שתף קטע נבחר

הצעת חוק: גז הצחוק יוכרז כסם מסוכן

בני נוער רוכשים בכניסות למקומות הבילוי בלונים ממולאים בגז צחוק, שואפים אותו, ונחשפים לסכנות בריאותיות חמורות. הצעת חוק שהגישו ח"כים מיחד ומהעבודה אמורה למנוע את התופעה ולתת למשטרה כלים לטפל בה

סוף לגז הצחוק? הצעת חוק שהונחה היום (ב') על שולחן הכנסת קובעת כי גז הצחוק יוכנס לרשימת הסמים המסוכנים. בכך מקווים יוזמי ההצעה לחסל את השימוש הנפוץ שעושים בני הנוער בגז במקומות הבילוי.

 

חברת הכנסת זהבה גלאון (יחד), וחברי הכנסת יצחק הרצוג ואורית נוקד (עבודה), הגישו את הצעה והסבירו כי "נכון להיום, המשטרה אינה יכולה לפעול באופן חוקי למניעת השימוש בגז הצחוק, ואילו בני הנוער אינם מודעים להשלכות החמורות שיכולות להיגרם מהשימוש בו".

 

זה כבר כמה שנים שגז הצחוק, או בשמו המדעי ניטרוס אוקסיד, הוא חלק בלתי נפרד מחיי הלילה בישראל. אולי בגלל שהוא נותן תחושה של "היי" אבל אינו מוגדר כסם בלתי חוקי. כמעט בכל מסיבה מוצב מכל מתכת גדול של גז צחוק, ולצידו שקית של בלוני גומי צבעוניים.

 

הבליינים הצעירים עומדים בתור, משלמים כמה שקלים תמורת בלון מלא גז, שואפים ונושפים ללא הפסקה ומתמסטלים. בני הנוער, שאינם מודעים להשלכות החמורות שיכולות להיגרם מהשימוש בגז, ממשיכים לרכוש אותו.

 

הרופא ייצא מהחדר

 

שאיפת גז הצחוק, המשמש לעיתים בענף רפואת השיניים, עלולה לגרום לאיבוד היציבות והשליטה, וכן לנזקים רפואיים חמורים יותר. איבוד השליטה הוא אחת הסיבות לכך שלפי הצעת החוק החדשה, בעת שימוש בגז בתחום הרפואי אסור לרופא המטפל להיות בחדר לבדו עם המטופל. זאת, מחשש שינצל לרעה את איבוד השליטה החלקי של מטופליו.

 

בתחילת שנת הלימודים הופץ חוזר מנכ"ל למנהלי בתי הספר שהתריע מפני השימוש בגז הצחוק. הצוותים החינוכיים הונחו להזהיר את התמידים מפני "נזקים בלתי הפיכים".

 

למרות הסכנות הטמונות בגז, אין למשטרה יכולת לעצור את השימוש בו כל עוד הדבר אינו מוסדר בחקיקה. על כן מציעים חברי הכנסת להוסיף את גז הצחוק לרשימת הסמים המסוכנים. באין חוק, השתלטו גורמים עברייניים על השוק המשגשג הזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן דיויס
בלון גז צחוק. ארכיון
צילום: יונתן דיויס
צילום: מאיר פרטוש
המשטרה לא פועלת. גלאון
צילום: מאיר פרטוש
צילום: אתר הכנסת
הגיש את ההצעה. ח"כ הרצוג
צילום: אתר הכנסת
מומלצים