורה ולא מעקרת או פוגעת בה. הרבה מבעלי הכלבים שאני מכירה לא יעקרו או יסרסו את הכלבים שלהם, למרות שזו עבירה על החוק". 


פורסם לראשונה 31/10/2004 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
האמסטף שהרג את הילדה אביבית גנון
צילום: שאול גולן
צילום: עמית שאבי
רוטווילר
צילום: עמית שאבי
צילום: חיים הורנשטיין
פיטבול
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים